| Mosotti a întrebat:

Ma intreb eu cum era in Venezuela cand picase curentul 10 zile sau 12, daca pica curentul sa zicem in tot orasul, apa nu mai merge, telefoanele nu mai merg pentru ca si amplificatoarele de semnal nu mai sunt alimentate, telefoanele fixe nu mai merg nici ele, cum anunti salvarea, politia, pompierii in caz de ceva?

Asta inseamna ca ar putea avea loc n infractiuni, mor cu zile oamenii bolnavi.
Pai atunci poate intra peste tine in casa, ca stie ca nu poti anunta politia.
Deci trebuie ca omu sa aiba arma cumva.

Voi cum vedeti situatia asta?
Nu de alta, dar mi-e sa nu ne pasca asa ceva...ca vad ca in UE au inceput cu oprirea iluminatului public, si asa mai departe.

Plus ca niste tampiti din Austria au dat zvon fals ca ar urma in toata UE pana de curent pe 14 zile.
Intrebarea e, de unde ar sti ei dinainte?!
Si de ce 14 zile si nu 10 sau 20?!
Zic ei ca din cauza supraconsumului si alte prostii.
Ori e falsa stirea, ori e planificata.
Plus ca e iar suspect, cum deodata asa in toata UE!?

22 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fake news asta cu Austria și pana de curent e de acum un an. Nu te ai lămurit cu ea încă?

| Mosotti explică (pentru suntserios):

Ba tocmai ca m-am lamurit ca e fake, insa chiar si asa in fake, tot e absurda treaba, nu ai avea cum sa stii dinainte decat daca ai aranja asta din umbra.
Asta ca asta, dar in prima parte a intrebarii? Ce parere ai cu privire la ce am intrebat?

| suntserios a răspuns (pentru Mosotti):

Facem o risipă enorma de energie în societățile dezvoltate. Poate nu e o idee rea sa mai reducem consumul

| Mosotti explică (pentru suntserios):

De ce sa reduci consumul? Ca aprinzi lumina cat aveai nevoie, TV cat aveai nevoie, spalai cand aveai nevoie, dadeai cu aspiratorul cand aveai nevoie, ma refer la consumatorii casnici.
Ca la altele poate da, s-ar mai risipi.

| Lioana a răspuns:

Nu crede tot ce scrie pe net. Si apoi au trait oamenii si inainte de apariția curentului electric. Suntem noi mai neputincioși decat stramosii nostri?

| Mosotti explică (pentru Lioana):

Pai aia cu Austria nu cred.
Dar ce am zis in rest, eu repet, cum anunti politia si salvarea in caz de ceva? Ma refer la acum, nu la ce a fost acum n sute de ani. Atunci erau localitatile mult mai mici, era altceva.

Caz concret, vrea cineva sa-ti intre in casa, cum suni la politie? Sau daca te ataca cineva undeva, sau te fura, etc.
Patesti ceva mai grav sau cineva din familie, cum suni la salvare?
Sau ia foc ceva, cum suni la pompieri?
Ca astea trebuie sa le faci rapid, nu sa stai sa te duci tu acolo in 7 ani. Nu poti lasa mama, tata, bunica care a facut infarct pana te duci tu la mama naibi.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Lioana):

DA.Suntem mai neputincioși,mai fricoși, mai naivi, mai leneși, mai slabi psihic, mai răi, mai creduli.Noi azi existăm datorită strămoșilor noștrii pe care unii din zilele noastre îi consideră înapoiați, analfabeți, însă traiul care îl ducem acum se datorează în totalitate înaintașilor noștrii.Generația de acum doar au distrus.În ultima peroadă omenirea a demonstrat că deși avem la îndemână atâta informație și dispunem de ajutorul tehnologiei în situații de genul suntem speriați de parcă acum am aflat că suntem muritori. Oare câți din oamenii de pe întreaga planetă ar rezista, s-ar adapta la o viață fără luxul zilelor noastre dacă peste noapte toate ar dispărea?

| Mosotti explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Eu te-am intrebat ceva, tu zici altceva, raspunde la intrebarile mele daca poti, cum ramane cu politia, salvarea si pompierii.
Poti raspunde concret la intrebarile astea? E vb de prezent, nu are treaba cu trecutul ce am intrebat.

