| mimimumu a întrebat:

Ieri era sa ma ia unu' pe parbriz.Veneam spre casa de la scoala,am traversat pe unde nu era trecere, nu m-am uitat in ambele parti.Doar in stanga.Am vazut ca nu venea nimeni din stanga,am dat sa traversez,după aud un claxon si o frână puțin in derapaj, o frână bruscă.M-am oprit.Îmi bătea inima.I-am multumit Lui Dumnezeu ca ăla oprise...
Acum imi e frica sa mai traversez.Pana si pe trecere.

Mama mea când a fost mică cam de 11 ani (aproape de varsta mea), CHIAR a dat masina peste ea.Deci CHIAR a dat!
A traversat strada si părinții ei (respectiv bunicii mei), i-au spus sa rămână acolo.Ea nu a ascultat si a fugit inapoi la ei si atunci a dat masina peste ea dar nu a fost nimic grav.Am intrebat-o mai multe dar a zis ca nu mai tine minte.

Pe de o parte râd,pe de alta am rămas socata:
"Daca nu oprea ăla? Daca nu oprea la timp?"
Îmi e si frica sa mai traversez, indiferent ca e pe la trecere sau nu. Încă am frica in mine!

Vouă vi s-a intamplat ceva asemănător?

17 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Am avut și eu un eveniment neplăcut acum mulți ani, când panicat fiind văzând cum vine o mașină spre mine m-am întors din drum și m-a călcat pe picior.
Important este să te asiguri bine, stânga - dreapta, de două ori. Eu chiar și pe trecere fac așa, pun piciorul pe stradă, mă uit bine să văd dacă au intenția să încetinească, să oprească și abia apoi mă angajez propriu - zis în traversare. Prefer să mai aștept câteva secunde dacă sunt foarte aproape pentru că nu știi peste cine dai. Nu va mai conta a cui e vina dacă tu mori după acel incident sau capeți răni grave.

| anss23 a răspuns:

E o reactie normala sa ramai putin cu un soc dupa asta, eu am patit pe trecere asa ceva, am auzit sunetul ala de frana super puternica si am sarit cumva de sperieturalaughing))
Asta e, trebuie sa invatam sa avem mare grija pe unde trecem si, chiar si pe trecere fiind, sa ne asiguram din toate partile. Nu e bine sa te bazezi doar pe reflexele sau atentia soferilor.

| Drimmero a răspuns:

Vin cu prea mare viteza, in loc sa o reduca,, stiind ca in fata este trecere de pietoni, am si eu antecedente de genul, dar eu ma asigur de 3 ori inainte sa trec, nici cand imi fac soferii semn sa trec nu o fac pana nu mai ma asigur o data, ca poate unul sa vina in viteza si sa ma ia pe capota, de ce sa mor eu pentru graba lor?

| T0T a răspuns:

Tu conștientizezi că asta s-a întâmplat pentru că nu te-ai uitat și în cealaltă direcție, nu? Deci e o frică complet irațională că dacă te uiți în ambele direcții nu are ce să ți se întâmple, sau dacă alegi să traversezi într-un mod corespunzător și precaut.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

N-ai nimerit-o aici, degeaba te uiti daca vine unul in viteza,, neavand sa franeze, tu daca deja esti la mijloc, te-a luat de nu mai stii de tine.
Nici pe trecere/trotuar nu mai esti in siguranta

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Cum degeaba te uiți? Doar nu ești chior și nu îl vezi că vine din depărtare și cu ce viteză vine. Dacă ești chior da, degeaba te uiți.

| pufipo a răspuns (pentru Drimmero):

Trotuarul este o a doua-treia banda pentru masina, depinde de bunu simt al fiecaruialaughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cu viteza nu te pui, poti sa ai ochi de vultur, daca iti apare unul de nicaieri cu 100 in bord,, te-a luat bine de tot!

| Drimmero a răspuns (pentru pufipo):

Cam asa ceva

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu are cum să apară instant, nici măcar cu 100.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Sunt atatea cazuri, daca tu vrei sa negi, treaba ta

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt cazuri în care oamenii au pățit la fel ca respectiva care a pus întrebarea, nu s-au asigurat corespunzător.

| pufipo a răspuns (pentru T0T):

Acum 5-6 ani era o doamna la bunica, pe care o calcase masina pe trecerea de pietoni (s-a asigurat, toti oprisera la trecere si a trecut unul mai cu tupeu si a luat-o pe doamna pe capota) asta ce inseamna, ca nu s-a asigurat "baba"?laughing)

| T0T a răspuns (pentru pufipo):

Cred că a văzut mașina acolo. Dacă se asigura cum putea să nu o vadă dacă era acolo sau era invizibilă?

| pufipo a răspuns (pentru T0T):

Hai să căutăm scuze pentru şoferi (partea N)
Aşdar tu îmi spui că doamna s-a aruncat mai mult sau mai puţin în faţa maşinii (scuză-mă tind să nu te cred), inconştienţa unora e prostia lor

| T0T a răspuns (pentru pufipo):

Nu am apărat inconștiența lor, am spus foarte clar că a te asigura înseamnă să nu vezi mașini în apropiere și tocmai ca să nu se întâmple lucruri de genul. Dacă tu te bazezi că toți opresc doar că e trecere te înșeli și se întâmplă din astea. Trebuie să te asiguri și pe trecerea de pietoni.

| pufipo a răspuns:

În mod normal da, chiar azi laughing
Mă duceam la baschet, am stat frumos să se facă verde la semafor, mai era o doamnă lângă mine, când am ajuns la mijlocul trecerii, tocmai trecea un idiot cu un bmw (că na, ţăranul nu a învăţat să dea prioritate) şi am făcut pasul mai mare şi am simţit vântul din spate..mulţi proşti au permis, asta e concluzia

Întrebări recente