| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru reprezentanții sexului masculin : e adevărat oarecum că,de obicei,trebuie să vi se spună foarte clar,deci cât mai direct,în aşa fel încât să nu se lase loc de interpretări,de exemplu,cum să faceți un anumit lucru? Bărbații în situații de genul profită de chestia asta făcând cum vor ei ştiind că nu li s-a spus clar, deşi era foarte logic ceea ce aveau de făcut sau efectiv nu îşi dau seama?

44 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Depinde de cat de inteligenti sunt.

| Freya1 a răspuns:

Pe foarte multi dintre bărbați nu poti sa ii iei pe ocolite pentru ca nu o sa stea sa analizeze care e faza, vor sa le spui direct si coincis ce vrei. Abia după o relație de lunga durata o sa inteleaga niște apropouri sau gesturi.

| OldSoul a răspuns:

De multe ori, voi, reprezentantele sexului frumos sunteti prea subtile si noi nu ne dam seama de ceea ce spuneti, deci, da, uneori, e bine sa fiti mai explicite, macar asa, nu o sa va suparati degeaba.

| Plato a răspuns:

Mi se pare o intrebare prea echivoca. Nu suna ca si cum ar avea mult sens.
Da-mi un exemplu, sa vad.

| RAY a răspuns:

Da as prefera sa imi spui sincer ca nu ma placi, nu sa ma bagi in lista prieteniei si sa sper la iubirea care nu va exista vreodata,doar iluzi, as prefera sa fie o fiinta deschisa, sincera, serioasa, cu creier si in folosinta, cred ca un om care iti foloseste creierul se poate face inteles mereu

| Hammurabi a răspuns:

Răspuns pentru reprezentantele sexului feminin :
Nu ne place de nici o culoare să ni se spună ce să facem, cum să facem, când să facem și de ce să facem.
Cel puțin mie, nu. Nu știu dacă pot generaliza.
Eu nu spun absolut nimănui ce să facă și cum/când să facă ceva (în afară de serviciu) și nici nu vreau să mi se spună, să mi se facă program.
Fiecare știe ce trebuie făcut într-o casă. Dacă locuiesc singur și fac tot ceea ce trebuie (eventual cu ajutorul unei menajere) nu văd de ce s-ar schimba asta, dacă aș locui cu iubita/soția.
De ce ar trebui să-mi spună ea ce să fac?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Bre, ori n-ai citit întrebarea, ori ai luat-o pe arătură tot cu ce te doare pe tine. laughing

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

As prefera sa fie o fiinta deschisa, sincera, serioasa, cu creier si in folosinta, cred ca un om care iti foloseste creierul se poate face inteles mereu

| PersonajFictiv a răspuns:

Ce rost are întrebarea ta?
Niciunul.
Zi situația și ce nu ai înțeles din ea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Acum câțiva ani am fost de față când ai mei s-au "certat" din cauză că mama l-a pus pe tata să facă un lucru (chiar nu îmi mai aduc aminte exact ce) şi el l-a făcut în stilul lui cum ar veni şi a zis "Păi credeam că aşa ai vrut...", iar mama mi-a zis apoi ceva de genul că la bărbați trebuie să le dai mură în gură pentru că altfel nu îşi dau seama exact ce au de făcut.Repet,nu mai țin minte ce l-a pus să facă, dar ştiu că eu chiar am rămas uimită oarecum că nu a înțeles (dacă chiar nu a înțeles) pentru că şi eu înțelesesem ce are de făcut.Şi tatăl meu e un om pe care îl duce capul, deci nu ar fi asta problema.

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ieși în natură, în aer curat că n-o găsești din fața PC-ului.
Vino aici să vezi cum sunt grecoaicele.

| RAY a răspuns (pentru Hammurabi):

Nu caut nimic, eu doar asa am raspuns ca nu aveam ce face, stau ascult muzica si mai raspund pe aici

| Plato a răspuns (pentru anonim_4396):

Ah, poate doar nu-l interesa prea tare si voia sa scape repede. happy
Nu poti sa atribui tot ce face mama si tata tuturor barbatilor sau femeilor.
Tatal tau o fi avand, cum sa-ti zic, e ca un antivirus. laughing Cand se simte amenintat, intra intr-o stare cand nu mai aude nimic din ce zice mama ta, dar aproba tot. Poate e "rea de gura", cum se zice. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Plato):

