| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu in ce categorie sa pun intrebarea dar sper sa primesc cateva raspunsuri.
Am mai scris odata despre familia mea unde am povestit ca cu tatal meu nu am avut un raport prea bun, nu ma accepta ca fata lui. Din pacate pe 13 decembrie 2010 a decedat. Eu fiind in alta tara nu am avut posibilitatea sa ajung la timp pentru inmormantare...am ajuns 2 zile mai tarziu, mia parut rau dar nu am mai putut face nimic.
Eram suparata pe el, l-am iertat dar nu am fost niciodata sa vad unde e inmormantat sau sa ii duc o floare.
Acum sa va povestesc ce ma nelinisteste pe mine. Azi noapte am avut un vis putin ciudat.
Am visat ca eram la tara unde avea tata obiceiul sa petreaca timpul lui. Ajung acolo si in fata portii una din surorile lui imi zice ca a murit. Era foarte amabila cu mine zicea ca ma va ajuta si imi va sta aproape. Intru in casa sa ma imbrac cu haine de doliu si ma duc, intr-o alta casa unde era tata in sicriu. Ajung acolo iar sora lui care mi-a dat vestea nu vroia sa ma lase sa intru, era rea cu mine si am inceput sa plang de nu mai aveam aer. Dintr-o data ma trezesc intr-o gradina cu o fata pe care nu o cunosteam, si amandoua sapam in pamant cu mana ca si cum am cauta ceva. M-am trezit speriata dar am adormit inapoi repede. Visez iar. Il visez pe tata ca nu mai e mort. Eram eu cu el si mama pe o canapea. Paream o familie fericita (ceea ce nu am fost niciodata pentru ca nu sau inteles nici ei) dar imi era frica de tata, el ma cheama sa stau langa el, ma duc si il prind de brat. Avea o piele moale ca la batrani desi el era tanar, ca atunci cand un obez slabeste foarte mult si ii ramane doar pielea care se intinde...
Eu cred in vise. le iau ca pe un semn...dar din asta nu inteleg nimic.si am ramas si cu o stare proasta sad
Voi credeti in vise? Ce parere aveti? ce imi puteti zice?
p.s nu m-am gandit la tata zilele astea, asa ca nu pot zice: deoarece m-am gandit mult la el l-am visat...
Sa fie dorul? Sau macar in vis am avut parte de ceea ce in realitate nu s-a putut?

1 răspuns:
| jasmine92 a răspuns:

Cred ca iti lipseste, asa cum era el, cu bune si cu rele. Te-ai gandit mult la el, de asta l-ai visat. Visele sunt selectii intamplatoare de imagini din subconstientul nostru. nu trebuie sa crezi in ele happy