| ryuuguuh a întrebat:

Hei TPU...revin cu o nouă întrebare...
Nu pot spune că am părinți prea stricți dar nici altfel...
Mereu ma cearta din orice, ma înjura, imi spune ca sunt proasta, handicapata ca intra in pământ din cauza noastră(suntem 3 fete, dar tot eu sunt de vina mereu). Nu pot vorbi nimic cu ea, daca nu vorbesc de ce nu vorbesc, nu vorbesc cu ea pentru ca nu ma ia in serios niciodată.
Pierdusem un inel acum 2 sau 3 zile, azi i-am spus si a început mama sa ma înjure, imi spunea ca nu-mi mai ia nimic ca nu merit, ca a dat bani degeaba pe el.
Daca vreau sa ies afara nu ma lasa, adică ma lasa dar nu cu oricine, mereu are o stare de nervozitate și se descarcă pe mine. Din cauza ei am facut primul atac de panica din viata mea, cand ma cearta mereu încep să plâng, sa o înjur in gand (stiu ca nu e oky).
Nu mai rezist, mai merg la biserica duminica ca sa "evadez" puțin de acasă.
Nici la telefon nu pot vorbi nimic cu nimeni ca imediat mi-l ia la control ca cu cine tot vorbesc si de-astea (si tot din această cauză am doar whatsapp si ăla l-am făcut ca mi-o cerut profa de română ca sa poa' să-mi trimită lecțiile).
Daca ma schimb odată la 2-3 zile de ce ma schimb atât de haine, daca fac baie in fiecare seara ca de ce ma spăl in fiecare seara, daca nu ma spal de ce nu ma spăl.
Sa se consemnez ca eu fac toate treburile in casa, eu ma ocup de aproape tot ca pe sora mea o doare drept in cot. Vine de la muncă mănâncă si doarme, m-am saturat de viața asta. Mi-am luat odată o pereche de șosete si a zis ca n-am destule, cheltuim banii pe șosete
si uite asa...
Am o prietena dar e prea departe de mine (in valea mare) si vorbesc cu ea prin mesaje.
Dacă n-ar fi ea nu stiu ce m-aș face...
Va multumesc ca ați citit.
Seara faină rolling on the floor)))

6 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Si care este intrebarea?

| ryuuguuh explică (pentru Celcestietot):

Ioiiii am uitat sa o scriu?‍♀️
întrebarea e următoarea: ce sa fac în cazul ăsta? să ignor ce sa fac?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| yukilals a răspuns:

Ei se comporta asa fiindca probabil ca viata de adult nu este una usoara pentru ei si sunt atat de toxici din cauza frustrarilor legate de copilarie, trecut, prezent, serviciu, cheltuieli, rate, viitor, oboseala, etc dar vreau sa stii ca tu nu esti de vina cu absolut nimic, de obicei sunt lucruri din trecut ce i-au marcat atat de mult incat nu au putut sa treaca peste si tind sa abordeze acest temperament de agresori mai ales verbali. Incearca sa aduci argumente cand vor sa te invinovateasca, un lucru oricine il poate pierde pana la urma, incearca doar sa te impui in fata lor, spune ceea ce crezi si incearca sa iti faci dreptate cand stii ca asa e, iti sugerez sa nu folosesti un ton rastit totusi dar sa foloseti un ton care sa emane seriozitate. Am citit si celelalte intrebari ale tale, la 14 ani esti in continuare un copil si oarecum au dreptate in a nu te lasa sa iesi cu oricine fiindca anturajele chiar pot sa distruga un om, dar incearca sa le zici ca nu simti ca este in regula modul in care se comporta cu tine, daca te ameninta spune-le ca te duci la politie si faci plangere ca te abuzeaza verbal sau fizic (dar aici nu pot sa spun mai multe fiindca nu stiu cum e starea ta de acasa). Intreaba-i de ce se comporta asa, incearca sa ii faci sa vorbeasca despre trecutul lor, despre copilarie, intreaba-i de ce se comporta asa cu tine, intreaba-i daca le pasa de tine, spune-le cat de mult conteaza ei pentru tine, daca o sa spuna ca le pasa de tine atunci intreaba-i de ce vor sa te raneasca? La varsta asta tot ce are un copil e familia si scoala, nu iti asupri din personalitate sau caracter din cauza ca altii sunt abuzatori, pana la urma nimeni nu conteaza mai mult decat tine, sa nu uiti.

| ryuuguuh explică (pentru yukilals):

Despre anturaje...
sunt doar 5 băieți in sat la mine
toți provin din familii bune si părintii mei se înțeleg foarte bine cu părinții lor...
dar problema e ca unul dintre ei e țigan....cu altul nu ma lasa din nu știu ce motive si mna...
iar urmatoarea problema e ca eu cu acel "tigan" suntem aproape de a fi un cuplu...lucrurile sunt tensionate între noi și daca mai afla ca il am pe ăla de gagiu înnebunește...
eeeh nici chiar asa...am mai avut un "iubit țigan"...bine nu știa de el până la un moment dat
dar un lucru il stiu sigur....nu e bine sa ii desparți pe cei care se iubesc...

| anonim_4396 a răspuns (pentru ryuuguuh):

Fi mai desteapta, wtf 1. este devreme sa ai gagic, 2. nu umbla cu din aia "iubit tigan" lol. Shit
parca erai din Covasna? Credeam ca pe acolo oamenii inca mai tin la "normalitate"
Dar is curios tot nu mi-ai raspuns la intrebarea aia HU?