| SadBoyForever a întrebat:

Legenda cu "Bloody Mary" e adevarata? Eu unul nu cred faza aia, ca daca te duci in fata oglinzii si strigi de 3 ori numele ei vine si iti taie gatul. Am mai citit intrebari cu subiectul acesta pe TPU si multi au zis ca n-au incercat si sincer sa fiu nici n-am de gand sa incerc. Deci, credeti in chestia cu invocatul lui "Bloody Mary" daca o strigi de 3 ori in oglinda?
P.S. Fara raspunsuri la misto.

118 răspunsuri:
| Paulla a răspuns (pentru Purec):

' ca sa reusesti in Romania este mult mai greu decat in Germania nu' Şi da şi nu. Pe de o parte, învăţământul e mediocru (ori Germania deţine universităţi cu renume mondial, ca cea din Munchen, Ludwig-Maximilians), pe de altă parte, calitatea vieţii e într-adevăr mai rea şi poate fi nevoie de mai multă muncă(spre exemplu, sportivii noştri au condiţii mult mai proaste decât, să zicem, sportivii americani).
Am spus în răspunsul anterior că medici nu vor fi niciodată destui, toată lumea are nevoie de medici. Medicii noştri sunt chemaţi pentru că sunt dispuşi să plece, fiindcă la noi medicina nu-i la fel de bună. Nu zic că nu sunt buni, sunt buni, dar nu MAI buni.
Normal că nu introduceam toate scursuriile societăţii, introduceam oamenii simpli, mediocrii(categorie în care eu nu aparţin şi nici tu, şi nici persoanele cu care-mi petrec eu timpul -care nu sunt multe la număr-). Să luăm un exemplu, homosexualitatea. Cum e privită-n România şi cum e privită-n Norvegia? Da, de acord, e o diferenţă de educaţie, dar de ce mai deschişi educaţiei norvegienii decât românii? Eu nu spun, caracterul specific românului are cea mai mare vină pentru situaţia în care suntem, dar dacă eram extraordinari de deştepţi ne descurcam şi cu (,) caracterul ăsta.

| Purec a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Acum imi dau seama ca nici nu am observat ca se poate calibra de undeva. Plus ca acel test este irelevant pentru ca nu iti cere varsta nicaieri. E un simplu fas. Nu iti dau printscreen-ul pentru ca nu are rost. Daca ai inceput sa jignesti sa sa te comapri cu mine din punct de vedere al inteligentei chiar nu merita sa intru cu tine in polemici. Vad ca oricum ai zis ca nu ma duce capul fara ca macar sa ma cunosti sau sa astepti sa vezi printscreen-ul. Educatie sexuala NU se face in scolile din Romania. Cum Dumnezeu poti sa confuzi "educatie pentru sanatate" cu educatia sexuala? Pregatirea in caz de cutremur si in caz de incendiu e un mare fas. Oricum 99% dintre oameni nu isi amintesc lucrurile alea in momentul in care sunt pusi in situatia respectiva. Educatia sexuala trebuie sa inceapa din clasa intai si sa se explice pe intelesul lor tot ce trebuie sa stie acei copii. Chiar si acolo unde s-a incercat sa se faca ceva, a fost doar un simplu balon de sapun. La noi se fac astfel de lucruri doar ca sa se mai spele ceva bani si sa isi mai ia o limuzina niste nenorociti. La fel ca proiectul ala cu "cornul si laptele", cu adevarat gretos. Educatia e la pamant. Inca de la nivelul gradinitelor e totul la pamant. Nu sunt destule gradinite, sunt multi copii care raman pe dinafara, clasa zero a fost introdusa ca "..." fara niciun studiu relevant. Admiterea la liceu si bacalaureatul se schimba in fiecare an. Programa scolara este absolut cretina ( prea stufoasa si de calitate proasta). Observa si tu ca nu e asa de greu. Un elev sta 6 ore pe zi la scoala, plus 2 ore pe drum. 8 ore sunt enorm de mult, unde mai pui ca mai exista si elevi care invata dupa amiaza si ajung acasa seara la 8-9? Religia nu are ce cauta in scoli! Bacalaureatul este prost organizat. Este inadmisibil ca elevii de la profilele tehnice sa dea bacalaureat la fel ca cei de la real.

| Maya2014 a răspuns (pentru Purec):

