| AmeliaD a întrebat:

Hey.
Cine stie cum se pun numele in familile regale?
Am auzit ca se pun ambele nume de familie si de la mama si de la tatal copilului.

Răspuns Câştigător
| Goete a răspuns:

Toti copii obisnuiti din Spania si Portugalia poarta ambele nume de familie, si a tatalui si a mamei.
Spania este un Regat, si Regele se supune tot acestei "reguli".

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu trebuie să ai sânge albastru să faci așa ceva. Legea permite și la noi

| AmeliaD explică (pentru sierra1):

Ma refeream la copii din familile regale nu la cei obisnuiti.

| Goete a răspuns (pentru AmeliaD):

Toti copii obisnuiti din Spania si Portugalia poarta ambele nume de familie, si a tatalui si a mamei.
Spania este un Regat, si Regele se supune tot acestei "reguli".

| oglindasultanului a răspuns:

La ce te referi, se pun nume normale. Mai sunt cazuri in care mama isi pastreaza numele, ea nefiind maritata cu un rege. Sau daca ne referim la arabi care pun vreo 5 nume...