Aic cu cati oameni rezista, vor rezista majoritatea fara lux, omu suporta multe.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mosotti):

Am să-ți răspund.Deși noi ne-am cam contrazis pe diferite teme, apreciez că nu mi-ai raportat răspunsul sau să-mi dai ignor, asta înseamnă să fii un om bun de conversații. Avem tot dreptul să ne exprimăm părerile, însă să o facem fără a ne supăra.Fiecare după capacitatea sa intelectuală în urma informațiilor primite va alege ce și ce nu îi este de folos.
Referitor la întrebarea ta.Păi salvarea,pompierii, poliția îi poate anunța cineva mergând direct la sediu cu mașina personală.Sau înainte de a exista mașinile, oamenii se foloseau de cai, măgari, cămile pentru a anunța și a aduce la fața locului medicul, polițistul.Pe atunci orașele nu se întindeau pe o suprafață așa mare ca în zilele noastre și puteai străbate călare cu ușurință de la un capăt la celălalt.

| Mosotti explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Pai numa un tembel raporteaza un raspuns doar ca nu e de acord cu el, si tot un tembel da ignore pentru asta, sunt aici care dau ignore si fara sa le fi raspuns vreodata!
Era un forum prin Germania prin 2002-2003 unde nu permitea sa dai ignore aiurea considerandu-se prostie, trebuia sa prezinti dovezi cu insulte, spam, hartuire, injuraturi.
Ptr ca tot asa, parca nu mai puteai raspunde la un anumit topic, iar ei ziceau ca intereseaza pe toti discutiile publice de la acel topic, nu neaparat pe initiator.

Exact asa gandesc si eu, fiecare are voie sa-si exprime parerile indiferent de cum sunt ele, atat timp cat se vb civilizat.
Aia care se supara, asta e deja un raspuns ca stiu ca parerea lor nu e buna, si nu accepta ca altul sa aiba o parere mai buna.

Singura persoana ignorata de mine e Rozenn (rosalia), cea care intreaba mereu de scenarii deghizare sau altele, o recunosti repede dupa subiect, ca altele nu are. Ma amuza cand tot ma ataca, o aveam si la prieteni, dar cand m-am plictisit, am dat-o dracu. Fata avea frustrari si se razbuna crezand ca o ajuta, de fapt si a zis aici intr-un topic ca a avut probleme.

Pana te duci tu la sediu, iti moare mama, tata de infarct sau AVC ori alte probleme in casa. Sau daca vin hotii la usa sa-ti sparga usa, nici nu mai ai cum te duce la politie, ori ai arme prin casa cumva sa ataci, ori esti pa.
Asa acum nici nu incearca, pentru ca stiu ca pana sparge usa poate politia sa vina.
Dar asa, stie ca nu mai poti suna, si te rupe.

Eu nu am cal, magar si n-au multi, sau masina, insa nu e asta, e vorba de timpul necesar.
Inainte distantele nu erau asa mari, localitatile erau mici ca niste sate cumva.
Mai ales salvarea in multe cazuri trebuie sa ajunga cat mai rapid, fiecare minut conteaza.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mosotti):

Exact.De aceea și mureau mulți în aceea perioadă.Dar chiar și acum cu atâtea spitale și toată tehnologia de care dispunem și oamenii tot nu ajung la timp la spital sau nu pot fi salvați datorită bolii grave de care suferă.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Și mai este o chestie.Pe atunci când cineva îți făcea rău fiecare era pe cont propriu și își făceau singuri dreptate.

| Mosotti explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Am intrebat si am pus aceasta situatie cu picaj curent, pentru ca a fost concret in Venezuela, si s-a zis de asta in toata lumea, nu e asa un scenariu fictiv, si ma intrebam cum a fost acolo in perioada penei de curent.

Pai si acum mor oameni ca nu ajung la timp la spital, insa daca nu mai merg telefoanele o sa fie mai rau, asta nu e o scuza, ca si asa.
E vb ca daca nu mai merg deloc comunicatiile va fi jale si pe sanatatate dar si pe infractiuni, si pe incendii uneori.
Comprand cu ce era acum 1001 ani, nu are nici o treaba cu, cazul concret cand am ramane fara curent zile intregi si comunicatiile pica.

Poti sa-ti faci dreptate ca in SUA daca ai arma, desi nici asa, ca ala care te ataca e pregatit, tu nu esti, cand te ataca afara zic, deci sansele-s mari ca atacatorul sa invinga.
Dar acolo nu mai vine in casa ca stie ca ai arma, deci e altceva.

