| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Daca ai un job full time (8 ore) si rezolvi toate task-urile din ziua respectiva in mai putin de 8 ore, ai voie sa pleci acasa? Cunosc pe cineva care mereu termina treaba mai repede si pleaca acasa, dar ma intreb daca asa e peste tot.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sant firme care te tin fix 8h ca sa nu zica ca te plateste sa pleci mai repede acasa, sau iti da ocupatie extra pana faci 8h. Cine scapa mai devreme e din cauza ca e o pila buna, ruda, sau tipa i-a facut un sex pe cinste la patron.

| lpavel a răspuns:

Asta in prea putine cazuri se intampla! depinde si de sef sau cum te-i impacat cu el inainte de angajare...

| Dismally a răspuns:

Nu prea se intampla asta, de obicei pleci cu cateva ore dupa terminarea programului, ore pentru care nu vei fi platit ca asa este moda la noi.

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Cine pleaca peste program si suporta e idiot - proasta. Una e sa plece cu 10 sau 15 min inainte e acceptabil dar peste mi-as baga pul in neamu lui cu firma lu masa poate ii dau foc daca sare calu, dar nu as accepta asa ceva

| Dismally a răspuns (pentru mgtow):

Da, multi au contractul pe 8 ore si sunt platiti pentru 8 ore dar stau 10...

| mgtow a răspuns (pentru Dismally):

Prosti, plecam si cautam in alta parte pana gaseam o firma decenta. Nu toti te obliga sa sari de 8h, alta e daca le convine orele suplimentare care le castiga, mai o bere o tigara pentru nimicurile alea posibil sa traga 10h zic asa

| RoCkKiD a răspuns:

Depinde de job si de companie. Daca de ex lucrezi la un proiect care trebuie finalizat in 3 luni (orice ar fi), atat timp cat superiorii tai au incredere ca iti faci treaba poti sa il faci in ce ritm vrei.

Daca lucrezi la un call center, trebuie sa fii acolo la raport ca nu stii cand suna un client.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu este peste tot asa. Uite profesia mea este coordonator international de transport. Am lucrat in mai multe locuri ca si coordonator de transport (munca de birou) in primul loc unde am lucrat plecam acasa uneori (mai rar dar se intampla totusi) chiar si cu 3 ore mai devreme. Cel mai des plecam cu 30 de minute sau o ora mai devreme dupa ce terminam treaba. Chestia era ca eu eram singurul care incepea programul de la ora 6 dimineata iar restul de la 8. Si din cauza acestui lucru cred ca erau mai indulgenti. Dar la alta firma unde am fost trebuia sa stau pana la fix. Chiar daca nu aveai de lucru in ziua aia nu pleca nimeni mai devreme nici macar cu 5 minute ca se uitau urat la tine ca naiba. Daca plecai mai devreme iti taiau orele respective din salariu. Iar la ei 30 de minute plecat mai devreme se socotea ca fiind 1 ora. O mizerie. Mai ales ca nu era din partea patronului ci din cauza unei managere pe care el o lasase la conducere ca sa nu isi mai bata el capul cu propria firma.

| AC4S4 a răspuns:

In general, nu.
Angajatorul nu s-ar simti bine sa pleci cu 2-3 ore mai repede, stiind ca el te plateste pentru 8.
Angajatul nu s-ar simti bine sa fie 8 ore atent doar la munca, ca un robot/sclav.

Astfel, Angajatul e multumit ca nu-si distruge neuronii cu munca, iar angajatorul e multumit ca il are acolo pentru 8 ore.

In domeniile in care munca este organizata pe zile, probabil ca se poate proceda asa. Dar in domeniile in care munca este organizata pe saptamani, nu prea ai cum sa te pliezi pe x task-uri in ziua respectiva.