| Adriana07751 a întrebat:

Hello. Eram astazi pe plaja, stateam linistita, urma sa intru in apa. Mai eram cu o prietena pe prosop si vorbeam. La un moment dat, niste baieti se jucau cu nisip si apa si deranjau pe toata lumea. Un baiat de 13-14 ani a inceput sa ne "împuste" cu apa in fața si sa arunce cu nisip pentru amuzament. Tin sa mentionez ca, copii nu erau cu parintii in zona. Le-am spus sa se joace in alta parte, nu au inteles si au inceput sa dea si in prietena mea. Imediat m-am suparat, m-am ridicat si m-am dus la puști l-am luat de o ureche bine si l-am târât pana l-a parintii lui care erau la țigara, mult mai departe de locul unde erau ei. Cand am ajuns cu el, i-am explicat mamei ce a facut, si-a cerut scuze in numele copilului si cam atat.
Vreau sa va intreb daca am procedat corect, fara suparare dar nu este frumos asa ceva, cum si-a permis?

12 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ai procedat corect, trebuie sa lasam deoparte mentalitatea ca sa nu cumva sa suparam copii, asa ti se urca in cap, trebuie sa invete ca actiunile au consecinte. Nu am luat o palma in viata mea de la parinti, dar cand se uita tata urat la mine nu mai miscam.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai procedat pe jumătate corect. Nu ai avut niciun drept sa pui mana pe copilul ăla și să îl agresezi fizic.

| pufulescu0o a răspuns (pentru suntserios):

Tocmai tu spui asa ceva? Sunt socat, imi faci zece cruci :-D

| suntserios a răspuns (pentru pufulescu0o):

Șocat că nu promovez violenta? Hmm

| Fatamuntilor a răspuns:

Vezi ca e interzisa orice forma de agresiune asupra minorului.Asa ceva NU se face!
Ar fi trebuit sa mergi direct la parintii copilului, fara al agresa, sa le explici situatia.

| Adriana07751 explică (pentru Fatamuntilor):

Nu l am agresat l-am tras de ureche putin

| Sportacus123 a răspuns:

N-ai procedat deloc corect. Nu e treaba ta să dai lecții de viață copilului altcuiva sau să-l agresezi. Să-ți fie rușine!
Pe mine nici cu o până nu m-au atins părinții, dar apoi să dea voie cuiva ca tine să-mi facă așa ceva.
Pur și simplu, l-ai umilit trăgându-l de ureche. Treaba ta dacă asculți de ce ți-am scris aici, dar karma se-ntoarce.

| pufulescu0o a răspuns (pentru Sportacus123):

Tu vorbesti despre karma? Tocmai tu care ii urai unuia pe aici sa ajunga in puscarie?

| OSLOMELBOURNE a răspuns:

Corect!

| Diana183930229 a răspuns:

Buna. Foarte bine ai procedat. Deja nu mai e nesimtire asta, nu stiu ce e … trebuia sa îi rupi urechile si dupa sa il duci la ma-sa exact cum ai facut tu, poate ia masuri cu privinta la asta

| ArmandoOrlando182 a răspuns:

Si mama lui ce i-a facut cand te-a vazut cu el la ea?

| Adriana07751 explică (pentru ArmandoOrlando182):

L-a urecheat și ea si l-a certat de se uitau toti oamenii la el