| Joker3134 a întrebat:

In timpul comunismului se ducea lumea la biserici? Pai ori era ateu ori nu mai era?

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Maica-mea mi-a zis ca erau amenintati elevii de la scoala, ca vor fi sanctionati daca se afla ca au mers la inviere. Nu stiu exact in ce perioada a fost asta, comunismul a avut mai multe etape.

| doctorandus a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Dap, initial planul era sa desfiinteze Biserica, dar s-au lasat pagubasi.

| Holiday a răspuns:

Biserica, in special cea majoritara intr-o tara se va mula intotdeauna pe sistemul politic si va incerca sa se implice in politica, iar ei vor oferi suport de diverse feluri. Pe vremea comunismului pur si simplu preotii BOR erau informatori ai securitatii. Toti prostii se duceau sa se "spovedeasca" la ei, iar preotii, daca era cazul ii turnau la politie, securitate, etc. Pentru asta, regimul comunist nu doar ca a permis BOR sa functioneze fara probleme, dar le-a mai si dat lacase de cult si alte lucruri care apartineau altor culte, in special Bisericii Greco Catolice carora le-au fost luate cu forta si daruite BOR aproximativ 2.000(doua mii) de biserici, pe care nesimtitii astia refuza sa le restituie. Teoria conform careia comunistii ar fi pus bete in roate BOR e doar o dezinformare. Astia si-au facut afacerea in continuare fara probleme, iar enoriasii nu erau impiedicati sa mearga la biserica. Alte culte insa, intr-adevar au avut de suferit.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru Joker3134):

Era la fel de ateu ca patriarhul Teoctist, sau cum naiba il chema. De fapt si fiecare isi vedea de treburile lui pe spinarea fraierilor. Unul primea informatii, celalalt bani si influenta. Nu are nici o importanta daca erau atei sau nu.
Tu ai impresia ca daca nu erau mana in mana, mai ar fi existat vreo biserica in picioare, sau macar functionala, dupa 25 de ani de ceausism?

| mentholinks a răspuns:

SilentRain e foarte, foarte frumoasa si desteapta!

| Dismally a răspuns:

Da, se duceau. Cei cu functii mai mari in partid nu era bine sa fie vazuti la biserica, restul puteau face ce doreau.