| Unuseranonim a întrebat:

Mai este cineva singur de Revelion? Va spun sincer ca ma doare sa recunosc, dar ma roade invidia cand vad ca restul oamenilor de varsta mea merg in concedii prin alte tari, la restaurante, la munte etc si sarbatoresc revelionul, iar eu nu am niciun prieten. Pur si simplu nu reusesc sa formez o conexiune cu nimeni, si am incercat din rasputeri, insa pur si simplu nu functioneaza. Sunt o persoana introvertita si am 23 ani, imi este foarte greu sa imi gasesc prieteni. Cand am incercat, am fost luat in bataie de joc si vorbit pe la spate. Nu incercati sa mi oferiti sfaturi precum "Iesi afara din casa, fa un sport si socializeaza", fiindca am facut absolut toate astea si surpriza, nu functioneaza. Vreau sa stiu doar daca mai e cineva intr-o situatie similara, macar sa nu mai simt singur

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Stai chill, si eu am fost singur acasa de rev, prietenii mie s-au dus la distractie, n-am avut starea necesara si nu am mers, dar un film si o cana de cafea au fost de ajuns.
Sfaturile pe care le-ai primit nu sunt rele, sa faci un sport si sa mai iesi din casa, problema e ca daca ai dificultati cu socializarea o sa iti fie greu chit ca esti intr-un grup de oameni, vei sta intre ei fara sa zici nimic, am trecut si eu prin asta, si chiar probabil ai intalnit de multe ori fraza cu stima de sine scazuta ca fiind problema, care e adevarata, nu poti sa te faci placut cand in subconstientul tau ai impresia ca nu e nimic interesant in ce ai de spus, si oamenii simt asta.
Depinde unde cauti acei oameni, si eu sunt introvert, imi place linistea mea dar si ies sa socializez, probabil esti genul care vrei sa ai si conversatii mai deep, si sincer iti zic din cata lume cunosc ii pot numara pe degetele de la o mana pe cei cu care chiar pot vorbi lucruri serioase, probabil nu te atrag conversatile banale, din acest motiv iti e greu.
Ce iti recomand e sa te observi, nu sa iti pui stop gandurilor, doar stai si observa pentru o zi daca gandurile si starea negativa domina in locul starii de bine, daca ai multe scenarii si ganduri negative in locul celor pozitive.
Daca e asa, nu iti voi recomanda o carte anume care sa te ajute, dar iti recomand sa incepi sa explorezi putin psihologia, blogul https://www.personalitatealfa.com/ e un inceput bun, e plin de subiecte faine, tu cauta ce titluri te intereseaza, "cunoasterea e putere", de acolo poti descoperii alti autori pe placul tau, informatii foarte faine are si Taher Sonu, mai ales daca te abonezi pe mail la el, citind lucruri incepi sa te faci constient de anumite bariere pe care nu le-ai observat ca le ai, iti largesti orizontul, faptul ca ti-e greu sa comunici e rezultatul unor suparari interioare, si cu privire la revelion nu iti bate capul, nu trebuie sa fii la chef ca asa face toata lumea, si nu e motiv de suparare, pana la urma e o zi ca oricare alta.

| Mosotti a răspuns:

Mai sunt ca tine prietenul meu ala de 58 ani e singur, mama lui a murit in octombrie 2022 si sta singur, chiar am vb cu el pe la ora 22, evident ca nu se simte deloc okey, nu are nevasta, copii si nici rude.
Dar si el (ca mine) a fost bolnav sus la mansarda de la 28 de ani si asa a ajuns singur acum.

Eu am trei prieteni buni dar unul din ei petrece cu familia lui adica sora si mama ca nici el nu are prieteni si nici partenera, altul la fel dar ala cu nevasta si fi-sa, iar asta de 58 nu mai vine la mine, venea pana in decembrie 2019 inclusiv. Ca nu am mai vrut eu sa vina, a facut o faza care m-a deranjat.
Dar eu sunt cu mama si e bine si asa.

Nici eu nu fac conexiune cu oricine, astia ai mei au si si mici probleme si nu au prieteni clasici, altfel nici eu nu as fi avut prieteni nici acum la 46 de ani.
Si nici nu as fi vrut sa am prieteni clasici doar de suprafata cum vrei tu de fapt.

