| Difference a întrebat:

*Inainte sa incep te rog ceva. Daca sti ca nu esti in stare sa citesti un text cursiv si sa intelegi ceva din el sau daca vrei sa imi dai un raspuns la intrebarea mea doar de dragul de a obtine o funda mai bine nu raspunde.

Salut.
Voi trece directl a subiect. O ruda apropiata de-a mea s-a casatorit de curand cu un barbat ce a lucrat in s.r.i. S-au cunsocut acum 2 ani iar acum au hotarat sa faca pasul asta, avand in vedere ca ambii au peste 35 de ani. Omul mi s-a parut foarte ok la inceput, se vedea pe el ca e foarte sigur pe sine si ca avea un aer degajat mereu (asta probabil si pentru munca pe care a facut-o inainte). Se pare ca Dumnezeul le potriveste intr-un fel pe toate si o sa vedeti de ce spun asta. Pe mine ma cam bate gandul sa incerc sa intru in S.R.I, dar dupa am vazut la el am ramas cam blocat. Acum 2 sapt vine in vizita la noi, ei stand in alt oras, ne asezam la masa ca toti oamenii, vorbim, radem etc, nimic special pana acum. Totusi acum vine partea interesanta. M-am ridicat de pe scaun si am mers pana la bucatarie sa mai aduc inca unul, iar cand ma intorc se uita la mine si zice: Ce-ai patit la picior? (in momentul ala am ramas putin 'inghetat' pentru o secunda, fiinda cu 1 sapt inainte ma lovisem la fotbal si imi trecuse de picior, de fapt nu mai schiopatam mai deloc, nici macar eu nu sesizam ca merg putin mai apasat pe el). A doua scena care m-a frapat oarecum a fost tot in seara aia, cand la un moment dat imi spune mie: - V-ati luat o icoana noua. Eu si maicamea ne uitam unul la altul mirati la care el zice: -Icoana aia mica din colt de langa televizor, nu o aveati acolo ultima data cand am fost (ultima data ma vizitase acum cateva luni).
Poate ca am eu o forma de paranoia, dar ceva mi se pare in neregula cu el, de fiecare data cand ma intalnesc cu el se uita la mine indelung, si e ciudat, pentru ca si eu fac acelasi lucru cu el, eu avand o pasiune in a analiza oamenii. Totusi, un asa spirit de observatie nici macar eu nu am.
Cand a fost vorba sa-l intreb de s.r.i nu a intrat foarte mult in detalii, dar mi-a spus ca in facultate ti se 'spala practic' creierul, tot ce auzi fiind legat de tara si cum sa-ti servesti patria. Mi-a mai povestit despre cum a filat un traficant de droguri timp de 3 luni de zile iar cand a venit vorba de motivul pentru care a iesit din s.r.i nu a vrut sa raspunda. Atunci pe moment ne-am si ruda mea (sotia lui) a spus ceva de genu: Poate esti vreun spion sub acoperire sau imi spui doar minciuni aici, la care el i-a raspuns simplu: Fiti (asa o alinta el), pe tine te pot face din vorbe oricand, asa ca nu te obosi.

Acum poate ca sunt eu cam nebun, dar ceva nu e in regula cu el, desi sunt sigur ca e un tip foarte ok.
Alta intrebare ar fi daca se merita sa incerc sa intru in s.r.i, si daca da... cred ca standardul e undeva foarte sus avand in vedere ce vad eu la el.
E oare posibil ca el inca sa lucreze in s.r.i?
Am innebunit eu oare?

*Nu ma astept la cine stie ce raspunsuri, dar o parere in plus nu strica niciodata.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Există trei variante : a fost dat afară din diferite motive, lucrează ca ofiţer sub acoperire şi ultima variantă efectiv nu mai este angajat dar colaborează în continuare.

| Alishia a răspuns:

Nu cred ca inca lucreaza in s.r.i.,e normal dupa o cariera sa aiba ochiul format la detalii, pana la urma asta ii era meseria.Stai linistit, nu ai innebunit, ti se pare anormal pentru ca nu esti obisnuit cu asa ceva, poate daca ai vedea asta zilnic si ai incepe sa fi atent la detalii nu ti s-ar mai parea asa aiurea.Eu nu cred ca merita sa intri in s.r.i. sunt o groaza de alte meseri banoase si satisfacatoare cu mai putine parti negative.

| Lysander a răspuns:

Ce film ai văzut în ultima vreme?

| Difference explică (pentru Lysander):

Ce frumos era daca nu citeai postul asta.

| alyinus a răspuns:

Buna. eu zic ca se merita sa lucrezi in s.r.i. Eu la firma unde lucrez, lucrez in colaborare cu s.r.i-ul. Depinde ffffffff mult si pe ce post o sa lucrezi deoarece sunt o multime de variante, unele mai misto ca altele. Sper ca a fost un "sfat" cat de cat ok