| anonim_4396 a întrebat:

In enuntul de mai jos, cuvintele subliniate sunt folosite cu sen propriu.Construiti enunturi in care sa apara cu sens figurat.

a) Maria are un colier SCUMP. (scump trebuie schimbat ca sa fie cu sens figurat )
b)Ne plimbam intr-o PADURE de fagi. (PADURE trebuie schimbat ca sa fie cu sens figurat)
c)Bunicul meu s-a NASCUT in Ardeal.( NASCUT trebuie schimbat ca sa fie cu sens figurat)
d) Stramosii nostri se aparau folosind acuri cu SAGETI. (Cuv SAGETI trebuie schimbat ca sa fie cu sens figurat)

Funda! happy

Răspuns Câştigător
| FreshMenthol95 a răspuns:

A) este un copil scump
b) sufletul meu e ca o padure
c) s-a nascut o scanteie in sufletul meu
d) cand l-am vazut in fata ochilor parca am simtit ca si cum as fii fost strapunsa de o sageata / am simtit sageata lui valentine`s day.

| OanaNedelcu84 a răspuns (pentru FreshMenthol95):

Nuuuuuuuuuuuuuuu!
deeeci... trebuie in aceleasi propozitii inlocuite acele cuvinte care le-am scris cu litere mari cu cuvinte cu sens figurat. :d

1 răspuns: