| OanaNedelcu84 a întrebat:

In enuntul de mai jos, cuvintele subliniate sunt folosite cu sen propriu.Construiti enunturi in care sa apara cu sens figurat.

a) Maria are un colier SCUMP. (scump trebuie schimbat ca sa fie cu sens figurat )

b)Ne plimbam intr-o PADURE de fagi. (PADURE trebuie schimbat ca sa fie cu sens figurat)

c)Bunicul meu s-a NASCUT in Ardeal.( NASCUT trebuie schimbat ca sa fie cu sens figurat)

d) Stramosii nostri se aparau folosind acuri cu SAGETI. (Cuv SAGETI trebuie schimbat ca sa fie cu sens figurat)

Funda!

2 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Ba da mai ganditi si voi. mergeti la scoala de pomana. De asta Romania e plina de prosti ca toti nu fac decat copy paste!

| greece12 a răspuns (pentru Esperança):

Of,bliss,cata dreptate ai!