| anonim_4396 a întrebat:

Cateva intrebari simple :
Voi locuiti la casa sau la bloc?
Cei care locuiti la casa cum vi se pare, va place, ati vrea sa locuiti la bloc?
Cei care locuiti la bloc, cum vi se pare, va place, ati vrea sa locuiti la casa?
Cei care locuiti la casa, locuiti in oras, sau in sat/comuna?

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu as da viata de la bloc pentru casa, e viata scumpa la casa si nu am ce face cu atat spatiu pentru mine singur. Dupa mine m-as multumi cu o garsoniera cu o baie si bucatarie atat

| darrio2007 a răspuns:

Locuiesc la bloc,
Imi place la bloc,
Ma uit La Bloc,
Nu vreau sa locuiesc la casa.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Intretinerea creste e din ce in ce mai mare si va deveni foarte scumpa plus cheltuielile de utilitati, taxe si impozite! Cei care stau la case, e mai bine, au putine cheltuieli!

| darrio2007 a răspuns (pentru untu):

Nu in toate cazurile. Si la casa platesti curentul, gazele (cine are), lemnele pentru iarna. Avantajul este ca mai poti creste ceva oratanii prin curte dar in rest nu vad diferenta prea mare. Fiecare cum se descurca.

| untu a răspuns (pentru darrio2007):

Stiu,stiu asta!

| JuAl a răspuns (pentru darrio2007):

Se vede ca esti distractiv la petreceri. Sa stai in toara linistea dd inchisoare ca nu cumva sabi deranjezi pe altii ca de nu te trezesti cu politia la usa in loc sa ai ce-i al tau si sa dai muzica la maxim la un mega-subwofer. Eu vreau sabmi cumoar o casa si sa-mi bag un mega tun de bass si sa dau petreceri de ziua mea. Bine. Si acum locuiesc la casa cu parintii, surorile, varul si bunica si da... Dam de multe ori oetrecericu muzica tare ca si asa nu suntem niste statui sa stsm intr-un loc si sa nu ne distram.

| MihaelaDart a răspuns:

In orasul meu natal, Constanta, locuiesc la bloc, penultimul etaj, 7 laughing... vad totul de la inaltime, bine ca am niste vecini super, cam toti din bloc sunt pensionari acum, deci nu este nimeni sa iti dea muzica la maxim ori sa provoace certuri. Este liniste totala si nici vecini super, se ajuta foarte mult intre ei. Blocul este pozitionat aproape de centru si la 5 minute de Plaja Modern (cine a fost, stie). Au avut 2 tentative ai mei sa vanda apartamentul pentru o casa cu curte, desi momentele au fost proaste, au scazut preturile foarte mult si nici cu atat cat cereau ai mei nimeni nu i-a sunat pentru a vedea macar apartamentul, asta din cauza crizei economice, in general locuintele se vand foarte greu.

In Grecia, locuim la casa cu curte si livezi de maslini intr-o comuna, pe nume Ormylia, cu marea la 6 km cu masina, de statiunea Psakoudia (Halkidiki). Socrii mei au costruit cu ani in urma o casa mare pentru copiii lor: Parterul are 2 apartamente, unul dintre ele locuiam noi, etajul 1 e locuit de socrii mei greci si mansarda care inca nu e finalizata complet mai detinea un apartament mare.

In Germania stau cu chirie intr-o casa pe nivele, un fel de blocsor cu 4 apartamente. E o zona linistita, mai prost ca nu am magazinele alimentare mai aproape, ai ceva o bucata de mers pe jos ori cu masina, ca si locatie este la 3 minute de centru de mers pe jos si vreo 20 de minute pe jos pana la locul meu de munca. Is multumita de apartament. Si locuim in oras nu prea aglomerat, vreo 77.000 de suflete.

Oricum cand ne vom saturam de Germania ne reintoarcem la casa noastra in Grecia, oricum noi avem in plan sa ne cumparam casa cu curte in Psakoudia.

| untu a răspuns (pentru MihaelaDart):

Trebuie sa fie foarte frumos sa stai acolo la casa in Grecia, cu livezi cu maslini si e aproape de statiune! E minunat acolo!

| RAY a răspuns:

Eu stau la casa, ultimele care mai sunt in oras ca numa blocurii se mai fac, eu as vrea sa stau oriunde dar departe de romanii sincer, stau intr-o curte comuna cu romanii barfitori, ipocriti, tarfe cu o mie de fete, as prefera la bloc sau la casa dar nu cu curte comuna

| Mădă0611 a răspuns:

Stau la casa. Am stat la bloc si nu mai vreau. Mie imi plac plantele, imi place sa nu fiu deranjata, imi place curatenia (am un nas de caine), la casa am toate astea, daca vreau.

| RainmakerX a răspuns:

Casa la oras.
Nu, nu as vrea sa locuiesc la bloc.

| Lioana a răspuns:

Totdeauna am locuit la bloc dar cand eram copil visam sa am candva o casa cu etaj si piscina si cu pomi fructiferi in gradina. Acum, ca adult, mi-am schimbat opinia. Imi place la bloc ca e mai comod din multe puncte de vedere si cheltuielile sunt mult mai mici decat la casa.

| OoBunnyoO a răspuns:

La casa, in oras.

Am locuit la bloc si mi-a placut mai mult, deci da, as vrea sa locuiesc la bloc.

| gemeni6226 a răspuns:

Mi-ar placea la bloc de nu ar trebui sa urc zilnic 4 etaje si daca nu as fi trezita de ciocaniturile si zgomotele vecinilor.La casa cheltuielile sunt mai multe si cu incalzirea si cu impozitul in rest casa e mai ok.

| MihaelaDart a răspuns (pentru gemeni6226):

Da sa vezi cum e sa urci 7 etaje atunci cand nu merge liftul laughing laughing, am patit-o de multe ori pe cand locuiam la parinti. 4 e floare la ureche, cu 7 ori mai multe, te faci pres pana in fata usii tale laughing.

| gemeni6226 a răspuns (pentru MihaelaDart):

Da in mód sigur dar eu mai urc si la servici de n ori 2-3 etaje.

| justanotheruser99 a răspuns:

Intr-o cutie de carton, sub un pod, in oraș.
E frumos. Mai puțin atunci cand ploua. (Nu de alta dar, routerul face scurtcircuit, insa in rest cablurile sunt izolate. Șobolanii își fac bine treaba.)

| Clorox a răspuns:

Eh, stii si tu unde stau, nu stiu ce sa zic, imi place aici, doar ca si la casa mi se pare destul de interesant, sunt mai multe posibilitati, poti sa ai copaci (Stiu, poate este banal pentru unii dar personal mi-ar place sa stau vara sub un copac si sa citesc), flori (Well, si la bloc poti sa ai dar nu se compara cu cele de la casa) si sunt multe alte chestii, de ce sa nu stai in ambele? laughing

| Superior a răspuns:

La bloc.
Poate.
Da.

| Deaad a răspuns:

Si la bloc si la casa.
Imi place mai mult la casa si nu as sta la bloc, dar trebuie pentru ca am liceu in Bucuresti.
Intr-un sat, aproape de Bucuresti.

| BlackRose03 a răspuns:

1.Amandoua?
2.Da
3.Da
4.Sat

| Mihai1810 a răspuns:

Stau la casa, intr-o comuna la 2 km de oras. Imi place la casa, nu as vrea sa locuiesc la bloc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stau la bloc, imi place, dar nu pot sa zic ca mi-ar displacea sa stau la casa. As putea sa am catel si mi-as umple gradina cu brazi. Zicea cineva ca are 50 de brazi, il invidiez maxim laughing

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Casa.
Da, pentru ca mi se pare mai usor.
Comuna.

| Iunix a răspuns:

