| Farcas_Paul_1990 a întrebat:

Legat de transportul prin posta sau curier, cum fac sa dau cuiva din alt judet un colet?

2 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

E mult mai convenabil prin posta după părerea mea pentru ca e mai ieftin și coletele ajung la destinatar in 2-3 zile ceea ce la curier ar fi cam același lucru.
Depinde dacă vrei sa ii trimiți colet simplu sau cu ramburs.
Dacă ii trimiți colet simplu te duci cu el la posta, completezi mandatul acela de expediție și platesti taxele poștale (5 lei dacă are pana in 1 kg).
Dacă e cu ramburs (adică vrei bani pe el), tot așa te duci și in foaia aia specifici ca vrei cu ramburs și suma pe care vrei sa o primesti de la destinatar (in aia incluzi și taxele poștale pentru ca și aici vei plăti înainte taxele poștale, care sunt un pic mai mari la ramburs-in jur de 12 lei). Când destinatarul va ridica coletul, banii vin la tine in 2-3 zile.

| Freya1 a răspuns:

Ai nevoie de ceva in ce sa impachetezi obiectele respective, de o carte de identitate si adresa persoanei la care vrei sa timiti coletul.Mergi la posta spui ce doresti si se rezolva.
Cand ajunge coletul ori ii duce postasul coletul ori ii duce acasa o hartie in care ii spune ca a pimit un colet de la cine si unde sa se prezinte sa il ridice