| AWonderfulDay a întrebat:

Help-meee! Deci cum sa spun a 12 ani si 7 luni si nu am ciclu... Sunt dezvoltata ceea ce inseamna mai precis ca au inceput sa`mi creaska sani de la 10 ani -11 ani sunt inalta am 1.65 si 48kg parul aparut in zone intime este prezent din clasa a 3 a (iar eu sunt a 7), am si l-a subrat insa de fiecare data il epilez si mai este si acea substanta albicioasa fara miros care imi curge din clasa a 4 a ...Sunt o fata oarecare dar chestia este ca in clasa suntem 10 fete si din alea 10 cam 7 au ciclu restul sunt mai miki cu un an sau slabe moarte si mai am o fata in clasa care este mai slaba ca mine si are sani si i-a venit insa eu? Adica am uitat sa mentionez fac sport de performanta (handbal ) dar poate acest lucru impiedica sa`mi vina ciclul? Mama mi-a zsi ca trebuie sa mai astept ca ei i-a venit la 14 aproape si ca mi este timp insa cunosc fete care le-au venit de la 9 -10 ani (inclusiv verisoara mea care are 11 acum). Chiar nu stiu ce sa fac ma simt cam rau din cauza asta adica poate avea legatura cu durutul de burta(ca si cu acest sintom ma confrut). Am citit pe site-uri ca o sa te doara burta cand o sa-ti vina ciclul. este adevarat? Help-me:*

14 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Prea multe detaliilaughing. Stai liniştită, nu ai pierdut nimic interesant până acum. S-ar putea să semeni cu mama ta, de aceea nu ţi-a venit menstruaţia până acum. Bucură-te cât încă nu ai, pentru că nu e o chestie plăcută.

| Ingerash a răspuns:

Stai linistita, mie mi-a venit la 13 ani jumate, cam asta e varsta normala, nu e bine sa ai ciclu la 10-11 ani pentru ca e prea devreme, mai bine mai tarziu

| Zenithf a răspuns:

Da, inainte de menstruatie te doare burta, sanii, in primele zile de menstruatie doare de zici ca te taie si dupa aceea scade durerea. Ti-ar face bine un tratament cu ceai de coada soricelului, 1 cana dimineata inainte de masa timp de 1 luna, dupa care faci pauza de 3-4 luni si apoi mai faci un tratament.

| anDa a răspuns:

Stai linistita. Poti fi dezvoltata, dar asta nu inseamna ca trebuie sa iti vina neaparat acum. Acest lucru se va intampla cand corpul tau va fi cu adevarat pregatit si cand nu vei ma fi atat de stresata. Dupa ce o sa ai, crede-ma nu o sa mai vrei. Succes!

| chupachups1234 a răspuns:

Tu la 12 ani iti faci griji pentru asta?laughing

| Sally06 a răspuns:

Si eu fac handbal si is f dezv am 13 ani si 7 lunibig grin si mia venot doar acum 3 zilebig grin si curge ff putin

| Dee0tzaA a răspuns:

Nu stiu ce iti bati atata capu, mai devreme sau mai tarziu tot vine, lasa ca o sa ai timp sa te saturi pana peste cap de ciclu! In privinta asta stai linistita, cunosc fete la care leau venit ciclu si la 16 ani.

| AWonderfulDay explică:

Poate ca au scris mai multe fete pe saitul asta dar chiar nu ma intereseaza am problema mea cine vrea sa-mi raspunda sa`mi raspunda...

| AWonderfulDay explică:

Va pup pe toti care mi-ati raspund dar nu pot alege big grin

| Daaax3 a răspuns:

Nu-ti face griji si eu tot 12 ani am doar ca sunt a 6a. Tuturor fetelor din cls le-a venit si mie nu. si am inaltime 1. 70. sunt f dezvoltata dar nu ma ingrijorez deloc.

| nOnAmE_6909 a răspuns:

Buna, nu ai pentru ce sa iti faci griji pentru ca o sa iti vina si tie... mie mi-a venit la 14 ani... asa ziceam si eu ca nu o sa imi vina niciodata si chesti. dupa ce o sa-ti vina o sa vezi ce urt e straight face asa ca stai linistata ca o sa-ti vina oh go on

pa pa si o zi buna in continuarekiss

| Florinnaa a răspuns:

Eu zic sa stai linistita, trebuie sa asculti de mama ta, si incearca sa nu mai fii asa stresata poate e din cauza organismului sau stiu eu...nu se stie. spui ca esti dezvoltata dar nu are asta legatura cu menstruatia.asteapta! unei fete i-a venit in clasa a 7, pe la sfarsitul clasei a 7. aproape de a 8.deci...e la fel ca tine.stai linistita si calma.iti v-a venit odata si odata.

papa. xoxo:*funda?

| ada_7517 a răspuns:

Stai linistita. nici mie nu mi-a venit am aceeasi varsta ca tine. dar in cadrul unei lectii deschise de la always am aflat ca ciclul vine intre varsta de 10-16 ani. nu trebuie sa iti faci griji si daca inca nu te-ai lamurit intra pe siteul www.noifetele.com si da la rubrica ana iti raspunde pune acolo ce fel de intrebari vrei

| Lorya a răspuns:

Stai linistita ca nu este bine sa iti vina devreme, dupa ce o sa-ti vina o sa te saturi, miemia venit de 5 zile si deja m-am saturat.si eu credeam ca o sa-mi vina tarzuiu, dar nu afost asa am 13 ani jum apr 14 si eu credeam ca o sa raman singura din clscare nu i-a venit, oricumnu conteaza cat de innalta esti sau cat de dezvoltata esti, eu sunt dejvoltata dar scunda, prietena mea cea mai buna este innalta dar nedezvoltata dar nu i-a venit.