| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveti despre dezvoltarea personala?

Ma refer ca concepție, ce înseamna pentru voi dezvoltarea personala?

Răspuns Câştigător
| mastadont a răspuns:

Pentru mine dezvoltarea personală înseamnă cunoaștere de sine. Doar prin cunoașterea propriei persoane, prin analizarea minuțioasă a fiecărui detaliu despre tine, indiferent că e un defect sau o calitate este posibilă dezvoltarea personală. Prin înțelegerea minții umane și a modului în care funcționează aceasta omul poate să se dezvolte, să crească pe plan personal și spiritual. Societatea curentă ne transformă în niște persoane ciuntite, ne creează comportamente obsesive, blocaje mentale, ne face să dorim lucruri de care nu avem nevoie și să ne concentrăm energia pentru atingerea unor scopuri care nu au nici un rost. Doar prin introspecție, cred eu, o persoană poate să-și atingă potențialul maxim și să scape de toate aceste blocaje inutile impuse de lumea în care trăim.

| RAY a răspuns (pentru mastadont):

Un raspuns foarte bun, cunoastere si auto cunoastere personala, sunt baza practic si sa pui in aplicare, desigur

4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

| doctoranusMaladie e o prostie sa gandesti a

| Mosotti a răspuns:

Dupa mine nu se pune problema, automat ma stiu pe mine, simt ce sunt, ce vreau, ce lipseste, de mic stiam, stiu si acum, un om okey nu isi pune problema asta, daca ajunge sa si-o puna, e clar ca undeva e o problema.

Fac analiza cand vreau sa ginesc pe altul despre care nu stiu prea multe, si care m-ar putea afecta pe mine.

Asta cu dezvoltarea personala e deja o incercare de a rezolva o problema psihologica de care omu nu e constient desi ar trebui sa fie cand vede ce toti oamenii in ordine nu au nevoie de asta ca sa le mearga bine.
Sau uneori pot zice (sa ma scuze unii), ca au un nivel intelectual nu tocmai in parametrii optimi, ca nu stiu de ei, poate fi si asta, nu o problema psihologice.

Cand ii aud pe aia "aaa parintii mi-au zis ca nu sunt capabil si am ajuns sa cred asta". CUM sa crezi? Cand vezi ca poti aia, ailalta, nu e clar ca aia vorbesc aiurea?! Deci si intelectul are ceva de spus. Deci faptele arata ca poti, asa ca nu conteaza ce zic altii.
Daca chiar nu e capabil da, atunci zic aia bine, si doar el s-ar da ca nu e asa.

Sau aia "aaaa nu mi-am dat seama ca ma purtam urat cu parteneru si nu faceam bine", pai era beat? Drogat?! Cum dracu sa nu vezi ca te porti urat? Adica cum sa nu stii ca nu faci bine ca faci rau.
Si tot asa, daca trebuie sa ma duc la un fraier care-mi ia 150 lei pe ora pisicolog si sa fac nu stiu ce dezvoltarea dezvoltarii ca sa fiu ok, atunci pot a ma duce la abator sa-mi schimb capul.

| UnuPentruAltu a răspuns:

O prostie. Nu mai tot șterge întrebările stupide pe care le pui.