| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va spun ca am dat de permis anul trecut si am epuizat toate cele 10 incercari si nu am luat permisul, fie am gresit eu,fie a fost vorba de noroc sau de starile mele, mentionez ca sunt foarte emotiva, bineinteles ca am cheltuit o suma in valoare de 4.500 lei. Am nevoie de sfaturile voastre, nu stiu ce sa fac, oare este bine sa refac dosarul? Instructorul imi spune ca ma mai costa in jur de 600 lei. Ce sa fac? Eu ma gandesc si la cati bani am cheltuit dar si ca mai pierd altii in continuare. Ce sa fac? Sa renunt sau sa merg in continuare?

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu mai incerca. Sunt destui asa-zis soferi pe strazile Romaniei.

| AFR81 a răspuns:

Sincer, la cum merg treburile in Romania, mai bine dadeai 2.000 la instructor si la politist si rezolvai treaba. Cheltuiai si mai putini bani si aveai si permis. Acum ce sa-ti zic, mergi inainte si refa dosarul.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Da, junior gunner, dar uite asa se produc accidentele, pentru ca se dau permisuri pe ochi frumosi. O proasta a bagat in spital 7 oameni acum 2 zile, calcandu-i intr-o statie de autobuz, a confundat frana cu acceleratia, ca in filmele cu prosti. Abia avea permisul. La mine in zona, acum maxim 1 saptamana a fost iar un accident, unul cu permisul abia luat si cu un Bemve a intrat pe contrasens si a busit o alta masina, avea viteza ''smecherul'', dar pe contrasens? Bineinteles ca a murit soferul, din propria prostie. Trebuie marit coeficientul de inteligenta pentru a da la permis si fara spagi, te trezesti ca da un prost peste tine cu masina ca a confundat frana cu acceleratia/

| AFR81 a răspuns (pentru Drimmero):

Sa nu fiu inteles gresit, nu incurajez practica asta, doar critic sistemul din Romania. Sunt multi nepriceputi la volan. La mine in oras cel putin, cu 300 de euro ai carnetul si scapi de orice fel de stres. E clar ca la volan trebuie sa urce doar oameni foarte bine pregatiti si valizi din punct de vedere psihic.

| Drimmero a răspuns (pentru AFR81):

Exact, nu orice carnat care se panicheaza pentru un claxon venit din spate. Daca ti-e frica, n-ai ce cauta la volan! Cati oameni corupti, se vand pentru 300 de euro si dau carnete, apoi nu e tras nimeni la raspundere pentru asta.

| OldSoul a răspuns:

Nu ai de ce renunta.
Tu pici pentru ca-i acorzi prea mare importanta, da, e ceva important, dar nu suficient de important incat sa-ti faci griji.
Pentru sala, cauta o carte buna de legislatie, si citeste-o astfel incat sa o intelegi, cand citesti te intrebi cum faci tu chestia pe care ai citit-o in realitate.
Mai apoi iti faci un cont pe e-drpciv si faci de acolo chestionare.
Cand ajungi la traseu incarca sa te detasezi de strez, sa conduci ca si cum ai fi singura, sa nu te mai gandesti la cine e in dreapta ta, sa tragi de timp, sa conduci incet si frumos.