| Adyy5 a întrebat:

La vârsta mea(14 ani) ar trebui sa am prieteni?
Nu am niciun prieten in afara de vreo 2-3 fete cu care mai vorbesc la scolala.
Deci ar trebui sa am prieteni? Argumentati.
Fara răspunsuri gen "Iesi afara si socializează".
Vreau răspuns fix la aceasta întrebare, nu altceva.

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

E decizia ta dacă ar trebui. Dacă nu vrei să îți impunem lucruri de ce mama naibii ne mai întrebi?

| Adyy5 explică (pentru T0T):

Am întrebat dacă ar trebui... Știi tu.
Dacă e normal.
Am zis ca nu vreau sfaturi despre cum ar trebui să-mi fac prieteni sau ce semnificație ar avea aceștia ci dacă e normal. Voiam sa aflu ce părere au și celalti ca să știu dacă am vreo problema sau sunt un copil normal.
Nu ai înțeles întrebarea, e ok.

| T0T a răspuns (pentru Adyy5):

Păi tot o impunere e și asta, e o impunere pe care ți-o impune societate(normalitatea), opinia generală, și e la fel de jalnic. Crede-mă, am înțeles întrebarea.

| aXy99 a răspuns:

Dacar un prieten mai bun ar trebui sa ai...

| Dismally a răspuns:

Nu este obligatoriu. Asta tine doar de tine, daca vrei prieteni iti faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok sa-ti placa sa stai singura, dar trebuie sa mai si socializezi.
Poate ca esti mai diferita si inca nu ai gasit acele persoane cu care sa poti impartasi anumite lucruri.
Alegerea e a ta, dar poate mai tarziu te va afecta faptul ca nu socializezi, asta nu inseamna sa iesi acum afara si sa vorbesti cu toti necunoscutii, dar si pe timpul vacanteti mai socializeaza cu colegii, pentru ca atunci cand vei incepe scoala vei fi data la o parte.

| Anonima6789777 a răspuns:

Eu spun ca la varsta de 14 ani nu ai nevoie de prieteni la catarama. Doar de pers. cu care poti schimba 2 vorbe.

La un punct la vietii o sa iti dai seama ca prietenii nu iti vor fi de folos. Tine lagatura cu familia macar stii ca ei tot timpul vor face orice pentru tine.

Nu iti face griji o sa cunosti multe persoane ideea e ca trebuie sa ai rabdare si lucrurile o sa vina de la sine.

Bafta

| Live4Ride a răspuns:

Daca tu te simti ok asa cum esti atunci nu ar trebui sa ai prieteni! normal ar fi totusi sa ai cativa prieteni cu care sa iesi sa va jucati, sau sa ii chemi la tine sa va jucati pe calculator sau sa mergeti la o sala de jocuri sau in parc sau mai stiu eu ce sa faceti impreuna!

| Mrfear a răspuns:

Bineinteles ca oricine ar trebui sa aiba prieteni, pentru ai ajuta si a le oferi companie, dar nu este obligatoriu.Mai bine sa ai 2 prieteni adevarati decat 10 si falsi. Oricum un "prieten" nu este cel cu care schimbi cateva vorbe si atat,un prieten este o persoana apropiata,cu care te intalnesti la el/ea acasa,in parc si va distrati mult impreuna si aveti incredere unul in celalalt (va impartasiti secrete etc).La varsta ta majoritatea fetelor sunt cam "rele" dar nu toate,exista multe specimene cu care te-ai putea imprieteni,dar pot fi indepartate de tine (poate in alte tara,oras,scoala etc). Deci da,ar trebui sa ai prieteni,pardon amici deoarece nu e bine sa ramai izolat, daca vezi un grup (de copii mai buni) te poti imprieteni cu ei, dar nu esti obligata, daca nu gasesti pe nimeni cu care te poti intelege foarte bine nu este nimic, vor aparea ei.Prieteni adevarati gasesti mai greu, iar la 14 ani majoritatea sunt batjocoritori.