| Anothergirl22 a întrebat:

Hei, TPU, am nevoie de sfaturile voastre ♥️ funda! Simt că a venit timpul să mă îndepărtez de o prietenă foarte apropiată. Mi-am dat seama că îmi scrie și îmi răspunde instant când are orice problema (ceva ce se întâmplă foarte des, pentru că se plânge mult și nu învață din greșeli), dar când vine vorba de mine și de viața mea, de care tot ea mă întreabă, îmi dă seen aproape instant și îmi răspunde peste 4 ore, in care e mai mereu activa happy asta cu seen se întâmplă iar de 2 săptămâni. Între timp a avut iar o problema și nu am dat semne că îs supărată pe ea, pentru că am încercat să o ajut. Până și-a rezolvat problema și a făcut la fel apoi. Ma suna azi, mă întreabă ce fac (in mare, asta e spectrul ei de conversație, cam la asta se rezumă), mă întreabă dacă îs supărată, îi zic că da, dar n-am intrat în detalii. Și-a cerut scuze de mai multe ori, că nu se mai întâmplă (nu-i prima data oricum). I-am zis că e ok și am schimbat subiectul (slăbiciunea mea e că nu-mi place sa fiu certata cu cineva sau sa știu că e cineva supărat pe mine). Acum iar îmi scrie că își cere scuze și din astea, dar simt că vreau sa mă desprind de relația asta de prietenie. Pentru că e o relație superficială, in care eu joc un fel de rol de psiholog și cea mai buna prietenă, fără reciprocitate. Și am început să țin foarte mult la timpul meu. Apropo, prima data când m-am supărat pe ea a fost când m-a întrebat într-o zi de 3 ori ce fac, de fiecare dată i-am zis că îs supărată, că nu mă simt bine, că nu înțeleg ce-i cu mine (eu nu obișnuiesc să mă plâng mai niciodată). Ea efectiv a ignorat ce am zis și a început să-mi povestească problemele ei (aceleași de dintotdeauna). Până la al treilea "ce faci" trimis de ea, in care i-am zis că mă simt la fel. Oare ce ar trebui sa fac, sa mă îndepărtez de ea? Nu vreau nici s-o rănesc, pentru că mă consideră cea mai buna prietena a ei, dar cred că e mai bine pentru mine să mă axez pe propriile probleme, sa nu-mi pierd profunzimea și să evoluez

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui sa te mai detașezi, nu sa rupi legătură cu ea dar sa ți îndrepți atenția si spre alte persoane și mai mult sa te axezi pe tine. Ea asa este, mai egoista iar tu ești mai altruista dar totuși ar putea și ea sa se prefacă măcar ca ii pasa și de problemele altuia nu doar de ale sale. Poate și tu greșești ca nu intri în amănunte, ca aștepți sa te tragă de limba poate, ar trebui când ai o problema sa i povestești direct și sa o întrebi ce sfat îți da. Mai încearcă și asa dar în primul rand gândește te la tine și cauta sa ți faci și alte prietene