| Gabi1012005 a întrebat:

Imi era frica de momentul in care ai mei o sa afle ca fumez, dar au aflat si ce sa vezi continua sa imi dea bani si nu m-au certat, insa fac glumite proaste cu fumatul, dar mna mi-au zis sa nu dau toti banii pe tigari laughing si sa imi iau si un suc sau ceva, gen daca am 5 lei sa imi iau 2 tigari si un suc.
Tin sa precizez ca am 14 ani, in ianuarie fac 15 si nu imi pot da seama de ce au o asemenea reactie, adica ma asteptam sa tipe la mine, sa dea in mine adica nu stiu. Ca imi ziceau ca daca ma prinde fumand ma rupe cu bataie si din astea si acum nu stiu, mi se pare foarte ciudat. Mama nu stie exact tot cum trebuie, insa tata stie tot dar mna ma mira reactia lor.
De ce credeti ca au o reactie de genul?

6 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Bucura-te ca ai astfel de parinti.
Ei inteleg ca e o curiozitate adolescentina fireasca si nu are rost sa-ti interzica pentru ca oricum ai fi fumat pe ascuns.
Ti-ai satisfacut curiozitatea, ok, fumezi ocazional cu prietenii sau la vreo petrecere, ok, dar sa nu devina obisnuinta... iti distruge sanatatea si-ti goleste portofelul.
Lasa-le pana nu devii dependent de nicotina.

| Gabi1012005 explică (pentru danbnz):

Fumez de 2 ani in fiecare zi, deci mna.

| danbnz a răspuns (pentru Gabi1012005):

Eu fumez de 38 de ani... MNA!

Si nu sunt din ala de baga 2 pachete pe zi... maxim 10 tigari.
M-am luat de ele in liceu, de curiozitate, am bagat tare in armata, si ete... n-am putut sa le mai las!

Nu incurajez fumatul din proprie experienta.
Am ceva probleme de sanatate asociate cu fumatul, basca o gramada de bani arsi de viciu. Ce e bun in asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Denisa0954 a răspuns:

S au gandit ca nu rezolva nimic cu cearta si bătaia. Totusi, incearca sa te lasi, acum cat mai poti

| sunt0anonima a răspuns:

Au avut reacția asta pentru ca sunt niste părinți care gandesc normal,după părerea mea,idk frate,dacă imi bat copilul,el se lasa de fumat, se speri e de fumul de țigară ca vampirul de lumina, ii fuge tigarea dîn buzunar? NU
Mpai ei sau gandit la asta si probabil si ei sunt/au fost fumători si stiu ca e greu sa te lasi
Oricum, parerea mea ar fi sa te lasi, în timp, e mai bine asa