Eh,posibil. laughing

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Cum sunt?
Ca in 2000 de ani banuiesc ca s-au mai schimbat, de cand activam eu.

| Hammurabi a răspuns (pentru Plato):

Uite ce curios e.
Era pentru Ray nu pentru tine. Tu ești mult prea bătrăn și ești deja luat. laughing

| Plato a răspuns (pentru Hammurabi):

Numai cu Ray vrei sa imparti, deci. sad
Ajung eu in Japonia intr-o zi, si nu va dau nimic.

| Drimmero a răspuns:

Intelegem foarte bine si lucrurile subtile, dar cand e vorba de treaba trebuie sa zici exact pe subiect ce ai nevoie pentru ca ramaneti si voi cu buza umflata.

Voi femeile o cam rupeti in subtilitati din orice,, cred ca nici voi nu va intelegeti cand spuneti ca afara ploua si barbatul se uita pe fereastra, iar voi ati cerut doar ceva de baut in acel moment.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Hammurabi):

Cred că toți la rândul nostru mai suntem puşi din când în când sau poate chiar zilnic să facem câte un lucru cât de mic şi cred că şi noi îi mai punem pe alții să facă.În întrebare nu m-am referit la executatul de comenzi, ea să stea în fotoliu şi să zică "fă aia, şi aia, şi aia", era vorba despre miciile lucruri pe care mai suntem într-un fel nevoiți să le facem.

Răspuns utilizator avertizat
| sofisis a răspuns:

Asa cum si mie mi se pare normal ca cineva sa mi spuna exact ce vrea, cat mai clar si detaliat, asa si ceilalti cred ca vor sa li se transmita mesajul clar si concis.
Daca eu zic : strange si tu rufele, mai mult ca sigur al meu le va lua de pe sarma si le va tranti undeva in casa. In capul meu e total altceva, eu vreau ca el sa le ia de pe sarma, sa le impacheteze si sa le bage in sifonier. El probabil va intui ca eu asta vreau, dar pentru ca nu am specificat, va face minumul necesar. Este perfect uman ...probabil si eu as face la fel daca mi se dau indicatii vage.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru nimportequi):

Nu am zis că bărbații ar fi proşti, bătuți în cap.Să nu se interpreteze greşit.Aşa cum ai zis tu, noi în mare parte nu ne pricepem la reparat chestii prin casă şi în general la tot ce ține de maşinării şi m-am gândit că poate şi bărbații au minusul ăsta al lor adică sunt, cum să spun eu, mai rigizi din punctul ăsta de vedere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este adevărat.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca de obicei ai de-a face cu cretini, da. Ideea e ca multi dintre noi sintem oleaca mai inteligenti decat un porc.

| StrongHeart a răspuns:

Nu pot sa vorbesc in numele tuturor barbatilor, dar eu unu as raspunde ca da, imi place sa mi se explice clar cu lux de amanunte ce am de facut altfel o sa fiu confuz.
Nu stiu ce sa zic la partea cu "Bărbații în situații de genul profită de chestia asta făcând cum vor ei ştiind că nu li s-a spus clar, deşi era foarte logic ceea ce aveau de făcut sau efectiv nu îşi dau seama?" te rog fii mai specifica...cred ca se rezuma totul la individ. Unii indivizi vor se vor folosi de chestia aia in scopul lor egoistic altii nu.
La urma urmei conteaza in cine ai sau nu incredere.

| chuckmanson a răspuns:

Nu chiar, uneori da, alteori nu. Depinde de situație.

| Sn4k3 a răspuns:

Oarecum si de obicei.

| pagliaci a răspuns:

Un barbat nu o sa accepte sa i se zica cum sa faca un lucru. Asta e prima greseala a femeilor cicalitoare.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

O da, da da...
Daca inteleg eu bine intrebarea, cred ca baietii doar cand vine vorba de fete procedeaza asa. O buna parte din populatie crede ca a vazut cealalta parte a paharului (spart), ca are o mentatlitate mai buna si nu lasa sa ii scape o sansa in a impresiona pe cineva cu o ulterioara replica. Dar depinde si de cine pune intrebarea si (si) de masculul respectiv. Desigur... rar un baiat o sa faca cu placere fara sa se gandeasca la nimic, fara sa ii prea pese sau fara sa isi imagineze tot felul le lucruri dupa.

Memeurile strica laughing)

| RAY a răspuns (pentru Plato):

Acolo in japonia o sa te violeze baieti