| Eron a întrebat:

In ziua de azi exista atatea religii, si toate sustin ca Biblia este baza acelei religii.Bibliile nu difera intre ele, de ce sunt atatea religii? Si ce parere aveti despre adventisti? Ei sunt atat de putini, dar sustin ca au dreptate referitor la sambata. Ce parere aveti despre ei?

Răspuns Câştigător
| adrianhasde a răspuns:

In lume sunt recunoscute 7 mari religii universale ele sunt: crestinismul, budismul, iudaismul, hinduismul, islamismul, shintoismul si taoismul. Fiecare religie are o conceptie unica despre Divinitate si de aceea difera. Adventistii se cam abat de la invataturile bisericii crestine prin anumite ritualuri si eu sunt de parere ca doar ei vor ajunge in Rai, iar restul nu. Sambata este ziua de odihna la israelieni dar conceptul de duminica a fost stabilit de sinoadele ecumenice si de imparatul Constantin.

11 răspunsuri:
| Oktavian a răspuns:

Adventistii au dreptate cind spun ca Simbata(in Biblie exprimata prin cuvintul Sabat) este ziua adevarata de odihna cai aceasta zi a fost insaurata inca de la inceput de Dumnezeu cind a facut cerul si pamintul a saptea zi[Sabatul] s-a odihnit si a numito zi de odihna si a sfintito.Aceasta este singura zi de odihna adevarata.Eu sunt Adventist de Ziua a Saptea Miscarea de Reformatiune(AZSMR).

| Linda a răspuns:

Te referi la faptul ca sunt multe confesiuni crestine? Ca islamul, budismul, hinduismul nu au aceeasi carte la baza. Iudaismul are jumatate din Cartea revelata a crestinilor, deci nu e acelasi lucru. Toate marile religii au dezvoltari, variante, deci si relgia islamica, budista, etc. Din ce stiu eu sunt crestini aceia care recunosc Sfanta Treime si Iisus, Fiul lui Dumnezeu ca Mantuitorul oamenilor. Si adventistii se incadreaza aici (Martorii lui Iehova nu). In Noul Testamament, Epistola catre Coloseni scrie: Nimeni să nu vă judece cu privire la mâncare sau băutură sau cu privire la o zi de sărbătoare, cu privire la o lună nouă sau cu privire la o zi de Sabat. (Coloseni 2:16) Ca nu sunt asa importante. Eu inclin sa cred ca oricine sustine ca doar interpretarea lui asupra Bibliei este ok, se inseala. Nici unul dintre noi nu suntem infailibili, mai sunt si consiliile ecumenice ale Bisericii care au interpretat Biblia si au creionat ce inseamna crestinism.

| Eron explică:

