| Shadow136o a întrebat:

Iar nu am somn si ma plictisesc. In fine
In primul rand, salutare!
In câteva zile fac 18 ani si dorința mea este sa ma schimb radical. Sa fiu o versiune mai buna a mea, sa evoluez, sa investesc in mine. Prima chestie pe care mi-am propus-o a fost sa încerc sa fiu fericit, sa nu ma mai las doborât de stări si sa incerc sa ma controlez pentru ca sincer sa va spun, acum dacă sunt fericit si pun o piesa trista ma induce intr-o stare nu prea buna si apoi vin amintirile, etc..majoritatea stiti despre ce e vorba.
Bun, asta e primul lucru. Sa fiu fericit tot timpul.
Inca o chestie foarte importanta, vreau sa fiu o persoana bazata, sa fiu mai bazat pe mine. Sa nu fiu pampalau si sa nu fiu luat de prost. Bine, pampalau nu sunt, dar de multe ori las de la mine si uneori ii las pe alții sa ma ia de prost pentru ca sunt o persoana care de multe ori evita certurile. Dar se vor schimba treburile.
Vreau sa devin o persoana mai extrovertita. Nu sunt introvertit dar sunt foarte tăcut când vine vorba de niște chestii pentru ca sincer sa spun, aproape ca nu mai am încredere în nimeni. Am incredere maxima in câțiva prieteni dar in rest, cam greu cu increderea. As vrea sa fiu o persoana mai amuzanta, pentru ca cândva am fost mai amuzant dar unele chestii precum stările si experientele pe care le-am avut m-au schimbat. Vreau sa fiu, nu stiu...o persoana care sa se integreze cu ceilalți dar in același timp vreau sa rămân diferit fata de ceilati.
Incerc sa fiu mai indiferent, mai nepăsător, mai cu durere-n p... fata de ceilalți. Deși o sa fie un drum lung si greu, cred eu. Vreau să-mi dati niște sfaturi. Cum sa fiu mai bazat pe mine? Cum sa fiu mai sigur pe mine?
Cum sa fiu mai "barbat"?
Cum sa fiu un om de succes?
Orice comentariu ma ajuta iar pentru cei care vor sa sara cu gura "Rezolva-ti singur problemele" sau eu stiu ce va mai trece prin cap, abțineți-va. Si psihologul are nevoie de un psiholog.
Mulțumesc!

11 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Prin psihoterapie.
lucrurile astea nu se schimba peste noapte, nu poți de unul singur

| Mosotti a răspuns:

Singura sansa pe care ai putea-o avea este sa consulti un psiholog, pentru ca daca pana acum puteai singur sa fi cum vrei, ai fi facut-o de mult, si asa cum pana acu n-ai putut, nici nu vei putea singur de acum in colo, ai nevoie de ajutor.
Un om care e barbat si de succes, sigur pe el, mai bazat e de la sine, nu ajunge sa-si puna aceste intrebari.
Sa vedem cum va fi la psiholog, nu conteaza ca si el se duce la altul, majoritatea nu fac asta.

Poate ai niste blocaje psihologice ce trebuiesc eliminate. Si daca nu merge, ramai asa cum esti, asta este, multi sunt asa si isi traiesc viata foarte frumos si fara sa fie oameni de mari succese.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ești psiholog. Tu îl poți salva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am facut psihologia secundar pe langa informatica doar de pasiune, dar nu am profesat din cauza problemelor de sanatate, doar am consiliat asa in mod amical 1-2 rude cu probleme de cuplu, facandu-i sa constientizeze ce trebuia ca sa se rezolve, dar nu am avut pacienti, asa ca sa se duca la un psiholog care activeaza si sa faca terapie, eu nu am ce sa-i fac. L-am salvat prin faptul ca i-am dat solutia.

Si la medic pentru anxietatea aia trebuie sa se duca, asa cum am spus.

De acum alegerea este a lui ce face cu viata lui, noi aici nu avem ce-i face, problema e prea complexa sa fie tratata aici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Bine că mi-ai spus.
Atunci când voi avea vreo cădere, voi veni la tine pentru consiliere.
Știu că la tine este tămăduirea.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daaaaa, la mine si doar la mine, haha, doar eu sunt calea si drumul catre luminita de la captul tunelului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Iegzact! love struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fact: bărbații adevărați și oamenii de succes nu s-au construit peste noapte.

Experiențele vieții te vor întării.

| Dani211 a răspuns:

Pai și ce scrii aici, nu știu dacă te poți schimba, din ce intelesei vrei sa fi rece, arogant, persoanele acestea le detest și le-aș pocni la orice comentariu adresat mie

| Shadow136o explică (pentru Dani211):

Nu sunt genul care sa genereze pe moment o cearta. Mai mult, nu vreau sa fiu luat de prost. Si dacă sunt luat de prost sa ii pun la punct, dar nu prin bataie. Sunt o persoana calma care câteodată depind de persoane si pun la suflet cam tot ce mi se zice. De asta am zis ca vreau sa fiu mai cu durere n. Asa cum ai zis tu, nici eu nu suport sa mi comenteze cineva aiurea si încerc sa rămân calm dar uneori nu pot trece peste pentru ca nu eu incep cearta, ci altul.

| Dani211 a răspuns (pentru Shadow136o):

Așa și la mine, altcineva începe un conflict doar ca eu nu ma pot calma sa stau ca prostu, și încep sa lovesc.Nu știu dacă poți sa te schimbi, ai fi alta persoana, și eu vreau doar ca eu am probleme la mansarda sunt nebun