| Dodo3 a întrebat:

Hei.Sunt foarte suparata deoarece prietena mea ce mai buna pleaca in Italia, nu o sa o mai vad timp de 2 ani.

Nu imi vine sa cred ca pleaca, o vreau aici, langa mine. Imi e frica ca nu o sa mai fim prietene. Ea a zis ca o sa vorbim pe skype toata ziua, dar sincer eu nu as vrea. Nu stiu ce sa fac, 2 ani e totusi prea mult... mult prea mult. Nu vreau sa vorbesc cu ea pe Skype deoarece cred ca ma va face mai mult sa sufar ca stiu ca nu e aici sa facem toate nebunile si sa povestim tot felul de chesti. Plang cand ma gandesc cum ar fi fara ea aici. In 2 ani cred ca se schimba multe, o sa fim mari ..si imi e foarte greu cand ma gandesc ca timp de 2 ani nu o sa o vad apoi o sa o vad cateva luni si dupa aia iar pleaca si habar nu are cand mai vine.

Din propria experienta, credeti ca putem ramane la fel? Am mai avut 2 prietene care au plecat din tara si nu am ramas prietene prea bune, da pun asta pe seama varstei, atunci eram mica si nu prea intelegeam cum e cu prietenia.

Ce e de facut? Sa vorbesc cu ea in continuare pe skype, sa vad cu ne distantam una de alte din ce in ce mai tare?

Sau sa nu mai vorbesc deloc cu ea, sa imi fac alti prieteni? Chiar daca o sa imi fie foarte greu la inceput pentru ca tin mult la ea.

Multumesc ca ati citit atat si scuzati-mi greselie.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vorbește în continuare cu ea.
Distanța e pentru a-ți fi dor, nu pentru a uita.

1 răspuns:
| denidulcik a răspuns:

In opinia mea o prietenie stransa care a durat ceva nu ar trebui sa se termine prin ignoranta; nu te sfatuiesc sa nu mai vorbesti cu ea; eu as continua sa vorbesc cu ea pe skype dar mi-as face si alti buni prieteni; cu timpul amandoua va veti obisnui cu ideea ca sunteti la mare departare una de alta, iar fiecare isi va face alti prieteni, dar totusi veti continua sa va vorbiti...asa mi se pare mai corect si bine pentru amandoua; acum e decizia ta; eu doar mi-am spus parerea; scuze ca am scris atat de multhappy