| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Urmatoarea chestie nu e scrisa de mine ci de altcineva, dar vreau sa cititi si voi si sa imi spuneti ce parere aveti:

"Daca nu ne bagam in UE puteam sa interzicem plecarea din țara si atunci toti romanii erau obligati sa stea aici si sa contribuie toti la dezvoltarea țării"

Răspuns Câştigător
| SugarBrownies a răspuns:

In primul rand ca n-ai cum sa contribui la nimic in Romania. Decat la salariile la basinosii aia. Daca iti faci o afacere in Romania, si incerci sa fii legal, sa iti deschisi un restaurant ceva, esti mancat. Ca trebuie sa dai si la mama si la tata si la unchiu si la toti, ca sa nu ti-l inchida. SI daca dai la toti, vii cu bani de-acasa, muncesti pentru altul, chiar si patron, in Romania.
Asa ca despre ce vorbim? N-ai ce sa dezvolti in Romania,.
Politia iti da amenda daca n-ai masca, la magazin iti pune termometru pe cap, si daca nu vrei nu intrii, si tot asa. Tara tuturor posibilitatilor. Sa platesti 1500 2000 ron pe taxe pe luna, si sa iei fix pl in brate inapoi, ca cetatean, nu cred ca e ok.

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Tot plecau romanii, solutii se gaseau.

| Dismally a răspuns:

Daca nu intram in UE, Romania era acum cum este Belarus...

| PainTech a răspuns:

Parerea ta cam suna a dictatura.

Si avem cateva avantaje in UE, unele localitati nu aveau apa si curent electric nici acum fara fonduri de la UE...

La cum "contribuie" unii, cred ca mai bine e cu ei plecati prin afara.

| anonim_4396 explică (pentru PainTech):

Ce e intre ghilimele nu e scris de mine, eu doar am dar copy paste laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu ca v-ar placea sa vi se interzica plecarea din tara si sa fiti OBLIGATI sa stati aici? Eu m-as bucura maxim! laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

(Glumesc, nu m-as bucura lol)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Deindata ce undeva la un sfert din populatie lucra, sau se bazeaza pe banii obtinuti in vest de neamuri, Plus statul pe plan national si regional se dezvolta partial din banii UE care nu trebuie restituiti Fara UE am fi mai rau ca aia din Belarus, Ca aia macar mai sunt sutinuti de Rusia. Pe cand politica Romaniei e anti-rusa.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iar toate firmele care au venit aici pentru forta de munca mai ieftina, au venit dupa introducerea avantajelor economice, taxele reduse oferite in cadrul Uniunii Europene.

| MPersephone a răspuns:

Atat de multe avantaje prezinta UE, incat e destul de limitat sa vezi doar asta, ca romanii sa nu plece. Cred ca Romania ar fi mai putin dezvoltata fara integrarea in UE, ar fi un stat de sine statator.