| TomoeSan247 a întrebat:

Hey. Ce parere aveti despre OLX aka Mercador? A facut cineva comanda de acolo? Pot verifica produsul inainte sau e nereturnabil? Mi-e frica sa nu-mi iau vreo teapa.

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

OLX.ro e un simplu site de anunturi. Seriozitatea vanzatorilor nu depinde de site.
Personal prefer site-ul www.tocmai.ro pentru ca m-am obisnuit cu el, si are si transport gratuit.
Pe verificarea coletului nu te poti baza prea mult, pentru ca poti doar sa verifici vizual produsul, daca e ceva electronic de exemplu nu il poti testa.
Am cumparat recent o masca de sudura prin tocmai.ro, cu transportul platit de ei si verificare colet. Soferul era grabit si nici n-a pomenit de verificarea coletului. Puteam sa-i cer eu sa-l verifice, dar fiind vorba de o firma serioasa in cazul meu, am mers pe incredere.
Singurul site pe care am vazut (si am simtit pe pielea mea) tepe, e exact cel care se lauda cu sistemul de calificative anti-tepari, anume www.okazii.ro.
Ca sa nu mai pomenesc de faptul ca am avut si eu cateva anunturi, iar din idiotenia unui "cumparator" si a sistemului lor, mi-au cerut comision de la o tranzactie de 300 de Euro, care nici macar n-a avut loc. Pe langa ca n-am putut ajunge la pace cu operatorii, desi se vedea clar ca nu am vandut produsul, mi-au anulat contul si timp de aproximativ un an, la cateva saptamani tot imi dadeau mesaje dupa miezul noptii, sa ma anunte ca le sunt dator. Jalnic!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Siteul si sine e ok, conteaza insa ce cumperi si de la cine cumperi

| Lina1993 a răspuns:

Am facut comenzi pe pe Mercador de peste 50 de ori cred, chiar si schimburi uneori. Depinde aici si de la cine cumperi, depinde de vanzatori. Eu am avut noroc si am dat de oameni seriosi de fiecare data, nu am luat pana acum vreo teapa. De obicei aleg sa caut produse din orasul din care sunt ( poti selecta acolo orasul) astfel ma intalnesc fata in fata cu vanzatorul si vad ce cumpar si daca imi convine. E adevarat ca unii vanzatori pot fi tepari, e mai riscant atunci cand comanzi si persoana respectiva e din alt oras si-ti trimite coletul, dar daca persoana cu care vorbesti accepta sa-i returnezi produsul, nu cred ca e vreo problema

| TomoeSan247 explică (pentru Lina1993):

Si daca scrie la oferta livrare cu verificare, ce inseamna? Pot sa ma bazez pe asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru TomoeSan247):

Doar prin curier, verificarea de fata cu soferul de la fan curier sau ce curierat este. daca produsul nu corespunde, il dai inapoi.