| Anomim2025 a întrebat:

De ce in comunism oamenii erau mult mai patrioti si plini de respect fata de profesor si oameni?

Răspuns Câştigător
| Fredi69 a răspuns:

Pentru ca pe atunci, codrin nu avea Youtube

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Proasta educatie te face sa jignesti oameni? Faptul ca n-ai auzit de vorba " a te simti cu musca pe caciula" care este o expresie figurativa dovedeste cata cultura ai. Undeva la piciorul mustelor.

| whatevernvm a răspuns:

Pentru ca erau spalati pe creier

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pentru ca erau obligati

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Pentru ca -educatia, tara era a romanilor si constrangerile. Acuma pentru ce ar mai muri un tanar ( sau un rezervist ) cu pusca in mana, ca sa traiasca bine mersi aia care au furat si au vandut tara? Ce sa apere? Garsonierele pensionarilor fara dinti in gura care nu le ajunge pensia? Ca fabrici si locuri de munca nu sunt de aparat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Erau oligati cum bine a spus cineva. Frica, bataia la politie era in floare.Acum democratia este inteleasa gresit, foarte gresit. Atunci era si securitatea care patrula pe strazi, oricine fara loc de munca era dus, copii nu aveau ce cauta la 3 dimineata cu bauturi si tigari pe strada. Erau mai patrioti pentru ca aveau programe bine determinate, obligatorii. Absenta in scoli fara motiv bine intemeiat nu prea exista.Si in scoli educatia, respectul fata de profesor se facea cu nuiaua si nu se atingea nimeni de profesor, in sens ca elevul are drepturi si libertati.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pot completa? Fara contraziceri. Nu te batea nimeni nici in scoala nici militia, cel putin pe mine si toti cei care respectau legea, munca etc. Ah, daca erai gasit beat pe strada urland ca un tembel sau furand, etc. da, ti se aplica o " terapie ". Diferenta e ca la 2:00 am te puteai plimba relaxat prin parc. Chestia e ca acum, la cum merge societatea, daca ar trebui ca politia sa-si faca treaba ca atunci ar trebui sa aiba un efectiv de 5 x mai mare si nu ar face fata. Nu mai exista nici o scara de valori. Noi cei din generatia de parinti avem vina de a le fi lasat mostenire tinerilor o tara de kk dar stim sa-i criticam, tinerii ne critica pe noi dar asteapta sa le cada din cer si cred ca democratia e datoare fata de ei iar ei nu fata de democratie ( cum ai zis ). Cu riscul sa fiu facut gratuit comunist un lucru important -eu constrangerile le consider utile. Nici in tarile asa zise civilizate nu se mentine ordinea pentru ca " e austriecii sau nemtii baieti delicati ", si acolo nu se misca in front tot din motivul ca exista autoritati si isi fac treaba. Constrangerile - Multi ii injura rau pe rusi -da sunt destule motive. Sa nu uitam insa ca daca in WW2 soldatul sovietic care nu executa ordinul nu capata de la superior o gaura in cap, azi am fi juma de glob blonzi cu ochi albastri si am saluta -Heil Fuhrer, iar eu ca sunt brunet as juca septic cu Sf Petru. Sa nu uitam ca in '68 tancurile sovietice erau 2 / ml la malul de est al Prutului. Legenda spune ca nu au inaintat ca aveam noi nu stiu ce laser. Realitatea e ca Ceausescu a inarmat Garzile Patriotice, cca 2 mil de romani cu tot ce s-a gasit inclusiv cu flinte de la 1877, si i-a scos la defilare. Brejnev s-a scarpinat in barba si a zis - Doamne fereste, astia-s nebuni, sunt in stare sa moara toti pana la ultimul. Si asa a schimbat ruta spre picnicul cu tancuri din Cehoslovacia iar teritoriul Ro nu a mirosit talpa de celovec. Poate azi vorbeam toti ruseste. ( Poate nu era rau nici asa ca la ora asta Putin nu ne punea sa alintam islamistii care violeaza prin Munchen )

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ai totala dreptate! Insa eu, ca si alti colegi, clasa I-VIII am invatat din frica nuielii de pe catedra. La tara asta era regula de acord cu parintii care si ei ne jumuleau acasa pentru o nota 4 sau chiar 5. In rest ai perfecta dreptate, Ceausescu mai intai era un patriot si ne insufla asta.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar Ceausescu era un mare / rau / malefic dictator, tu n-ai auzit asta? Noroc de lovilutie ca am avut acum profesori de democratie si drepturile omului -numai ( de ex ) Magdalena Olbrait de la SUA care este femeie, care este aducatoare de dreptate pentru popoarele lumii a spus "-DA, Noi am hotarat asta, si este just. " Stii care fusese intrebarea? Asta " - Inainte de razboiul din Irak ati aplicat sanctiuni economice ( adica foame, lipsa de medicamente, etc ), din cauza asta au murit + 500 000 de copii nevinovati, ati ras dintr-un popor o intreaga generatie. " Aceeasi " noi " ( cine se considera ei pe lumea asta nu stiu, cred ca se considera zei ) spun acum "- Nu este drept si normal ca o singura tara sa detina atatea bogatii si teritorii cum este Siberia " Si cica rusii sunt agresivi. Ei, de la astia am primit noi democratie in schimbul dictaturii, acum e fain fainut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De frica

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu vad ce a scris deoarece eu l-am ignorat demult.Nu te mai enerva si fa la fel.

| AlexDFY a răspuns:

Pentru ca asa era educatia

| Amegadaisuki a răspuns:

Patrioti ce inseamna pentru tine?

| lorena1gianinak a răspuns:

Pentru ca erau obligați. Dacă nu făceai cum zicea guvernul ți se lua capul la propriu... Oamenii era tratați ca niște oi care trebuie sa facă ce li se cere și atât nu aveau dreptul la opinie

| KateBubble a răspuns:

Pentru că așa erau educați.și nu aveau prea mult contact cu vestul...

| Fredi69 a răspuns:

XD nu ma asteptam

| andreispeed250 a răspuns:

Pentru ca sistemul ii obliga oarecum

| LordulAdevarului a răspuns:

Pentru ca erau obligati sa faca asta, in mod indirect. http://crestinismulexpus.blogspot.ro/