| deadwillow a întrebat:

Hello there, guys happy

Toti avem un prieten e care il consideram fratele/sora noastra, cineva pe care putem conta la bine si la rau intotdeauna. Diferenta este intre cei care ii pot pastra aproape pe acesti oameni minunati si cei care nu ii pot avea aproape.
Stau si ma intreb daca problema este ca nu pot sa imi tin prietena aproape si sunt in stare sa ii sacrific cariera stiind ca va renunta la orice pentru mine sau... problema este ca eu sunt pur si simplu egoista si nu am ambitia necesara sa ajung acolo unde a ajuns ea...
Ideea e ca... o parte din mine vrea sa o lase sa plece departe de Romania care nu ii ofera niciun viitor sigur si o parte o vrea aproape, iar prin aproape vreau sa spun ca ne despart 400 de kilometri, dar totusi ar fi aici, nu in Germania.

Sincer vorbind... daca ati fi in pozitia unei depresive car nu are alt sprijin real... raspunsul la intrebarea " Pot sa plec fara sa te am pe constiinta?" a prietenei ar avea un raspuns pozitiv sau negativ?

4 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Poti fi mai clara si mai concreta, specificand si varsta?

| deadwillow explică (pentru neutrino):

Ea are 20 de ani. A primit o bursa si nu este decisa in ceea ce priveste plecarea ei din cauza ca exist eu si problemele mele...

| Dariusuu a răspuns:

Adică tu o ți pe loc?

Trebuie să o lași să-și urmeze inima.

Uneori, trebuie să stăm departe de oameni dragi nouă pentru a le fi bine.

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Inteleg perfect faptul ca tii la ea ca la o sora si nu esti obisnuita sa o ai departe de tine, dar pana la urma decizia este numai si numai a ei. Chiar daca doare, va trebui sa te impaci cumva cu ideea. Sa o faci sa ramana in tara pentru tine nu e deloc o solutie pentru ca te vei simti vinovata, si va fi de mii de ori mai rau decat daca pleaca. Veti gasi voi o cale sa pastrati legatura, sunt atatea metode in ziua de azi...