Ma intelegi gresit, nu e vorba ca sunt inchisa la minte in ceea ce priveste asta.Eu ti-am dat un exemplu, poate nu cel mai concret.Nu am nimic impotriva, eu la 10 ani am invatat despre organele reproducatoare, bine asta in alta tara.Bineinteles ca e ceva foarte normal si copiii ar trebuie sa fie invatati ce inseamna si cum sa se fereasca de o eventuala sarcina.Dar aici, nu e vorba de sexul in sine ci pur si simplu de preocuparile lor.Cand o sa ai un copil, eventual o fata si va ramane insarcinata la varsta de 12 ani, atunci mai vorbim.Ei nu intreaba in scopul de a se documenta ci de a aplica.Crede-ma,eu aud copii pe strada, chiar de 8 ani care vorbesc porcos si isi injura mamele.Nu e vina lor, e vina societatii.Noi ar trebui sa le dam un exemplu, dar daca majoritatea fac si spun numai prostii, cum sa mai avem pretentia ca acesti copii sa capete o educatie? Gresesc?

| Maya2014 a răspuns (pentru Purec):

Dar tu? Tu ce faci pentru a schimba tara? Si tu te limitezi la a accepta tot ce se intampla ca sa nu te deranjezi sa schimbi ceva.Acum,daca stam bine sa analizam, noi ce putem face? Degeaba ne atacam daca oricum niciunul nu are puterea de a schimba ceva. Daca romanul si-ar dori o schimbare, aceasta s-ar produce, dar ei se multumesc cu tot ce se intampla.

| Maya2014 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Pentru prima data? Sa fim seriosi, ei stiu mai multe ca noi.Nu traim in jungla, ai uitat? Fetele raman insarcinate la 11-12 ani.Degeaba luati apararea, aici e vina societatii si implicit a parintilor care nu fac nimic pentru a evita cazuri de genu.Copiii din ziua de azi sunt constienti ca nu barza i-a adus ci au iesit din burta mamei.

| Purec a răspuns (pentru Paulla):

Bun si daca germanii au constientizat ca nu au destui emdici, de ce nu au scolarizat ei mai multi. Iti garantez eu ca cine lucreaza in Germania ca medic, trebuie sa fie un medic exceptional. In Germania, Elvetia, Suedia nu te accepta asa de usor fiind strain. Nu cred ca acceptarea homosexualilor tine de educatie, ci mai degraba de anumite principii religioase. Norvegia ca si celelalte tari nrodice, nu poate fii comparata cu Romania. Romania abia a iesit din comunism, a stat mereu capra in fata tuturor. Este imposibil sa avem aceeasi deschidere pentru acceptarea diferitelor minoritati sexuale si nu numai. Romania este o tara in dezvoltare. Cand vom avea si noi un sistem educational la nivelul Germaniei, Elvetiei, Suediei, atunci o sa vezi ca si romanii sunt cel putin la fel de inteligenti

| Purec a răspuns (pentru Maya2014):

Ceea ce spuneam eu, venea tocmai pentru a se evita probleme de genul. Daca ar primii educatia necesara, fetele nu ar mai ramane insarcinate la 12 ani te asigur. Toate astea se intampla din lipsa de informare. Informarea este esentiala in absolut orice domeniu. Si sa nu vorbim aiureli, ca procentul fetelor de 12 ani care raman insarcinate este foarte mic, si de regula ele provin din anumite parti ale societatii.

| Purec a răspuns (pentru Maya2014):

Poti sa faci ceea ce este legal si ai dreptul sa faci. De exemplu, asa numita "coplata" in formula actuala INCALCA grosonal legea. Din ce oras esti? Poate ai amabilitatea sa dai o semnatura pentru a o oprii. In felul asta poti sa faci ceva.

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Maya2014):

Parca n-ai fi din Romania si nu stii sa faci diferenta intre rumeno si zingaro.

| Maya2014 a răspuns (pentru BogdanelululTheGodfather):

Vrei sa spui romani si tigani, daca tot aperi cu atata ardoare tara.Lasa tiganii, nu mai tot dati vina pe ei.Nici romanii nu sunt usa de biserica.La ei asa e legea, eu vorbesc de romani.Si nu veni tu la mine cu scuza ca numai la tigani se intampla pentru ca e total eronat!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru Maya2014):

Nu poti vedea lucrurile in profunzime. Discutia noastra se incheie in 3, 2, 1... Pa.

Răspuns utilizator avertizat
| Purec a răspuns (pentru lolosaurus):

Am si explicat care este cauza acelui scor "slab". In Romania accesul la educatie nu este la fel ca in tarile dezvoltate din Vestul Europei. Ce ai dat tu acolo este o MEDIE pe tara, deci sunt inclusi si cei care nu au acces la educatie, si trag acel procent foarte mult in jos. Daca vrei sa faci o comparatie demna de luat in seama, compara diversele categorii de oameni, nu lua populatia ca un intreg. Hai sa luam de exemplu Canada. Are o populatie de aproximativ 31 milioane. Peste 26 de milioane dintre ei traiesc in mediul urban. In urban ai acces muuuult mai usor la educatie si la cunoastere. Acum sa vedem si Romania nu? Dupa ultimul recensamant daca imi aduc eu aminte cum trebuie, procentele erau ceva de genul 55% urban 45% rural. deci in jur de 8-9 miliaone de oameni in mediul rural. Sa nu mai spunem ca educatia e cum e in Romania. Procentele alea de le-ai oferit tu, sunt irelevante dupa parerea mea, si nu reflecta realitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Am citit pe net ca o cercetatoare a facut experimentul asta si a fost gasita moarta a doua zi...asta se intampla daca te joci cu magia neagra si cu spiritele, nu le poti controla

| TeiiaStypayhorlikson a răspuns (pentru Maya2014):

