| ellena99 a întrebat:

M-am plicitisit rau de tot.
Dati-mi idei de activitati. Vorbesc serios.
Cele mai multe si interesante vor primi fundita.

Răspuns Câştigător
| Rennata a răspuns:

Pai poti sa iti gasesti un hoobbyy! dar uite aici daca te plictisesti uite aici ce sa faci!

1. Vizionez filmulețe hazlii pe youtube sau 220.ro;
2. Caut o muzică pe care nu am mai ascultat-o (nu trebuie să fie neapărat muzică nouă);
3. Citesc forumuri, bloguri ca și acum de altfel;
4. Îmi cumpăr ceva de ronțăit și mă uit la un film;
5. Fac teste online de inteligență și de orice gen (amuzament);
6. Încerc să socializez pe unul din site-urile de socializare preferate;
7. Învăț ceva legat de ce mă pasionează, de exemplu Photoshop - (Html si CSS s. a.);
8. Îmi fac un blog unde pot să scriu orice tip de articole doresc, am liberă exprimare și nimeni nu mă judecă;
9. Vorbesc cu prietenii pe messenger, sau caut un chat pe gustul meu;
10. Mă joc niște jocuri online care cu siguranță îmi vor face ca timpul sa treacă mai ușor. acolo pot de asemenea să socializez. cateva exemple: www.triburile.ro / www.battleknight.ro / www.the-west.ro/ / www.joci.ro / www.doizece.com.

Și dacă încă mă plictisesc, atunci...

1. Încerc să clipesc des timp de cateva secunde cu privirea îndreptată spre o lumina și apoi închid ochii - voi avea parte de un minispectacol de lumini unde voi încerca să găsesc obiecte și forme cunoscute;
2. Mă ciupesc! Doare? este neplăcut? nu este nimic fizic, totul este numai în mintea noastră! după un timp voi prefera să mă plictisesc în continuare decât să simt durerea!
3. Sun pe cineva și prezint o situație credibilă pentru a mă amuza; spun de exemplu că sunt de la un post de radio al localitații în care locuiesc și vreau să îl promovez, apoi îl rog sa dea o dedicație pentru prietenii lui... ș. a. m. d!
4. Încerc activitatea de a gândi la lucruri la care în mod normal trec neobservate sau meditez la trecerea ireversibilă a timpului;
4. 1. Îmi pun întrebări de forma "de ce?" / "ce aș face dacă?";
4. 2. Îmi fac planuri de viitor;
5. Citesc o carte care să îmi placă;
6. Iau o foaie și ceva de scris și încerc să desenez ceva inedit;
7. Construiesc ceva din bețe de chibrit, (lipite cu aracet pe o foaie) sau fac ceva din bucați de hârtie origami ca - aici!
8. Fac ceva exerciții cu greutatea corpului, cum ar fi - genuflexiuni, abdomene, flotări. De asemenea aș putea să le combin să fac câte una din fiecare, apoi câte doua - până ajung la 10 și apoi pentru cei mai rezistenți dintre voi și înapoi. Dacă ați reușit ați realizat - Bingo :)))"complexul japonez"

Lasând la o parte cei 4 pereți ai camerelor:

1. Pot sparge monotonia ieșind cu un/o prieten/ă la o plimbare sau la plajă;
2. Aș putea frecventa o sala de sport (fitness) unde o să imi fac prieteni noi;
3. Sun câțiva prieteni/colegi/vecini, să jucăm un joc de cărți/șah/table/rummy/ sau alte jocuri...
4. Învăț jonglerii cu obiecte rotunde,/ monede sau trucuri de magicieni.

Dacă înca te plictisești foarte tare, e momentul să pui mana pe carte și sa lași prostiile :)

6 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Poți să încerci ceva nou. Ai putea să lași calculatorul și televizorul la o parte, și să înveți să trăiești într-un mediu real, nu-ntr-unul virtual. Poți să ieși la un suc cu prietenii, să mergi în parc, ai putea să inviți niște rude/prieteni la tine acasă să faceți tot felul de activități (cum ar fi o petrecere în pijamele cu fete), să vă jucați tot felul de jocuri, să învățați lucruri noi de pe Wikipedia (deci nu sparge calculatorul de tot, dacă aveai de gând să faci asta), poți să chemi cea mai bună prietenă la tine acasă și să vă faceți coafuri amuzante, să vă machiați, să faceți concursuri, și câte activități mai există pe lumea asta! Fii creativă. Inventează tot felul de jocuri care le poți practica.
Distracție plăcută! :]

| FadetoBlack a răspuns:

Bunăă
păi uită-te la un film, eu de obicei asta fac smug
Baftăă!

| ellena99 explică:

IEs la 6 afara dar pana atunci ma plicitisesc rau de tot si restul priuetenilor sunt ocupati. crying

| hideaway a răspuns (pentru ellena99):

Ai putea să te uiți la un film educativ sau unul de aventură (ceva mai captivant). Ai putea să citești o carte (chiar și romane; "În valea păpușilor", "Pe Aripile Vântului" ș. a.) Poți să te joci pe www.conquiztador.ro un joc de cultură generală care îți pune la încercare creierul. Poți să afli lucruri noi de pe www.wikipedia.ro sau www.wikisource.ro

| viorel70 a răspuns:

Scrie si tu la matematica, romana, engleza
sau joacate IMVU, lady popular...
Asculta muzica.
Sau vbeste pe mess laughing
IESI AFARA SI NUMAI INTRA IN CASA laughing
si cam atit funda?laughing)

| Mariucaaa a răspuns:

Ai putea sa iti redecorezi camera. de ex: sa pictezi peretii: iti pui culoare pe palma si lipesti palma de perete.se vede super dragut. sau ai putea sa te ocupi de igiena personala sa te dai cu creme sa iti faci masca pentru fata. poti sa faci origami(sunt tutoriale pe youtube). poti sa citesti o carte, sau sa iti faci un jurnal in care sa scrii ce vrei tu, sau sa iesi cu prietenii, sa stai pe facebook, sa vorbesti la telefon, sa asculti muzica si sa dansezi thinking sper ca ti-am fost de ajutor... funda? puppy dog eyes