| Doarunaltutilizator a întrebat:

Intrebare pentru cei care au fost sau sunt inca la liceu.
La liceu cum e saptamana scoala altfel? si acolo lipsesc cu duzinele de la scoala copii sau asa mai departe? sau se fac activitati diverse? se pun absente pentru orele lipsite in perioada aia?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

De obicei, in clasa a 9-a nu prea se lipseste din frica. Dupa ce afla lumea cum sta treaba, adica nu se pun absente(desi mai mint dirigintii ca sa motiveze plodul sa-si miste poponeata la scoala) multi incep sa nu mai vina. Activitatile depind de la scoala la scoala.
La mine in liceu s-au facut niste jocuri interactive cu anumiti profesori, activitati de voluntariat, gatit(chestii simple care se pot face rapid), asta pana au inceput elevii sa propuna diverse si "sfarseam" prin a ne uita la niste filme plictisitoare in clasa. Ideea asta cu saptamana altfel are o baza buna, dar cum cu practica stam cam prost, mai bine stai acasa si dormi

| Doarunaltutilizator explică (pentru anamariarot):

Mie imi e cam greu sa cred aia cum ca aia de a noua nu chiulesc adica in gimnaziu erau multi care nu veneau si mai mult stateam degeaba sau ne uitam la niste filme documentare noi aia care veneam asta in fosta mea scoala si era o data in care am fost si 3 copii la scoala.

| anamariarot a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Chiulesc si cei de clasa a 9-a, doar ca in numar mai mic comparativ cu cei din anii superiori

3 răspunsuri:
| Diavolcata a răspuns:

Depinde de scoala clar! Pai. mi se pare interesanta..in aceasta saptamana putem sa mergem la muzee, la teatru sau la un film pentru a ne mai distra, tinand cont ca in timpul scolii nu dispunem de timp.
Pe langa parerile pro, am si contra.
Ministerul cand a dat aceatsa lege, nu a luat in calcul si elevii para posibilitati materiale, spunand ca neprezenta la aceste activitati mai mult sau mai putin costisitoare, este "pedepsita" prin punerea absentelor. A doua nemultumire pe care o am ar fi legat de domnii si doamnele profesoare/educatoare/invatatoare care NU aleg activitati cat de cat educative.Am un var, clasa a II-a care merge impreuna cu clasa, la un cimitir din afara orasului, sa planteze floricele. Mie mi se pare o prostie. un al 2lea exemplu, este:verisoara unui amic, grupa mica(3 ani)este dusa impreuna cu ceilalti colegi, la BIBLIOTECA, la 3 ani nici nu este in stare sa vorbeasca corect. Unele pun absente altele nu!