| ddeennyyssaa13 a întrebat:

Sunt noua pe site. Am o mare problema. Parintii mei lucreaza in Grecia. Pana acum m-a crescut o matusa. Dar acum parintii mei m-au luat la scoala im.Grecia. Si eu nu sunt de acord. Nu imi place deloc. Nu inteleg limba, nimic. Eu vreau inapoi in România dar ei nici nu vor sa auda oricât de mult i-as ruga. Si mai e o chestie: in Romania am terminat clasa a 5a si in Grecia sunt in a 7a si am unele chestii de clasa a6a care nu le stiu. Ce pot sa fac ca sa îi conving sa ne intoarcem in Roman ia?

Răspuns Câştigător
| MihaelaDart a răspuns:

E bine sa stai cu parintii tai, sa fi alaturi de ei, desi ei au facut o greseala luandu-te de la scoala din Romania, pentru ca cei din Grecia nu fac adevarata scoala cum se face la noi in tara, ca sa faci anumite materii se fac in afara scolii si se platesc in fiecare luna. Oricum, limba este grea, dar de la parinti, prieteni, colegi, profesori o vei invata repejor, esti mica si prinzi repede. Acum trebuie sa iti dai tot interesul si sa le arati ca iti place, sa inveti limba si sa nu fi suparata pe ai tai. Au facut o greseala pe care greu o pot repara.
Poti ruga parintii sa te dea la o scoala unde poti invata limba greaca, la comunitatea romanilor din Grecia, daca esti la Atena, acolo exista scoli pentru asa ceva si vei invata foarte repede limba. Fruntea sus si incearca sa accepti ceea ce altii ti-au schimbat.

Scoala ca scoala, ma refer pana in terminarea liceului e cum e, dar atunci cand vei ajunge in momentul sa dai la facultate, nu se intra pe baza de examen si ai sanse mai mari pentru un job. Gandeste-te bine unde doresti sa faci studiile, pentru ca viata depinde de tine si tu de ea. Te vei obisnui intr-un final.

Succes si nu mai fi suparata!

2 răspunsuri:
| CrisHihi a răspuns:

Am fost in Grecia si am vazut cum decurg orele de curs la ei si pot spune ca noi avem mai multa materie in programa decat ei, dar oricum...ca sa inveti ceea ce nu stii roaga pe cineva din Romania sa te ajute: prieteni, colegi de la fosta scoala, cat despre parintii tai, nu prea stiu ce sa zic.Chiar nu stiu, oricum limba intr-adevar este super grea.

| ddeennyyssaa13 explică (pentru CrisHihi):

Da. cred ca in Romania e cea mai grea materie. Dar faza e de prietene. na
In Romania eram olimpica aveam medalie de aur la mate si romana si aici habar nu am pe ce lume sunt