Întrebare recomandată | Fatamuntilor a întrebat:

Ieri mi-am regasit copilaria! NU ca mi-as fi pierdut-o, dar mi-am reamintit ce bine e sa fi copil.Am fost cu copilasul in parc la gropapa cu nisip si ne-am jucat! Voi ati vrea asfel de experiente? Sa coborati macar o clipa in univesul minunat al copilariei?
Dar sa revin.
Am dus copilasul la mama lui si cand sa vin acasa...ce vezi? doua facturi de platit, fereste de splalat, curatetie....si brusc mi-am amintit ca sunt adult!
Acum am un indemn pentru tanara generatie : NU va grabiti sa cresteti mari! Lasati precuparile (masturbare,sex la varste mici,fumat, fugit de acasa, masurara penisului ) pe cat mai tarziu posibil. Traiti-va copilaria ca nu va mai intalniti cu asta!
Voi nu credeti ca copiii, tinerii se grabesc sa creasca mari mult prea repede?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne Angycut pe bune nu greseam cand ziceam ca esti unul din userii mei preferati!
Imi place cum ai abordat subiectul si mai ales sfaturile legate de inceperea vietii sexuale la vastre fragede-''Acum am un indemn pentru tanara generatie : NU va grabiti sa cresteti mari! Lasati precuparile (masturbare, sex la varste mici, fumat, fugit de acasa, masurara penisului ) pe cat mai tarziu posibil. Traiti-va coplilaria ca nu va mai intalniti cu asta!''
Ai mare dreptate cu chestia asta!
Eu de exemplu am 21 de ani si sunt virgina nu pentru ca nu puteam si eu sa fiu ''in trend'' cu copilele care de la 15 ani au devenit mame la randul lor ci pentru simplul fapt ca mereu am fost mai matura in gandire-viata m-a maturizat subit vazand unele actiuni (ale familiei mele si ale societatii)
Imi place cum gandesti-asa ar trebui de fapt sa fie: copii copii iar adulti adulti care insa sa retraiasca momentele din copilarie prin prisma copiilor lor!
Copilaria e unica, plina de fantezie, basm, joaca, inocenta chiar nu inteleg de ce uni se grabesc sa devina adulti!
Parintii si scoala ar trebui sa-i educe pe acesti copii in privinta inceperii vietii sexuale la vastre timpurii pentru a preveni sitatiile neprevazute, sexul nu ar trebui sa fie tratat ca un mit ci ca o realitate -o realitate in care acesti copii sa stie multitudinea de riscuri la care se expun inainte de a face acest pas de neantors!
La anii mei as fi putut sa-mi incep viata de ''adult'' de nenumarate ori insa nu am facut-o pentru ca nu am gasit baiatul potrivit-iti dai seama o copila cat de usor poate fi mintita si ademenita spre acest pas?(ma refer aici in special la persoane mature)
Consider ca ar trebui reeducata tanara generatie si ar trebui introdusa o noua disciplina in scoli anume Educatie sexuala-in care sa se prezinte pe larg riscurile la care se expun si cazuri reale care arata sa demonstreze ca cel mai bine e sa-ti traiesti copilaria!(cazuri din pacate sunt destule)
Era un caz la tv acum aprox 2 ani in care doi copii -cred ca aveau 13 ani- au ramas la randul lor cu un copil.
Fata a fost intrebata ce s-a intamplat de ce are un bebe iar raspunsul m-a amuzat, socat si intristat in acelasi timp:
-Ne-am jucat!
Iti dai seama cata comunicare parinte-copil era in aceea familie!
Trist-sidin pacate cat se poate de real!
Sper doar ca viitorul sa poata fi schimbat cu ceva!

27 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Copilăria este cea mai frumoasă parte a vieții unui om!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Chiar daca nu sunt bunicuta inca, imi retraiesc copilaria in fiecare zi prin ai mei copilasi, sunt mari(25/23) dar au acele momente in care nici ei nu uita ca sunt copilasi atat timp cat au mama si tata si rad cu pofta la glumele lor, iar cand vine fata acasa cu ginerele meu, nu uitam sa jucam acele jocuri minunate..TOMANAP/ X SI 0/ TELEFONUL FARA FIR. jocuri care sunt copilaresti, dar inca nu vreau sa cred ca mi-am pierdut acel simt si acea traire a copilariei mele, chiar daca nu am crescut in lux, am stiut sa ne traim copilaria si jocurile inventate de noi, erau cele mai frumoase.
Astazi, copilasii au alte indeletniciri, cele enumerate de tine, este trist/pacat...iar parintii lor, in goana dupa un trai mai bun, uita ca acasa, ingerasii lor, devin maturi inainte de vreme.
O frumoasa zi sa aihappy
PS! Plec, vorbim disearatongue

| Fatamuntilor explică (pentru caramela):

Nu trebuie sa fii bunica sa-ti regasesti copilaria! Redevii copil prin jocurile pe care noi le jucam, chiar si ca adult!
Chiar as vrea sa stiu in ce masura copii din ziua de azi mai cunosc jocurile enumerate de tine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru caramela):

