| CostinAlamariu a întrebat:

Întrebare pentru oamenii care au parinți divorțați care s-au recăsătorit. Cum se face ca nu vă urâți vitregii?

6 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Nu am motive pentru care să-l urăsc.

| Freya1 a răspuns:

Eu nu am nici un părinte vitreg.Mama mea a fost căsătorită cu cineva si La facut pe fratele meu, iar pe urma sa recăsătorit cu tata si m-a facut pe mine.Iar fratele meu e fratele meu pentru mine, nu il urasc, Nu ma urăște.
Pentru cei ce au părinți vitregi uneori poate ca e mai greu.Dar doar in cazul in care acel "vitreg" se comporta urat. Daca nu înseamnă că, copilul are o problema.
Stiu două cazuri in care lucurile nu erau ok.Stiu o fata a cărei mama sa recăsătorit iar după un timp si tatăl.Cu tatăl vitreg nu prea avea neapărat o problema, în schimb pe sora ei nu o suporta si o bătea frecvent pentru ca primea si ea la rândul ei atenție ceia ce "prințesa "nu putea sa suporte.Dar in schimb pe mama vitregă nu o înghițea si ghici de ce? Acelaș motiv, acelasi sex ce primeste atenție din partea taticului si ea era prea razgaiata sa poata concepe chiar daca femeia nu ii avea treaba.
Alt caz a unui băiat ce nu voia neam ca mama lui sa isi refacă viața. Daca cumva apărea o persoana de sex opus in peisaj cu care mama isi putea reface viata ii sărea musterul.In capul lui era automat ca ala va primi atenția mamei si mama nu il va mai pupa pe el in fund si ca tatăl vitreg cu timpul probabil nu ii mai permitea atâtea figuri, sa nu muncească, sa tot ceara etc si uite asa a ramas femeia singura si bătrână.
Nu mai fiti egoiști.Atata timp cat omul ala aduce bani in casa si nu il tine părintele vostru, atata timp cat e un om cerebral ce nu va abuzează sau chinuie nu aveti de ce sa nu ii suportati.In fond si părinții au dreptul la fericire după atâta nefericire.

| CostinAlamariu explică (pentru Freya1):

Poate trebuia sa precizez ca prin vitreg ma refer la omul cu care s-a recasatorit parintele si nu la copii.
E drept ca pe copilul rezultat nu ai de ce sa-l urasti, dar pe omul cu care s-a recasatorit parintele tau inteles si eu sa-l urasti.
Si poate ca nu-i vorba de primit atentie aici cat e vorba de un fel de invazie.

Din perspectiva copilului, parintii lui sunt cei care au divortat.
Daca apare o persoana noua in peisaj acea persoana este perceputa ca fiind un impostor, un invadator in spatiul sacru al familiei lui naturale. Inteleg sa-l (sau sa o) urasti, chiar daca nu zic neaparat ca e bine sa urasti. Pana la urma nu e bine sa urasti dar e de inteles de ce o face

| Freya1 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Am inteles ce ai spus tu in intrebare doar ca ti-am dat toate exemplele cu referire la vitregi.
Eu asa consider, ca pur si simplu din egoism, gelozie si probabil pe alocuri jenă (gen sti ca mama ta face sex cu un alt bărbat și te gândești putin ca e jenant dar asta au doar copii imaturi).
Uite deja ai primit aici un raspuns de la o persoană ce a trecut printr-o situație de genul si a adeverit spusele mele, gelozie.La alti ti-am spus, o dată ce trăiesc doar ei cu părintele si fac cum vor si ce vor ii cam roade daca apare un om nou cu câteva reguli sau dorințe pentru ca vor fi nevoiți oarecum sa iasa din confortul si cuibul mamei sau a tatălui.Pentru ca mai sunt mulți ce isi iau un partener de viață sa acopere lipsa tatălui său a mamei din viata copilului.Sau pentru ca ei nu se descurcă si au nevoie de o prezență de sex opus ce sa ii ajute oarecum copilul.Iar in momentul in care spre exemplu un băiat pe care mama il cocoloseste,nu il trimite la munca, il lasa libertin pentru ca nu stie cum sa il ia fiind femeie o data ce apare un bărbat și il îndrumă nu ii convine pentru ca i se termina confortul, cocolositul, bibileala.Iar in cazul fetelor daca raman cu tati spre exemplu devin geloase ca acea femeie le ia atentia, ca acea femeie încearcă să îi dea un sfat diferit de cel cocolosit al părintelui si e gata problema.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când eram mai mica și tata mi-a prezentat o iubita de a lui, nu i-am spus, dar eram suparata și geloasa oarecum. Nu înțelegeam de ce mama poate sa fie singura doar pentru mine și el nu. Dar acum ca am crescut, gandesc altfel și îmi doresc ca fiecare dintre ei sa și găsească liniștea alături de cineva. Pt ca e greu sa trăiești singur. Noi oamenii nu trăim pentru iubire?

| Teffan a răspuns:

Eu nu am parinti divortati,dar depinde,sincer.
Deoarece sunt cazuri diferite. Unii copii sunt expusi la violenta domestica,iar un divort ar face numai bine, copiii ajungand sa-si iubeasca vitregul mai mult decat parintele biologic, abuzator.
Iar altii, invers.Dau de un abuzator si incep sa il urasca, avand in vedere ca nu au avut niciun fel de experiente traumatizante.Pe cand altii nu se pot impaca cu ideea de a li se schimba familia pe care o iubeau,generand chiar trauma, in unele cazuri.
In FOARTE multe cazuri, un strain e un mai bun parinte decat cel care te-a zamislit.