Nu te-ai referit la situatia concreta, cum ar fi in cazul unei pene generale de curent pe minim o saptamana, sau cum crezi ca a fost in Venezuela alea 10 zile sau cate or fi fost.
Ai comparat cu alte perioade tu si te-ai cam indepartat de subiect, nu era vb de cum era nu stiu cand.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mosotti):

Bun.Hai să discutăm despre Venezuela.Fie că a fost sau nu pană de curent,aici criminalitatea a ajuns ceva normal,este la ea acasă ca să zic așa. Oamenii s-au obișnuit cu crime,răpiri,violuri,jafuri, droguri, trafic de persoane, sărăcie, corupție la nivel înalt.Și în general în țările sud americane predomină astea datorită lăcomiei unor oameni.În aceste țări sunt cartiere care nu au curent sau alte utilități nu datorită defecțiunilor și nu de ieri, de azi, ci de când se știu ei.Caută pe net și ai să vezi ce trai au acolo cei care trăiesc la marginea orașelor.Și nici în oraș nu ești în siguranță. Apoi de Brazilia sau Columbia nu mai zic.Să ști că această categorie de oameni sărmani se adaptează oricărei situații, sunt căliți, pregătiți, antrenați să facă față. Însă bogătanii, obișnuiți cu mult și trăind doar în lux vor ajunge să-și dea averile doar ca să fie salvați de un om sărac. Avem și noi în țara noastră cătune de care nu ai auzit vreodată fără curent și fără alte utilități și cu toate aceste lipsuri oamenii rezistă, trăiesc.

| Mosotti explică (pentru JOHNtheADVISOR):

Ai dreptate, stiu cum e in Venezuela in general, sunt cartiere, sate, localitati care poate nici n-au curent. Nu mai caut pe nici un net ca e f clar si e stiut de mult asta, ca in america de sud este asa in multe locuri.

Aia cu, ca sunt caliti, pare asa pentru ca sunt sanatosi, aia nesanatosi crapa si nu stim noi de ei acolo unde nu-s conditii. Crapam si asa noi, dar aia mai rau.
Si la noi la tara acum 80 ani era la fel, "vaaai ce sanatosi erau", si cand imi spunea bunica cati crapau, paralizati, infarcturi (abia incoa la ceausescu aflase de ce murisera aia, cand se discuta la medicu din sat).
Nu aveau curent in anii 30 la tara la noi la 60 km de Bucuresti.

Insa cu infractiunile stateau mai bine, la orase e jale, e o mare diferenta.
Pai eu sa zicem ca-s hot da? Am 2-3 amici, stiu ca nu poti suna la politie, ce crezi ca fac?
Am pont ca ai bani in casa (vezi familia Sterp ce a patit acum de curand, dar nu erau acasa, desi erau bogati, nu-mi pare rau ca le-a luat cei 200000 euro, is bani facut pe munca fraierilor de rand), stiu ca nu mai pleci de acasa, intru, te imobilizez si iau ce am de luat, fara sa-ti fac rau, dar tot iti iau.

Dar asa nu pot! Ca...pana intru, poate veni politia, am camera jos la scara, se vede cine a intrat daca n-am masca, desi cica te prinde si asa, nu stiu cum dar te prinde, chiar acu cateva zile unu mascat a intrat nu stiu unde sa ia ceva, si l-au prins a doua zi.

E vorba ca au loc tampenii, dar fara curent si comuncatii e mai rau.

Plus ca nu-ti mai merge apa, ce faci la etaju 5-6-9-12 fara apa la WC?! Aia calitii stau la cocioabe, ies in curte si gata. Iau apa din rau sau din put.
La oras fara unele chestii nu poti, asta nu intelegi tu, locatia asta cere anumite chestii obligatoriu.

Ca fara apa nu poti, chiar daca fara curent, tv, net, gaze, caldura poti.
Fara apa la blocuri apar boli de nu te vezi, plus ca nu mai stai in casa de miros.
Ptr maini si mancare mai iei la bidoane, dar pentru wc trebuie multa apa sa dai cand te kk, mai ales daca sunteti 2-3 in casa.
La spitale, fara curent ce faci? Bine, sa zici ca ai generator pe alea 10-14 zile cat e pana, cred ca asa a fost si in Caracas.

Tare eram curios sa ma fi dus acolo sa intreb exact cum a fost cu toate astea, sau sa fiu acolo exact cand era pana, sa vad eu ochii mei ce si cum.

