| Lilik a întrebat:

In constanta, o tanara de 15 ani a murit in urma unui avort. era insarcinata in 5 luni, aproape 6. Dupa parerea voastra, sa fie pedepsit penal medicul? doctorul a acceptat operatia, parintii au fost cei care au mers cu ea pentru aceasta intrerupere de sarcina. Cine are cea mai mare vina? Mie una, nu mi se pare normal sa fie pedepsit numai doctorul. Daca doctorul va primi pedeapsa cu inchisoarea, ar trebui sa fie aplicata si pentru parinti. din punctul meu de vedere ei poarta vina cea mai grea. Adica ai fata insarcinata in luna a 6-a si tu ii cauti medic pentru avort?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut si eu cazul. Am ramas socata vazand ce limbaj avea tatal. Parintii au facut primul pas spre moartea acesteia, doctorul n-a fost decat unelta de care s-au folosit.

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Vina i-a apartinut si ei.Se putea informa si afla simplu ca in situatia ei e imposibil un avort.Pastra copilul.Nu era nici prima si din pacate nici ultima in cazul alawinkingMedicul oricum va fi anchetat penal si nu va mai profesa curandwinking

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, ar trebui pedepsit penal fiindca nu are voie sa faca avort dincolo de 12 saptamani. oate [arintii nu stiu ca o fata de 15 ani are risc imens de moarte la un avort obisnuit, dar mai ales la unui in 5 luni jumatate. Nu stiu ce trebuie facut cu parintii, dar in mod cert medicul trebuie pedepsit penal.

| Luori a răspuns:

Consider ca in mod normal medicul trebuie pedepsit. Practic el a fost cel care a omot`o pe fata si copilul ei. Ar fi trebuit sa le spuna parintilor ca nu are cum sa faca avortul avand in consideratie in cate saptamani avea sarcina. Parintii si-au facut datoria si au intrebat daca se poate.
In final vina este a doctorului, parintilor, dar nu in cele din urma a fetei.

| Anemona a răspuns:

Da am vazut si eu cazul la tv si sincer cand l-am auzit pe tatal ei vorbind m-a apucat plansul.cu siguranta doctorul trebuie pedepsit.parintii nu, deoarece nu erau niste oameni destepti.erau mai inapoiati putin si ei nu au vrut in nici unh caz raul fetei.medicul normal ca trebuie pedepsit deoarece sarcina avea deja 14 saptamani daca nu ma insel si nu avea voie sa avortezecryingsaraca. Dumnezeu sa o ierte!

| lifeistough a răspuns:

Bine ca a murit; daca ia trebuit copil la 15 ani!

| Mike66Danger a răspuns:

Ce crud! Sunt socat, eu care sunt din Constanta. Parintii trebuie sa fie pedepsiti deoarece ei au fost cei care au bagat-o pe saraca copila in acest chin. Insa cine ar lasa o fata de 15 ani insarcinata? Si ala sa fie pedepsit.
Inca o data, sunt socat. Ce crud! Mi se pare ca civilizatia noastra se cam duce de rapa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca o parte din vina o poarta si parintii acestei biete fete care s-a stins din viata dupa un avort. dar oricum vinovat este medicul deoarece in mod normal un avort nu se face la 5 luni