| ValeriuAlexandru a întrebat:

Care varianta este adevarata?
a) Cand murim,sufletul nostru nemuritor pleaca in lumea de dincolo,lumea spirituala.
b) Lumea spirituala nu exista, cand murim nu mai stim nimic si vom reinvia cand va veni Iisus Hristos.

15 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Întrebarea ta este greșită din punct de vedere logic: Falsa dilema.

| danut a răspuns:

Din punct de vedere Biblic varianta a doua este cea reala.
Eclesiastrul 9, 5. Cei vii, în adevãr, mãcar stiu cã vor muri; dar cei morti nu stiu nimic, si nu mai au nici o rãsplatã, fiindcã pânã si pomenirea li se uitã.
10. Tot ce gãseste mâna ta sã facã, fã cu toatã puterea ta! Cãci, în locuinta mortilor, în care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuialã, nici stiintã, nici întelepciune!

| RAY a răspuns:

Varianta logica,rationala conforma cu stiinta moderna este
b) Lumea spirituala nu exista, cand murim nu mai stim nimic si nu vom reinvia niciodata,numai visati la viata de apoi si la viata asta, nimeni nu a venit de acolo sa spuna eu am fost, eu stiu, sunt doar basme de consolare a speciei umane, moartea este sfarsitul

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Deci ateismul nu vrea sa admita ca Dumnezeu nu exista.dar ce avem noi aici?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Avem un user banat care ti a facut un nou cont pe TPU, e vorba de tine benny, omule daca nu stii ce e ateismul nu vorbi despre el

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai uitata varianta reala

C) Cand murim nu mai stim nimic si corpul nostru putrezeste in 5-10 ani.

| Holiday a răspuns:

Varianta c), pe care ti-au zis-o si altii mai sus. Variantele a) si b) sunt vehiculate si promovate doar pentru a obtine beneficii de la creduli prin inocularea ideii ca facand ceva, vei obtine una dintre variantele alea.
Asa ca fa ce ai de facut, sau poti face pana sa mori, ca dupa aia s-a terminat definitiv.

| SG1995 a răspuns:

C) Când ești mort s-a dus dracu și existența că d'aia ești mort.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

C) Cand murim ne pierdem constiinta si nu vom reinvia niciodata pentru ca asa ceva nu exista.

| Superior a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Baaaaaaaaa nu mai mintiti oamenii si ii speriati.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru Superior):

Nu ii sperii si nici nu-i mint.

| Superior a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ba da, in ultimul hal. Daca tu te consideri o bucata de carne fara scop, nu trebuie ca si el sa creada asta, in fond asta e o minciuna creata de elite.

| AC4S4 a răspuns:

Partea a doua din varianta b). Lumea spirituală există.

| Mircea08 a răspuns:

A) Crestinii trec in lumea cealalta imediat ce trupul moare
b) Ceilalti, inmomentul cad trupul moare vor fi adormiti pana la judecata de apoi
Aceste dpua varianta SUNT ADEVARATE numai pentru credinciosi, adica EI CRED ca sunt adevarate. Cei care nu cred in Dumnezeu, CRED ca atunci cand corpul lor moare, mor si ei odata cu corpul, dar nu neaparat acesta este si adevarul. Adevarul nu il stie nimeni

| pacatosulBogdan a răspuns:

Eu cred ca prima varianta este adevarata; si ma bazez pe argumente biblice, care ne arata ca, dupa moartea fizica, ceva din om supravietuieste acesteia: sufletul.

"III Regi 17:22 Si a ascultat Domnul glasul lui Ilie; si s-a intors sufletul copilului acestuia in el si a inviat."

"Luca 8:55 Si duhul ei s-a intors si a inviat indata; si a poruncit El sa i se dea sa manance."

Chiar si Iisus a supravietuit mortii fizice, prin duhul Sau:
" 18 Pentru ca si Hristos a suferit odata moartea pentru pacatele noastre, El cel drept pentru cei nedrepti, ca sa ne aduca pe noi la Dumnezeu, omorat fiind cu trupul, dar viu facut cu duhul,
19 Cu care S-a coborat si a propovaduit si duhurilor tinute in inchisoare" 1 Petru 3