De vina is oamenii ca-s fraieri si nu cer in forta conditii pe impozitele lor, ca de aia platim pe conducatori, nu sa fie catune fara conditii.
Bogatanii se respecta, aia sar in sus la orice, tin la traiul lor, restul is pampalai, si de aia conducatorii fac ce vor.

Si eu sunt la fel, tin la calitatea vietii, nu la durata ei neaparat.
Ca nu ii respect pe bogati ca fac bani pe munca altora, asta e altceva, dar ei pentru ei gandesc bine.
Ca nu ai cum ajunge bogat daca nu furi din munca altora chiar daca ai afaceri.
Ca daca toti contribuim la produsul aducator de profit, inclusiv patronu, el ia grosu, si noi putin, in loc sa impartim profitul. Contribuim toti cu cat avem, si luam toti profit, ne luam ce am investit inapoi, plus profit, nu cont ca tu ai pua 1000 si eu 100, si aia e.
Ca nici unu fara altul nu aveam profit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și de sfârșitul lumii s-a spus că vine de n ori și nu a venit. Acum o săptămână,sau doua s-a spart în nu știu ce desert o conductă și sa "umplut" desertul cu apa,se spunea că vine sfârșitul lumii,la orice porcărie bine sfârșitul lumii,dar uite că nu vine! Și mamei mele i s-o spus că va muri într-un scurt timp nu a fost așa,a murit de la altceva până la urmă!
Da,ar fi un haos daca în toată Europa ar fi un blackout in toată regula care sa dureze atâta,nu știu ce s-ar întâmpla dar bine nu ar fi, in primul rand așa cum spui tu ar muri multi care ar avea nevoie de urgență medicala, de spitalizare.
Ar fi posibil de la o furtună solară, dar s-a spus că va veni, dar nu ne-a prea afectat, parcă atunci când difuza despre furtunile solare s-o închis odată sau de 2 ori lumina in magazinul de unde cumpăr eu alimente,dar nu știu dacă are o corelație cu furtuna aceea,oricum nu am auzit să facă ravagii.
Da,sa îți ia foc casa iar e nasolie rău,sau a vecinului,se pot întâmpla multe tragedii.
Nu știu de unde ar ști,dar nimic nu e precis,nu de multe ori m-am uitat la prognoza meteo și arată eronat cum va fi vremea,temperatura,de exemplu arata că va fi o zi însorită,senină,și când în colo plouă,sau invers.
Aia se pregătea de o simulare dar da,a fost o știre falsa, nu s-a întâmplat. nimic, de mult se tot vehicula că, câteva zile ba fi bezna totala, uite că nu a fost, nimeni nu poate ști cu precizie aceste lucruri.

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Multi dau fake news, asta e f clar, nu are cum sa dureze pana de curent atata timp, si nici nu are cum fi in acelasi timp peste tot, e o vrajeala de zile mari.
Nu s-a zis ca de la o furtina solara, ci s-a zis de la supraconsum care depaseste capacitatea de productie, dar nu are treaba, ca oricum daca e asa, ar pica intr-o tara si nici macar acolo in toata, ca sursele de energie is mai multe.

In venezuela a picat 10 zile, ca aia 90 % se alimenteaza de la aceiasi centrala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Planificat a fost pandemia, dar o furtună solară nu poate fi planificată

| Mosotti explică (pentru anonim_4396):

Asa e, pandemia a fost planificata sa mai f economia UE in special, si sa mai moara din lume, dar o furtuna solara nu poate fi planificata.
Si dupa ce a fost runda unu, acum cu razboiul e runda doi de bubuiala economiei mai ales a UE, ca tot din cauza la SUA a inceput razboiul, asta e cam stie, si se stie si de ce.

| Fashionista10 a răspuns:

Buna! Nu mai este iluminat public pe strada mea de aproape o saptamana.Nu stiu ce fac nebunii astia.Am auzit ca iaran asta via fi nasoala rau pentru ca nemtii ai vandut tot curentul care trebuia sa il stocheze si pentru can anul asta a fost seceta nu s-a mai produs nimic.
O seara frumoasa!

| Mosotti explică (pentru Fashionista10):

Pai daca nemtii au fost prosti, ce sa le fac, noi sa avem, nu ne int pe noi de nemti.
Nu ai sunat la enel sa spui faza cu iluminatul pe strada ta?

| Fashionista10 a răspuns (pentru Mosotti):

Nu,astept sa vad ce se intampla. Daca situatia persista voi suna.