| pumpkinky a întrebat:

M-am trezit ca ma uitam odata insistent in ochii cuiva in timp ce imi vorbea si dupa am vorbit cu cineva despre chestia asta si zicea ca persoana respectiva care am privit-o insistent in ochi in timp ce imi vorbea s-ar putea simti sfidata...
Adica?
Adica e anormal sa te uiti in ochii cuiva fara sa iti iei privirea atunci cand iti vorbeste?
Sa te uiti atent la persoana care iti vorbeste pentru mine denota atentie, nu e ca si cum cealalta pers imi vorbeste iar eu stau cu ochii in telefon
Voi ce ziceti despre privitul asta insistent in ochi la persoanele care ne vorbesc?

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Depinde de la caz la caz.
Stiu ca la un moment dat am citit sau auzit undeva ca daca ai privi persoana intr-un anumit ochi, s-ar putea simti in pericol.
Cel mai probabil exista si un mic adevar in aceasta "vorba".
Insa, cat timp vorbesti cu o persoana, mi se pare normal sa o privesti in ochi, nu cred ca e o problema asta.
Eu privesc persoane destul de insistent chiar si daca nu-mi vorbesc laughing

3 răspunsuri:
| MadalinG99 a răspuns:

Conteaza expresia faciala, daca zambesti si il privesti atunci este ok, dar daca stai morocanos si te uiti insistent atunci devine dubios, eu nu pot sa privesc oamenii in ochi si nici nu sunt atent la culoarea ochilor, sunt o fire mai timida.

| BadAngel3 a răspuns:

Mie nu-mi place sa ma priveasca cineva fix, ma face sa ma simt inconfortabillaughing
Asta este si ideea. Da, este un semn de atentie si este normal sa te uiti la cineva cand vorbeste, dar asta nu inseamna ca trebuie sa il privesti insistent fara sa faci si altceva. Sa il privesti din cand in cand, fara sa para ca ai ramas fixat pe el, e ok. Asta inseamna ca ii acorzi atentie. Nu intelege gresit, e altceva cand te uiti de 2 ori la cineva si restul in telefon sau in cu totul alta parte de parca ti-a atras cu totul altceva atentia. Atunci pari dezinteresata. Multe persoane se intimideaza cand le privesfi fix in ochi si nu mai te uiti si il alta parte. Sau nu neaparat ca se intimideaza, dar se simt inconfortabil si le-ar putea veni greu sa discute sau vor renunta sa mai spuna ceva. Altele insa nu au nici-o problema. Depinde de persoana.

| pumpkinky explică:

Si eu sunt o persoana f rusinoasa si timida si refuz sa ies cu lumea, dar culmea cu strainii nu am nicio treaba ii privesc in ochi, de aproape, de la departare si n am nici cea mai mica problema.
Ei bine ma uitam putin zambind, nicidecum incruntata sau urat laughing