| anonim_4396 a întrebat:

I-mi spn unii oameni ca ei vand diverse obiecte second hand, dar lumea crede ca le vinde de foame deoarece vor sa le cumpere ieftin ma refer la cumparatori ce parere aveti?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

De respectiva problemă, se ocupă, de obicei, doar oamenii cu probleme financiare.
Unii le vând pentru că, ori stau rău cu bugetul familiei, ori nu au spațiu suficient de depozitare. Și poate, le consideră prea valoroase, pentru a fi aruncate la container.
Alții le cumpără, pentru că le găsesc la un preț acceptabil. straight face

| Chiru_Ionut_1979 a răspuns (pentru floresdemayo):

Asta inseamna ca toti cei care vand obiecte de orice fel au probleme financiare? dar vrau sa zic din auzite ca unii oameni le vand ieftin, dar cumparatori sunt caposi si rad de ei pentru ca vrea sa cumpere un obiect mai pe nimic, nici dc le da ieftin cumparatori spun ca cer mult, asta vreau sa zic

| floresdemayo a răspuns (pentru Chiru_Ionut_1979):

De obicei, da. În caz contrar, nu văd de ce nu le-ar dărui!
Cei care vor să cumpere, obișnuiesc să negocieze prețul. Nu lași din preț, normal că fac câte o grimasă, ca semn al nemulțumirii, și al neacceptării situației.
Tu, dacă vinzi obiectele respective, și nu vrei să negociezi, nu scazi prețul! Știi vorba aia? Marfa ta, banii lor...