Am trecut puțin de vârsta în care jocurile să fie prima mea ocupație, dar încă mă mai joc, chiar ceea ce ai enumerat mai sus.
La tomanap, mai adăugasem și păsări(puțin mai diferit) era la t, și scrisesem turcan laughing
În topic: Toți ne grăbim și nu știm de ce.

| caramela a răspuns (pentru anonim_4396):

Bunahappy
pentru ca, majoritatea copilasilor, primesc mult prea mult pentru varsta lor, si, ajung la 10-11 ani cand isi doresc mult mai mult, deja telefoanele sunt expirate. noi inventam jocuri/noi croiam papusele si hainute, oare nu asta era frumusetea si inocenta copilariei? eram rosii in obraji din cauza jocurilor/jucam ratele si vanatorii/hotii si vardistii..sotron/ fel de fel de joculete de care eram mandrii si nu ne doream sa treaca timpul prea repede..acum la 11 anul deja se vorbeste de prima relatie sexualastraight face
O zi bunahappy

greece12
| greece12 a răspuns:

Da,se grabesc.
Si noi ne grabeam,e firesc sa vrei sa fii "mare",e visul oricarui copil!
Numai ca aveam alte preocupari si nu socam lumea cu chestiuni sexuale,in rest,faceam si noi destule...
Curiozitatea este motorul progresului,stii,daca omul n-ar fi fost curios,noi nu stateam acum pe net sa povestim diverse,de exemplu.
Problema incepe atunci cand curiozitatea nu e canalizata pozitiv,asta-i tot.
Si aici e rolul parintilor si al dascalilor.
Copilul e curios,e in firea lui,parintele sau dascalul lui, ce face?
Uite ca ti-am dat tema pentru o noua intrebare...
Personal, mi-am pastrat bucata mea de copilarie si ma inchid acolo ori de cate ori oamenii mari navalesc prea brutal in viata mea, e vacanta mea de la viata, sa zicem.
Si-mi place!
happy

| Fatamuntilor explică (pentru greece12):

Curios..cand eram copiii doream sa fim mari! Cand suntem mari parca am ne-am intoarce la copilarie!
Iti pastrezi copilaria, prin copii tai, corect?

| greece12 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

SI prin copii tai, corect!
happy

| darrio2007 a răspuns:

Se grabesc foarte tare.Problema mare este ca se cred maturi de la niste varste la care ar trebui sa se joace cu papusile sau masinutele.Dar ei vorbesc despre sex, relatii etc.Si nu doar vorbesc.Mai si fac.Cum cred ei ca e bine.Numai ca sunt total pe langa subiect.Si ca nu accepta sfaturi este si mai grav. Diferenta foarte mare fata de generatia noastra.

| Fatamuntilor explică (pentru darrio2007):

Logic ca diferenta e foarte mare! Pe vremea noastra nu erau atatea, nebunii' (calculatoare, telefoane destepte...)Macar daca s-ar folosi corect de acele obiecte!

| mona a răspuns:

Se grabesc...anturajul si curiozitatea sunt de vina

| Conophidă a răspuns:

Ba da, copilăria reprezintă puritatea sufletului

| OnuOnulică a răspuns:

Păi așa funcționeză acum... când ești mic vrei să fi mare și când esti mare vrei să fi mic...
Din păcate ne dăm seama prea târziu de pierderi...

| Dariusuu a răspuns:

Ne grăbim să creştem, să ne maturizăm, uităm ce înseamnă să fim cu adevărat copii, iar când creştem ne dăm seama că am pierdut cei mai importanţi ani din viaţa noastră.

Sunt clipe când aş vrea să mă dematurizez!

| PedoBarbie a răspuns:

Da.

| Duucu a răspuns:

Ba da, dar unii reușesc să rămănă copii pănă după 20 de ani, iar în același timp să fie și adulți cu responsabilități.Aceia sunt oameni de invidiat.

| BACKaLx a răspuns:

Ba da.dar sti de ce, pentru ca isi doresc sa realizeze lucruri mai maretea, dar mai tarziu isi dau seama ca mai bine era sa fi mic

| Ramoneluu a răspuns:

Ba da si cand ajung mari ce n-ar da sa mai fie copil

| danielti a răspuns:

Da si mie mair place sa al regasesc

| AnDreEa2020 a răspuns:

Ba da si cand ajung mari ce n-ar da sa mai fie copil

| extrasansa a răspuns:

Copilul din noi NU moare niciodata!

| cosmanalex a răspuns:

Si eu as da orice sa fiu iar copil big grin

| deutsch a răspuns:

Ai perfecta dreptate

| AndradaRalucaDaniela a răspuns:

Da.așa este.

| corinamica00 a răspuns:

Da chiar asa eu am 13 ani și eu merg la școala cu microbuzu în alt sat și este greu

| GeorgeCristea a răspuns:

Ba da...Cu toti vor sa dea timpul inapoi...

| Aℓexαηđŕα a răspuns:

Mda cit de bine e sa fii copil, chiar daca am abia 15 ani dar vad diferenta dintre copilaria mea si copilaria care o au generatia e acum.A fost mult mai bine si mai frumos atunci ieseam in curte si ne jucam pina la miezul noptii, dar acum pina la miezul noptii stam pe net.