| AnonimGirl a întrebat:

Maine imi voi lua si eu cardul, dar inainte de asta, as vrea sa pun niste intrebari. Observ ca multi patesc sa aiba o eroare cand introduc datele [ceva cu unverfied, ma rog] iar de aceea dupa ce il si primesc, rog sa fac o cerere pentru limitarea tranzactiilor online sau ridicarea lor, cum o fii. Sunt minora, in afara de asta, ar trebui sa mai fac ceva? Si inca ceva, cel putin celora care ati trecut prin asta, dureaza mult sa imi faca aceasta " limitare de tranzactii online "? Dupa ce introduc datele la card, din cate am inteles o sa imi ceara un cod de 4 cifre, care il iau la extrasul de cont [tot in aceeasi zii sper ca pot sa il fac? ]. Multumesc mult, fundita!

1 răspuns:
| AlexanderAdrian a răspuns:

In primul si in primul rand n-am auzit de o astfel de limitare, daca exista asa ceva o face doar banca.

In al doilea rand si mai important daca ai luat un card de debit Visa simplu nici n-o sa poti face vreo tranzactie online, iti trebuie un Visa electron cu un token generator si un mobile banking asociat.

Apoi trebuie sa inrolezi cardul in sistemul Visa 3d secure. Astfel orice tranzactie va cere o parola pentru autorizarea tranzactiei, stiuta doar de tine si care nu are a face cu token-generator-ul. Din cate stiu unele tranzactii nici nu pot fi facute altfel decat prin aceasta inrolare.