| Henry34 a întrebat:

Ce parere aveti de adventisti? Cine se declara ca fiind unul?

8 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Eu.

| RAY a răspuns:

Hallo,ultima oara am fost cu o adventista, e diferenta fata de penticostali, ma refer cum arata biserica aia, dar nu mi-a placut ca uni se jucau pe telefon, nu m-a intrebat nimeni ce fac sau sa revin pe acolo, adventista ca personalitate era ok, in tm sunt mai multi biserici de a lor, de mentionat ca respecta sabatul

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lăsând la o parte deosebirile doctrinare au o concepție despre alimentație demnă de urmat.

| Celcestietot a răspuns:

O apartenenta a unei derivari de la religia de baza. Nu ii judec, dar au niste semne distinctive ciudate fata de ortodocsi.

| Helper07 a răspuns:

Sunt adventist. Multi vor judeca biserica dupa persoanele care fac parte din ea dar membri biserici si adevarul propovaduit de ea sunt lucruri diferite. Totusi, la capitolul traiesc ceea ce cred, adventistii sunt destul de dedicati si incearca sa-si adanceasca relatia lor cu Dumnezeu. Aceasta este biserica lui Dumnezeu care are o misiune speciala. Problema cand te nasti intr-o familie adventista sau cel putin problema cu care m-am confruntat si ma confrunt este ca auzind de mic aceleasi lucruri, acestea parca-si pierd valoarea in inima noastra cand crestem, tinerii devin tot mai desinteresati iar generatie dupa generatie se vede tot mai mult degradarea. Satan nu va inceta sa lupte impotriva bisericii lui Dumnezeu, insa mereu va ramane o ramasita.

| sadrian46 a răspuns (pentru Helper07):

Aceasta este biserica lui Dumnezeu care are o misiune speciala.
Respect și această biserică.
Dar ce o face ca să aibî o misiune mai specială? În ce constă ea?
Menționez că întreb să mă informez, nu ca să îmi bat joc.

| unvecin a răspuns:

O părere bună. Cel mai important aspect mi se pare înțelegerea cu privire la sanctuarul ceresc și legătura lui cu planul de mântuire și profețiile biblice.

De asemenea, și înțelegerea cu privire la faptul că trupul, mintea și sufletul sunt conectate și îngrijirea trupului devine parte din viața creștină la fel de importantă ca păzirea poruncilor din decalog.

Sunt adventist reformist (AZSMR).

Îmi place și că am fost învățat de mic (aceasta fiind învățătura bisericii) că Dumnezeu are oameni credincioși peste tot, inclusiv între păgânii care n-au auzit de Iisus. Și niciun mărgăritar prețios nu se va pierde.

Și îmi place învățătura că Fiul lui Dumnezeu când S-a întrupat a luat corp omenesc cu totul asemenea nouă, nu unul superior. Și în felul acesta, simțind slăbiciunea a mii de ani de păcat, a fost ispitit în toate ca și noi, dar a biruit în toate și s-a urcat la cer la fel de nepătat ca și când a coborât. În El găsim putere și exemplu pentru a birui păcatul. Deci neprihănirea pe care o primim prin credință nu este doar un act juridic de ștergere a unor înregistrări cu păcate ale noastre, ci o schimbare a vieții. Nu doar suntem numiți biruitori, ci prin harului Lui devenim așa.

Pot să mărturisesc de asemenea, că fiind crescut într-o familie de adventiști, la vârsta maturității a fost decizia mea să urmez aceeași cale, nu a decis altcineva pentru mine în ce biserică să fiu parte. Libertatea de conștiință, alături de sabat, familie și alimentație e un lucru moștenit din Edenul pierdut unde vrem să ne întoarcem.

| Cristian86 a răspuns:

Citiți cărțile "Adevărul despre mișcarea adventistă" de Paul Dan și "Adventismul de ziua a șaptea" de Anthony Hoekema.