| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, acum 2 ore m-am pus sa adorm putin si am visat-o pe bunica mea care este moarta de 4 ani, fiind la matusa mea acasa. Dupa ce a murit bunicul noi am luat-o pe bunica la matusa sa putem sta pe langa ea, ca era saraca aplecata si ii era frica sa ramana singura la tara. In fine, si a facut un AVC (accident vascular cerebral) si incepuse sa vorbeasca tot felul de chestii, nu mai realiza saraca cand e zi si noapte, ne tot striga pe toate etc. Asta fiind in primul an adusa aici, apoi a mai trait 3 cu aceasta "trauma" dupa acel avc. In vis m-am dus pe la matusa mea si era si bunica acolo in patul matusii mele (ea era intr-un alt pat in acei 4 ani) si era legata de dupa cap si umar(nu stiu cum sa explic) cu o franghie... am intrat si am intrebat "Ce faci, mamaie?" si ea mi-a zis "Mărie, adu-mi un copac!" (Asa ma striga ea) si apoi am vazut franghia si o certasem pe matusa ca de ce o tine legata, e nebuna la cap si ea mi-a zis ca din cauza ca si-a pierdut mintile si nu stie ce face, nu se poate tine nici pe picioare iar eu i-am zis ca pe bune chiar in halul asta sa o lege. Si in timpul ala bunica mea tot tragea de franghia aia sa se dezlege si pana la urma a reusit si am inceput sa o strig pe matusa sa vina ca a scapat... si deodata a disparut si a reaparut dar o varianta mai mica cum sunt cei care sufera de nanism(piticii) si aparuse cu un pistol in mana indreprat spre noi iar eu am sarit cumva spre ea sa il arunc din mana ei apoi a inceput sa ne alerge prin casa si sarea pe masa, scaune, soba etc si ma trezii brusc si speriata. Nu stiu ce poate sa insemne asta, eu am multe cosmaruri si am avut chiar si paralizii in somn si nu ma trezeam asa cu frica, tremurand si sa imi simt inima ca parca imi iese din piept, am visat-o doar o singura data in primul an dupa ce a murit si atunci doar ca ma privea si imi zambea atat, iar acum deodata visez asta. Probabil sa fie un semn, ceva? Si nu am inteles asta "Adu-mi un copac!" Va rog daca cineva poate sa imi explice, eu una nu stiu ce sa cred dar chiar sunt speriata, mai ales ca eu am avut grija de ea cand plecau mama si matusa la tara si stateam cu ea, ii dadeam sa manance, o scoteam afara la aer pe un scaunel, o duceam la baie si tot asa. Si am fost si de fata cand a murit si totusi nu am visat-o urat deloc in acesti 4 ani aproape 5!

Răspuns Câştigător
| aditimus a răspuns:

Un sfat simplu si usor cu paralizia in somn..mai mult ca sigur sunt demoni in casa ta am patit si eu in tinerete dar de cand incep sa ma rog si sa tamaiez in casa nu am mai patit, tot ce trebuie sa faci este :

Tatăl Nostru în gând şi fă semnul crucii cu limba în somn. Vei scăpa imediat de orice halucinații.

Eventual citeste si comentariile oamenilor de aici :

https://ortodoxinfo.ro/2019/02/23/ce-este-paralizia-somn/

| mariaac14 a răspuns (pentru aditimus):

Multumesc mult! Sa stii ca ma rog in fiecare seara si dau cu aghiasma, sunt credincioasa dar slaba de ingeri... de multe ori m-am gandit ca se da o lupta pentru mine(sufletul meu) intre cel bun si cel rau. Am mai avut o data un vis in care erau draci mici peste tot si pe un pod era unul mai mare care nu ma lasa sa trec si nu intelesesem ce trebuie sa fac, a aparut un vultur mare s-a asezat in fata mea, imi zambea cu ochii...erau blanzi si l-a omorat dracusorul de pe pod si am putut sa il trec si am ajuns pe o piatra mare deasupra lor! Ori tot asa chestii cu persoane pe care nu le cunosteam si simteam o frica si fugisem pe scari si am dat de o vecina si femeia aia striga dupa mina sa ma intorc inapoi in casa ca nu plec nicaieri si am rugat-o pe vecina aia sa ma ajute ca nici nu o cunosc (vecina fiind moarta) si mi-a zis sa fac cruce cu limba in gura si sa zic Tatal Nostru si am inceput sa zic iar femeia aia de la mine din casa incepuse sa tipe cum se intampla la exorcizari! Acum ca ai zis si tu ca sunt demoni, m-am agitat si mai rau laughing)

| aditimus a răspuns (pentru mariaac14):

Deseara inainte sa te culci fa un truc simplu, intoarce un scaun invers in camera unde dormi (adica sa fie cu picioarele in sus)
O sa imi multumesti maine.