Ultimul anonim
Da, ai dreptate, toti isi sustin religia.Insa, daca este o singura Biblie, atunci de ce sunt atatea religii? De exemplu, protestantii sustin ca ei respecta Biblia, insa este clar ca nu o fac atunci cand tin duminica si nu sambata, cand in Biblie spune sa serbam Sabatul, cuvant care este sinonim cu sambata.
Imi pare rau, dar Noul Testament nu este schimbat in nici un fel.Intr-adevar, este interpretat gresit, dar nu a fost si nici nu este schimbat.
Ei bine... te-as putea ajuta eu pentru a afla care este adevarul. Da-mi un id al tau si o sa mai vorbim.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eron da tu ai cetit biblia? sau crezi ca te va lamuri cineva printrun simplu raspuns? crezi ca Dumnezeu are vreo religie? nu el ne-a dat cuvantul sau care este inspirat de duhul sfant proorocilor si apostolilor care au scris biblia.citeste-o si te vei lamuri in privinta tuturor intrebarilor tale.adventistii ca si celelalte culte cred ca detin adevarul suprem. daca asculti ce spune fistecare toti au dreptate. dar daca citesti biblia vei vedea cine are si cine nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza ce spun ei, conteaza ce spune Biblia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestini sau nu...doar cei cu suflet bun si milos vor fi pe
Noul Pamant...cunoasterea lui Hristos este un mijloc in
plus de transformare in bine...asadar Hristos a platit pentru. toti
oamenii...indiferent ca acestia au auzit sau nu de El... ceea ce
ii va separa pe oameni sunt doar alegerile lor facute de-a
lungul vietii...acesta este conceptul biblic cu care adventistii
sunt de acord...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In biblie nu este amintit de ziua de duminica ca fiind zi de odihna, insa de sambata sunt foarte multe texte care zic ca sambata este ziua cea adevarata, nu duminica cum tin majoritatea oamenilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca fiecare dintre noi isi apara propia religie, Oktavian care este adventist a sustinut ca sambata este adevarata zi de odihna si ca cea ce spun si cred adventisti este adevarat. poate ca da, poate ce nu.Am prieteni musulmani, evrei, ortodoxi, catolici, baptisti, toti sustin ca religia lor este cea adevarata. din cunostintele acumulate pana acum stiu ca Biblia care incepe cu Vechiul testament a fost data de Dumnezeu lui Moise sa fie transmisa din generatie in generatie, si nimic nu a fost modificat pana acum. Ce putem spune de Noul testament? A fost dat de Isus Hristos apostolilor care sunt Sfinti? daca a fost scriisa de Sfinti Apostoli atunci cum indraznim noi oameni pacatosi fiind sa schimbam cele scrise de sfinti.trebuie sa recunoastem ce Noul testament este schimbat si interpretat de alte religii asa cum cred ca le convine lor mai bine.scuze nu am cunostintele necesare sa-ti raspund la intrebarile pentru care caut si eu raspunsul.Am descoperit religia de curand, incerc sa aflu si eu care este cea adevarata...Iertati-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna ziua ma scuzati pentru interventia mea, dar daca este sa ne luam dupa cercetari si descoperiri, atunci putem spune ca religia, indiferent de care ar fi(crestinism, islamism, budism, etc) are mult mai multe lipsuri decat stiinta, eu am studiat biologie, chiar foarte multa, si am fazut ca sunt mult mai logice teoriile stiintifice decat cele din religie, sa luam exemplul dinozaurilor nicaieri in nici o o carte de religie nu ni se spune de ei, cu toate ca avem dovezi palpabile ca ei au existat inca ceva, se stie ca majoritatea cartilor ( evanghelii, etc) gasite sunt detinute de vatican, tot ce este scos pe piata daca pot sa ma exprim asa sunt doar interpretari ale taducatorilor lor, asa ca eu nu am nimic cu nimeni indiferent de ce religie este dar va zic sa mai cititi si o sa vedeti ca sunt foarte multe lipsuri in religii iar pasajul cu ´ crede si nu cerceta´ este o mare prostie este o replica pentru a intari crdinta, cu toate ca omul prin natura lui ste curios de cunoastere inca ceva de ce credeti ca din tot universul acesta care este infinit de mare doar pe pamant exista viata, de ce dumnezeu nu a creat oameni sau animale pe alte planete, exact cum acum 2000 de ani se credea ca pamantul este plat apoi s- descoperit ca este rotund dupa care s-a crezut ca suntem singiura planeta ca mai apoi sa se descopere ca sunt mii de planete milioane chiar de ce nu ar fi viata si pe alte planete? eu zic ca toti cei care sustineti atat de sus si tare ca tot ce se spune in religie este adevarat zic ca ar trebui sa mai cititi stiti cum este dea lungul timpului ceva a existat atat timp cat a existat cineva sa creada in acel ceva luati exemplul greciei( zeii lor au existat cat timp a fost cineva sa creada in ei)la fel si vrajitorii au existat cat timp a crezut cineva ca exista dar daca raportam totul la stiinta vom vedea ca acei oameni care au fost capabili sau sunt capabili sa faca sulruri neobisnuite( cum ar fi sa leviteze sa mearga pe apa) sunt doar oameni care isi folosesc un procent mai mare din creier pentru ca se stie ca omul isi foloseste doar undeva pe langa 10% maxim 13 % din creier asa ca las la alegerea voastra sa va dati cu parerea la ce am spus eu eu am ajuns din greseala pe aici o zi frumoasa va doresc iar daca am suparat pe cineva imi cer scuze la revedere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu st adventista dar in biblie se vorbeste foarte mt despre Sabat:cavantul Sabat inseamna odihna. ziua de odihna saptamanala data de D-zeu dupa ce acreat cerul si pamantul...""Caci in sase zile Domnul a facut cerurile,, pamantul si marea si tot ce este in ele,, iar in ziua a saptea S-a odihnit:de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o""

| Creionash a răspuns:

Eu sunt adventista.va spun ca nu doar acele religii vor ajunge in Cer, ci toti cei care au avut incredere in Dumnezeu si L-au respectat, temandu-se de El.insa cei care sunt 100% siguri care este adevarul si ce trebuie sa faca sa fie mantuiti si nu fac acele lucruri.este normal ca nu vor ajunge nicaieri. ei sunt de aceeasi parte cu Satana.