| DonEduardo a întrebat:

La multi ani tuturor! An nou fericit! Ce parere aveti despre industria muzicala din Romania? Sunt numai manele si 5gang in trending. Eu zic ca este distrusa. Dar sigur o putem reconstrui. Catre cei tineri daca aveti talent si va place sa faceti muzica( pop, rap, trap, tehno etc.), faceti. Cine de acord cu mine?

14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai sant melodii decente, gen nicu paleru sau puiu codreanu - ghita munteanu` in rest e prapad.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii de ce sunt in trending nu? Pentru ca asta cere romanul. Asa ca poti face tu orice muzica vrei, daca publicul nu o cere...

| DonEduardo explică (pentru suntserios):

Da, stiu. Dar nu vreau ca in viitorul apropiat artistii din alte tari sa zica: " Cine ar vrea sa colaboreze cu romani?".

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Avand in vedere ce era aseara la TV pe Antena 1... cred ca este destul de clar.

Ar fi bine sa o putem reconstrui, insa... nu stiu ce sa spun.
Poate peste 100 de ani.

| Sofer a răspuns:

Asta se cauta. Oricum manele sunt forță la noi.

| DonEduardo explică (pentru Sofer):

1) Manelele sunt doar in Romania.
2) Iti plac manelele?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru DonEduardo):

Nu sunt doar in Romania. De unde ai scos asta? Exista si in Serbia, Bulgaria, Ungaria, Albania, Grecia, Macedonia etc.

| Sofer a răspuns (pentru DonEduardo):

1. Probabil au și în alte tari acelasi stil de muzica
2. Da. îmi plac și nu mi-e rușine sa recunosc asta.

| CostinAlamariu a răspuns:

Daca vrei sa stii care e industria adevarata de muzica nu te uiti la trending...
Oricum alea din trending sunt modificate.

Eu zic ca avem cantareti foarte buni si astazi. De exemplu:
-Robin and the backstabbers
-Tudor Gheorghe
-Ada Milea band
Si mai sunt multi altii doar ca trebuie si sa-i cauti.

| raMLesS a răspuns:

Pentru ca asta se cere.
Legat de muzica rap, daca o canti fara sa fii trait ce canti, o canti degeaba.

| DonEduardo explică (pentru raMLesS):

Nu neaparat. Exista artisti care canta despre ce vor sa traiasca, care vor sa indemne oamenii la bine, care canta despre dragoste etc.

| Adrian5575 a răspuns:

De acord. Trendingul este praf.

| BlackPixel a răspuns:

Salut!
De ce in Romania se canta numai manele si 5gang?
Penturu ca asta se consuma. Astfel de muzica asculta lumea.
Casele de discuri trebuie sa publice ce vrea lumea, ce este la moda. Dupa parerea mea, asta nu e muzica.
Partea nasoala este ca asta influenteaza intreaga industrie muzicala din Romania. Muzica de calitate este foarte putina.
Sansele de a deveni popular in Romania cantand muzica de calitate ( pop, rap, trap, tehno etc.) sunt foarte mici deoarece lumea nu vrea astfel de muzica.

| DonEduardo explică (pentru BlackPixel):

Adevarat tot ce ai spus.