| Djlsghtnquuw a întrebat:

Hei, ce parere aveti despre adventisti? Ce reguli au ei? thinking

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Tot spălaţi pe creier, ca şi ortodocşii, numai că ei nu consideră orice individ născut direct adept al nebuniei lor în grup şi botezul se face la cererea adeptului după vârsta de 16 ani (sau 14? nu mai ţin minte).
În plus, botezul la ei e ceva mai amuzant (eu personal m-am amuzat crunt când am asistat).
O altă chestie amuzantă e că spre deosebire de ortodocşi, la ei ziua de rugăciune e sâmbăta iar de vinerea seara până sâmbăta seara ei nu muncesc deloc, nu aprind televizorul şi nu "fac focul în sobă" - adică nimic care să provoace lumină. (n-am înţeles de ce - cum de altfel n-am înţeles niciun ritual creştinopat)
Ăăăăh... altceva nu-mi mai aduc aminte de când am dat pe la biserica lor. Penticostalii m-au amuzat mai mult şi am ţinut minte mai multe detalii picante de la ei.

Ateul de serviciu îşi încheie dizertaţia aici.
Salam alekum.

| spyrydush a răspuns (pentru kongeriket):

In primul rand as vrea sa-ti spun ca adventistii nu sunt ceea ce crezi tu ca sunt.Daca ai citit vreodata Biblia botezul prezentat in Biblie este acelasi pe care il practica si adventistii. Poate tie ti se pare amuzant faptul ca niste oameni doritori sa ii fie credincioasi lui Dumnezeu vor sa se boteze.Un alt aspect pe care as vrea sa-l lamuresc este faptul ca adventistii fac foc in soba sambata deoarece pe timp de iarna ar ingheta nu-i asa? In ceea ce priveste televizorul sambata pentru ei este o zi in care isi petrec timpul cu Dumnezeu si cu familia. Daca nu ma crezi ai putea sa vizitezi intr-o sambata o biserica adventista ca sa vezi mai exact cum stau lucrurile.Prin ceea ce am scris aici am vrut sa lamuresc doar cateva aspecte legate de adventisti. Daca aveti vreo intrebare legata de adventisti eu sunt dispusa oricand sa va lamuresc cu orice doriti.

| 35zone a răspuns (pentru kongeriket):

Http://www.youtube.com/watch?v=dXQU98CK6Zg
Asa e botezul la ei? nu cred =))

| spyrydush a răspuns (pentru 35zone):

Da asta e botezul la ei...ei se boteaza prin scufundare(baptizo=a scufunda) si se boteaza doar cand isi doresc ei nu cand sunt mici

| Kyra18 a răspuns (pentru kongeriket):

Bn daca nu sti nu vorbi a proasta ca bagi oameni in ceata..in primul rand ei pazesc TOATE PORUNCILE nu doar alea care sunt pacute ei respecta ziua de sambata pentru ca asa a zis Dumneazeu in porunca a patra

13 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

@spyrydus, din comentariul meu reiese destul de clar că am dat prin biserici adventiste. Și nu o dată.
Asta nu înseamnă că dau mai mult de doi scuipați pe abureala creștinoidă și pe simbolistica mitologică din ritualurile lor.

| spyrydush a răspuns (pentru kongeriket):

Bine asta e parerea ta insa nu inteleg de ce sunteti asa de porniti impotriva adventistilor.Ti-au cauzat ceva probleme?

| costis a răspuns:

Am auzit rar de termen. Se mai numesc si penticostali (sambotisti) sau martori (baptisti)? cred ca regula lor e sa nu fie ortodocsi. As vrea sa stiu si eu un adventist REPREZENTATIV din secolul V, IX sau XIV, sa citesc mai mult despre el si sa imi fac o parere. Daca ar fi si de prin zona noastra ar fi super.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
O parere proasta. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alti spalati pe creier

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deseori ne confruntam cu idei pro sau contra a unui lucru sau subiect anume
Este usor sa acuzam pe cineva pentru ceea ce crede atata vreme cat nu cunoastem detaliile
Din punctul meu de vedere, consider ca religia nu garanteaza ca vei fi si in Cer... spun acest lucru deoarece multi crestini indiferent de apartenenta confesionala isi pun sperantele in ceea ce aud fie de la sfintii parinti fie de la pastori, insa ideal este c-a fiecare sa cerceteze situatia lui in relatia cu Dumnezeu
Mantuirea este individuala, prin urmare ceea ce alegem va schimba felul cum gandim, felul cum actionam in diferitele etape ale vietii.
Eu consider ca in fiecare cult cretini, este ceva de invatat, un sfat util pentru umilul crestin, o incurajare pentru cineva descurajat etc
Rolul fiecarui om care pretinde ca il iubeste pe Dumnezeu, este acela de a reflecta caracterul Sau pe pamant inaintea familiei, a prietenilor, a societatii din care face parte.
In fiecare cult, pot fi lucruri bune, dar si lucruri rele, deoarece in fond, multi credinciosi ai cultelor calca voluntar sau involuntar cerintele lui Dumnezeu...
Deci legat de adventistii de ziua a saptea, eu am o parere foarte buna, despre crestinii cultului ortodox, si ai altor culte, am pareri foarte bune, ce nu mi le pot schimba.
isa trebuie sa mai afirm o idee:,, padure fara uscaturi, nu este''

| Djlsghtnquuw explică (pentru anonim_4396):

Wow. Frumos raspuns mi-ai dat. Da, am inteles si eu intr-un final ca toate religiile au in esenta acelasi rol: de ghid. De fapt, e mai important sa crezi in ceva, in cineva decat sa deosebesti oamenii dupa numele cultului credintelor.

| spyrydush a răspuns:

Adventistii nu numesc ceea ce trebuie sa faca reguli ci un mod prin care ii slujesc lui Dumnezeu.Asa ca ei nu au reguli ci doar metode prin care ii sunt credinciosi lui Dumnezeu si prin care se disting de celelalte religii.Adventismul nu este o religie in care la fiecare pas dai de reguli ci ei promoveaza slujirea lui Dumnezeu asa cum si-ar dori Insusi Dumnezeu si cum El a lasat prin cele 10 porunci(Exod 20)

| Kovacs_Francisc_1973_Wg1p a răspuns:

Hoti..Invidualisti..Rai..Mincinosi ..sirul poate cuntinua..nu am vazut un pocait sincer si bun..numai dupa bani si putere.