| anonim_4396 a întrebat:

În cât timp credeți că s-ar putea adapta societatea la o schimbare a sistemului de măsuri? Să presupunem (doar ca un exemplu) că în România s-ar hotărî trecerea la sistemul american. Dimensiunile să le măsurăm în yard/ foot/ inch/ fracțiuni de inch, greutățile cu pound (lb), volumele cu galonul s.a.m.d. Când merge omul la cumpărături, în loc să ceară "dați-mi vă rog doi litri de vin", să spună "dați-mi 67, 6 Fl oz sau 2Qt 3, 6Fl oz de vin". Cum ar fi? În cât timp credețí că s-ar putea adapta oamenii: o lună, un an, zece ani?

8 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ar fi foarte greu, aproape imposibil. Si inutil.
La noi nu s-a adaptat lumea dupa atatia ani cu banii noi... inca multi se exprima in milioane. Pana si la tv.

| sabin89 a răspuns (pentru Kaℓi):

Intr-adevar, este aproape imposibil. Daca s-ar incerca, ar fi un "big mess". Vezi ca nici ei nu se incumeta sa treaca la sistemul european, desi ar fi bine sa fie un sistem pentru toata lumea. Cand ai nevoie sa faci o transformare, te ia durerea de cap. De ex., cati acri are un hectar? La unii poate le trebuie o jumate de ora sa faca transformarea asta. Un inch nu are un numar exact de mm, un gallon nu are un numar exact de litri, nici pound-ul un nr. exact de grame... Big mess. Ai nevoie de un burghiu si ei iti dau unul de 7/8 in, sau 15/16 in. Poftim, cauta echivalentul in mm! Apropo de acru, unitatea lor uzuala de suprafata. Am calculat recent sa vad cam cat e de mare. Si am gasit 1 ac = 43560 de... sqft (square feet). Ei, dar de aici pana la hectar mai sunt pasi de facut. In fine, pana la urma am gasit ca e aprox 0, 4 ha. Stiu ca se poate gasi in tabele, dar am vrut sa calculez si eu.

| Kaℓi a răspuns (pentru sabin89):

Esti un tip ambitios! happy
Eu stiu atat: un inch are cam 2, 54 cm si un picior cam 30 cm, restul nu ma intereseaza sau e usor gasibil happy
A, si o mila parca are 1, 6 km.

| sabin89 a răspuns (pentru Doub):

Femeia aia stia de Anglia, Italia...dar nu stia Romania laughing

| Doub a răspuns (pentru sabin89):

Din pacate.thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Păi la americani e mai simplu. Ăia nici nu prea cer, fiindcă sunt obișnuiți să culeagă direct de la raft.

Crezi că au ei așa precizie? Ei se uită, nu măsoară, oamenii de rând adică. laughing

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta cu culesu' de pe rafturi cam asa e; acum se practica si la noi. Dar cand merg la un lumber store ei zic "dati-mi un two by four eight" happy