Salut, locuiesc la casă într-o comună. Nu, nu aș vrea să locuiesc la bloc din numeroase motive. La casă e altfel, sunt avantaje și dezavantaje, dar eu consider că sunt mai multe avantaje. La casă poți să o construiești exact așa cum vrei tu, poți să asculți muzica la maxim și să bați la tobe 24 din 24 că nu deranjezi pe nimeni, nu e ca la bloc, nu are cine să-ți inunde casa dacă lasă cineva robinetu deschis, e mult mai veselă, nu e ca la bloc unde intri pe o scară rece, întunecată. La casă poți să-ți faci și o grădină cu flori sau legume, poți să stai în curte pe o bancă fără ca cineva să e deranjeze etc. Plus că comportamentul vecinilor nu te afectează așa mult. Dacă la bloc ai un vecin care depozitează gunoaie în casă și are o mizerie în apartament de nedescris o să te trezești și tu în casă cu gândaci și mirosuri de nesuportat. În schimb, la casă dacă vecinu de lângă tine ține 20 de pisici în casă mirosu nu ajunge până la tine. Dezavantajele ar fi... ei bine dacă pleci de acasă ai șanse mai mari să fi furat, poate să-ți fure lucruri din curte, pe când la bloc ai încuiat ușa și ai plecat. Utilitățile nu mai sunt un dezavantaj, deșii stau la țară am asfalt pe uliță, apă curentă, internet, cablu etc., lipsește canalizarea dar am rezolvat-o cu o hazna și... cam atât, gazele, ies din curte fac 5 metri și i-au de la vecina o butelie cu 60 de lei și mă ține 2 luni.

Nu aș vrea niciodată să stau la bloc, poate doar pentru o perioadă scurtă cu chirie până îmi fac o casă.

| untu a răspuns (pentru Iunix):

Asa este! Sunt de acord cu tine, dar daca iti iubesti animalele, ai tot dreptul sa cresti orice animal!

| wpetterssone a răspuns:

Locuiesc la casă. Îmi place la casă pentru că este mult mai multă liniște. Străzile nu subt zgomotoase și vecinii nu fac gălăgie.
Nu m-aș muta la bloc.
Locuiesc într-un oraș cu 23.200 de locuitori (reprezentând 57% din populația comunei și 6, 85% din populația comitatului).

| RorySan a răspuns:

Stau la casa, intr-un cartier la 3 km de oras.Si nu as vrea sa locuiesc la bloc.

| KenNine a răspuns:

La bloc.La casa mi-as dori sa locuiesc, chiar daca am stat si la casa.Si locuiesc in oras.

| HarukoMariusDaniel a răspuns:

Imi place foarte mult sa locuiesc la casa. Pot sa ma bucur de gradina, sa stau si sa ma relaxez. Ai mai multa intimitate decat la bloc...asta e doar o parere big grin.
Stau in oras si asta imi ocupa tot timpul.big grin

| DroIja a răspuns:

„Gașca de la bloc
nu mai e deloc
din toți locatarii
numai pensionariiiiii..."

| DroIja a răspuns (pentru DroIja):

Scuze, eu stau la penitenciar.

| Emima27 a răspuns:

Am locuit la bloc pana acum un an, dar acum m-am mutat la casa. Stau intr-o comuna si m-am obisnuit aici, pot sa spun ca oamenii din comune/sate sunt mult mai prietenosi si respectuosi, iar locul este mult mai curat. Imi place mai mult acum, la casa, pentru ca e mai spatios si poti da muzica la maxim, pentru ca nu se aude la vecini happy

| FazekasErvin a răspuns:

Locuiesc la casa si mi se pare ok avantajul este ca ai curte si poti da o petrecere si aici unde stau este un loc linistit si inca un lucru bun daca iti plac animalele la casa poti sa le ti linistit

| PavelLarisaIonela a răspuns:

Eu locuiesc la bloc si îmi place la bloc dar cred ca mi-ar placea sa locuiesc si la casa (intr-un oraș. )

| ElenaWerman a răspuns:

Locuiesc la casa de cand m-am nascut si obisnuiam sa fiu extrem de curioasa de viata la bloc cand eram mai mica. Acum ma bucur ca am trait la casa, altfel cred ca eram obeza la cat mananc laughing
E un fel de oras mai mititel unde locuiesc; fara prea multe masini, prea mult zgomot lipsa. E bine asa...Nu sunt nerabdatoare sa decolez spre un oras prea agitat. M-am invatat cu linistea happy

| otaku4life a răspuns:

Stau in oras, la casa si nu stiu daca mi-ar placea la bloc