Ai dreptate Maya1993. Esti chiar desteapta. Te astepti sa vezi in Elvetia cum o fata este violata pe strada. Am stat si eu acolo 1 an cu parintii mei si puteam sa merg linistita noaptea la 00 pe strada, fara sa-mi fie teama de vreun cocalar sau betiv. Acum, nici dupa-amiaza nu mai pot iesi ca se dau toti cocalarii la mine si la prietenii mei. Respect Maya!

| DevilBot07 a răspuns:

Hai ma lasi, purec

| PunkyA a răspuns:

De fapt Bloody Mary a fost denumita Maria Tudor. Aceasta a fost regina Angliei si a Irlandei in 1550( si ceva- nu stiu exact) si a fost denumita Bloody Mary pentru ca pe parcursul domniei a executat un numar considerabil de opozanti religiosi.
Deci legenda cu Bloody Mary a pornit de la regina Angliei... Si singurul lucru care e adevarat e ca s-a numit Bloody Mary! In rest sunt doar nascociri.
( Maria a domnit in perioada dinastiei Tudorilor si a reusit sa reinstaureze catolicismul in Anglia pentru o scurta perioada - dar deja ma indepartez de subiect...)
Si... cand eram mai mica( 12-13 ani cred) am incercat si eu sa vad ce se intampla daca zici Bloody Mary de 3 ori in fata oglinzii din baie si, bineinteles, nu s-a intamplat absolut nimic.

| Purec a răspuns (pentru lolosaurus):

Ceea ce ai dat tu acolo se refera la o medie. Stii ce e aia medie?

| Lovelykat a răspuns:

Pai daca ar fi fost adevarata nu crezi ca ar fi aparut la stiri un astfel de caz? Se faceau cercetari.Stirile rasanau daca existau astfel de morti.Eu personal nu cred faza cu oglindahappy

Răspuns utilizator avertizat
| Purec a răspuns (pentru lolosaurus):

Si ti se pare tie ca un om care nu are acces la educatie este mai putin inteligent?

Răspuns utilizator avertizat
| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns (pentru CautNume):

De unde stii ca nu a murit nimeni din cauza asta? Poate nu s-a aflat

| Purec a răspuns (pentru lolosaurus):

Daca un om cu iq mai mic ar fi mai putin inteligent, ar insemna ca un om cu iq mai mare ar fi mai intelgient nu? Dar daca omul acela are iq-ul mare dar nu are acces la educatie cum e? inteligent sau prost?

| CautNume a răspuns (pentru EzioAuditoreDaFirenze):

Adevarul e ca in fiecare zi mor mii de oameni din cauza unor legende, dar totul se tine secret, nu? straight face

| Maya2014 a răspuns (pentru TeiiaStypayhorlikson):

In primul rand,iti multumesc pentru apreciere! In al doilea rand sunt uimita ca in sfarsit cineva imi da dreptate, ca pana acum am intalnit numai "patrioti".Asa e, e dezastru.Cel mai grav e ca majoritatea fetelor, la cum se imbraca, comporta, sunt o invitatie la viol.Nu vorbesc de fetele care saracele chiar erau nevinovate si nenorocitii le-au distrus vietile.Eu cand aud de pustoaicele de 14-15 ani ca isi acuza profesorii de viol si apoi se afla ca de fapt ele au tras de ei, ma crucesc.Imposibil asa ceva! Oare gresesc gandid asa?

| KnowEverything a răspuns (pentru lolosaurus):

Cine a facut sondajul?! la mine acasa nu a venit nimeni.
Se fac sondaje cu 2 oameni (si aia batuti in cap ) si apoi peste tot se spune ca suntem prosti. Neah, nu cred in asa ceva (e ca si cum ai crede in horoscop)

Si daca spuneti ca Romania e o tara de nimic, voi in caz ca nu stiti traiti in Romania. Intelegeti aluzia? Ah, da, fara comenturi la adresa mea.

| KnowEverything a răspuns (pentru Maya2014):

Sunt si astfel de specimene, stai linistit(a)...

| DubstepQueen a răspuns:

Am incercat(pe bune)dar cu lumina aprinsa.Cand am zis de vreo 7 ori s-au stins luminile si am inceput sa tip laughing
Nu o mai fac rolling on the floor.