Chiar daca discut cu cineva, nu se leaga nimic, nu am chimie cu acel om.

Tu ce sa zic, fa cu parintii, lasa-i pe altii ca pleaca nu stiu unde, revelionu se face si acasa cu mancarica, bauturica, si cu mama, cu tata.
Lasa-i dracu de prieteni ca majoritatea is falsi, esti bun doar cat ii distrezi, in rest cucu.

Si vezi de ce poti face, TV, emisiuni, documentare, filme, calculator, telefon, etc.

| Ilovedinero a răspuns:

Nu sunt in situatia ta insa, iti spun din propria experiemta ca revelionul il poti face si singur pe un Iaht, o data ce ai bani si aspect, o sa ai si prieteni.Si cu rasul si bataia de joc, iti spun din nou din propria experienta caci eu am incercat ani de zile la rand sa incerc sa fac pe toata lumea sa ma placa si sa ii multumesc pe toti.Nu toata lumea te va plăcea, oamenii sunt scorpii sunt maxim 3 persoane straine care, cu adevarat vor tine la tine.Restul, le vor placea dor compania ta.Eu cand eram la amatori, toti ma luau in râs, imi spuneau sa fac ceva cu viata mea si 2 persoane au fost lânga mine, atât.Prietenii, iesirile seara de seara, ma gandesc uneori cum sa fac sa ies si cu cine ca sa nu se supere ceilalti, dar crezi ca vei putea avea incredere cu adevarat in cineva? Prieteniile astea multe sunt doar de distractie, cand ti-e greu dispar.Nu te simti prost ca nu ai prieteni, nu ai bătăi de cap. AN NOU FERICIT!

| Marianinteleptul a răspuns (pentru Ilovedinero):

Am avut si bani de la ai mei si tot n au fost acolo pentru mine prietenii astia, sau au fost doar la betie

| Mosotti a răspuns (pentru Ilovedinero):

Si cine isi doreste prieteni falsi doar ca ai bani?! E o prostie.

Eu nu am incercat niciodata sa fac pe cineva sa ma place, ma place cineva cum sunt, bine, cine nu sa dea cu praf de mers.

Asa i-am zis si eu ca ce vrea el, ar fi prietenie de suprafata doar la distractii.
Ai mei nu-s de suprafata, dar avand problema toti, ne-am format altfel felul de a fi, suntem si la greu unii cu altii.
Cei clasici sunt cam doar de suprafata, nu au viziune mai profunda, nu au partea emotionala dezvoltata.
Dar el nu stie asta, acum stie ca nu a pierdut mare lucru.

De fapt pe el il doare ca nu are partenera, nu neaparat de prieteni. Ca are nevoi emotionale nesatisfacute, nevoi sexuale.
Iar eu stand de vb de 21 de ani cu femei, am constatat ca nu prea am ceva in comun cu ele ca discutii, pasiuni, nici nu ar avea ce sa intretina relatia de fapt.

| TudorDD a răspuns:

Si eu sunt singur acum! Cumva, asta am ales, am masina deci ma puteam duce oriunde si la oricine. Dar nuuu, eu sufar ca un spartan singur, mi-am luat 2 litrii de vin, o sampanie, tarie nu prea beau si ascult muzica si m-am jucat niste CS2 ca sa treaca timpul. Am baut o cafea si mai tarziu ies prin parc si imi gatesc niste carnita, pe langa toate preparatele specifice de sarbatori, ca a gatit sor-mea. Not too good, not too bad. Plm, anul trecut de revelion eram cu iubita. Life is life.

| Marianinteleptul a răspuns:

Mda, eu aici. Anu asta il fac singur fiindca cam toti prietenii" m au exclus iar cu cei de anul trecut am tinut puțin legatura. Sincer mai bine asa, ziua asta o sa fie o zi de introspecție la ce am gresit si ce voi face mai bine in 2024 de asemenea vreau sa ma tin de hobbyuri si sa cunosc oameni noi

| Unuseranonim explică (pentru Marianinteleptul):

Ahh, imi pare nespus de rau s-aud asta… Nici eu nu mai asa prieteni, si au facut alti prieteni si pur si simplu interesele lor s-au schimbat…