| DedeeAndreea a întrebat:

Hei tpu..Nu sunt buna de nimic.Nimeni nu ma intelege si ma simt din ce in ce mai singura.Sunt foarte buna la suflet cu toti si nu doresc raul nimanui, nici macar dusmanilor, vreau sa fie fericiti si sa le mearga totul bine. La scoala mereu sunt buna cu toti si împart cu ei tot ce am de exemplu mancare sau tot timpul cand vorbesc cu ei nu ma enervez, imi pare rau daca tip la cineva, nu pot sa ranesc pe nimeni desi eu am fost mereu ranita si inca sunt dar eu tot sunt buna cu cei care isi bat joc de mine si ma fac in toate felurile..Curva, proasta. M-am saturat sa isi bata joc de mine la un moment dat aveam tupeu si incredere in mine si eram eu independenta.Dar am tot avut esecuri ca sa zic asa, de exemplu nu pot sa fac ceva in fata cuiva, sa desenez in fata mai multor persoane..Imi e frica ca ma fac de ras si ma blochez.Sunt emotiva, mi-am tot pierdut din prieteni asta din cauza Parintilor pentru ca imi tot ziceau ca am un anturaj prost si ca sunt a 8a si trebuie sa invat..Si culmea, in anturajul ala asa cum il numeau ei, prost, eram fericita si invatam de la ei sa nu imi pese, sa fiu fericita. Ma simteam iubita. Mi-am pierdut toti prietenii. Ma simt singura. Am avut un iubit pe care l-am iubit enorm dar si-a batut joc de mine si acum nu mai vorbesc cu el, nu mai vreau sa fiu proasta lui si sa ma bata sa ma rănească sa fie indiferent. Nu stiu cum sa fiu fericita. Ma simt asa singura si neîncrezătoare in mine, simt ca tot ce spun sau tot ce fac e neinteresant, eu nu am o personalitate. Sunt influențabilă si buna la suflet si proasta si m-am saturat de tot. Nici haine nu am. Bani. Am o familie destrămată. Mi-e rusine sa fac orice m-am saturat sa fiu asa emotiva si buna si fraiera.Ce sa fac? Cum ma pot schimba? Cum pot face sa am mai multa incredere in mine, sa fiu mai rea? Sa am si eu o personalitate si sa nu faca nimeni ce vrea din mine. :/

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie sa isi recastigi increderea in tine sa pleci de undeva asa cu putin,incerca sa ai ce isi doresti lucruri marunte nu trebuie mereu mari,lucrurile marunte devin tot mai complexe,suferi niste drame,banuiesc ca aveai incredere toatala in iubitul tau,era viata ta, visul tau, totul dar cand sau destramat a cazut totul acuma esti nesigura, depresiva e greu, e si mai greu ca gunoaiele astea te lasa la greu cand simti ca ai nevoie un sprijin isi fac si mai mult rau
fa sport
manca sanatos
ti-am spus lucruri marunte
viata e o dezamagire, suferinta nu o fericire, ai cine in cine crezi, crede doar in tine asta e cel mai important sa te iubesti la maxim

| T0T a răspuns:

Cum să fie înțeles un copil care se dezvirginează la 13-14 ani? Eu zic că meriți acest tratament.

| OldSoul a răspuns:

Ignorai pe ceilalti, nu le mai da importanta.

| ancaval a răspuns:

Întotdeauna fă ce ţi frică să faci, până prinzi curaj.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Deea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| JustRisa a răspuns:

Trebuie sa devii ceea ce vrei tu sa fii, sa faci ceea ce simti pe moment. Mie mi se pare foarte dragut sa fii o persoana atat de buna, dar este o problema in felul cum gandesti. Nu trebuie sa permiti nimanui sa isi bata joc de tine sau sa iti vorbeasca urat. Nu ii baga in seama pe cei care fac asta, ignora-i. Poti avea o personalitate puternica daca inveti sa zici cu voce tare ceea ce gandesti, ce nu iti place, ce te deranjeaza. Iti recomand o carte care cred ca te va ajuta: http://portalspiritual.com/......tiunii.pdf

| Vilinsky_Bogdan_1995 a răspuns:

Buna Andreea am citit mesajul tau si m-am gandit sa te ajut, toti iti scriu ce trebuie sa faci dar ei asa nu rezolva nimic daca vrei noi putem vb pe facebook (bogdan vilinsky) sau sa ne vedem eu sunt din Bucuresti, iti vreau numai binele si vreau cu adevarat sa te schimb daca esti de acord cu asta astept raspuns pe facebook multumesc happy