| UnOmAnonim a întrebat:

Https://adevarul.ro/......index.html
Credeți că Putin ar anexa Kazahstanul? Eu cred că e plauzibil.

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pai de ce crezi ca a pornit caterinca acolo? Visul mare al lui Putin e sa refaca URSS, a si mentionat asta.

| UnOmAnonim explică (pentru Wr3nch):

Aproximativ. Obiectivul lui în Europa e să aibă țările post sovietice/comuniste în sfera lui de influență. Serbia și Belarus deja sunt. În Europa nu vrea să anexeze nici o tara deoarece occidentul ar reacționa imediat. A anexat Crimeea pentru că Ucraina ieșea din sfera lui de influență, d-aia a înviat și Novorusia. El vrea să țină astfel Ucraina în șah(și o ține). A trimis trupe în Belarus deoarece îi era teamă ca Lukasenko să nu cedeze. Cât despre Basarabia, eu cred că nu l-a susținut pe Dodon (la fraudă) deoarece vrea ca Basarabia să aibă un guvern pro-UE. De ce? Pai acest guvern pro-UE e antiunionist. Așa vrea să facă unioniștii din România și Basarabia să fie împotriva UE. La alegerile următoare ar trebui ca rusofilii să revină la putere fără fraudă, unionistii nemaiavând sa se prezinte la vot. În România plănuiește, cu ajutorul PSD-ului, să readucă România în sfera de influență rusească. Eu nu înțeleg totuși, dacă ar susține unionismul, ar fi bine privit de unionistii din România și Basarabia. Majoritatea românilor și basarabenilor sunt ortodocși și conservatori. Dacă România și Basarabia s-ar uni (sub suzeranitate rusească), Ucraina ar fi amenințată din sud. Pe lângă asta, n-ar mai trebui să bage bani în Basarabia, c-ar băga românii. Despre celelalte țări nu am informații, dar sigur Putin are planuri și în privința lor.