| Bacemi a întrebat:

Mă poate ajuta cineva cu informații referitor la posibilitatea de a urma cursurile de asistent medical generalist la o posticeală din Bacău? Mă interesează care ar fi mai bună ca seriozitate și practică, să fie recunoscute studiile. Nu doar pe principiul mergem să avem o diplomă și noi.

11 răspunsuri:
| Adyy5 a răspuns:

Postliceala? Ultimii oameni...
Fa si tu o facultate de medicină, informatica sau ceva acolo ce-o sa-ti placa si-ti va asigura un trai decent in viata de zi cu zi.
Fa o facultate ca nu esti prost sa ajungi la postliceala.

| OMFGConrad a răspuns (pentru Adyy5):

Ori că faci asistentă medicală la postliceală ori la facultate, cam tot aia e. Doar că la facultate ești mai "pretijos", dar și mai scump. UMF e pentru medicină, nu asistență.

| Oana92 a răspuns (pentru OMFGConrad):

Nu e deloc acelasi lucru! Diferentele sunt enorme, atat ca nivel de cunostinte si salariu cat si la posibilitatea de a avansa pe anumite posturi. De ex o asistenta cu postliceala nu poate deveni sefa de sectie.

| Adyy5 a răspuns (pentru Oana92):

In sfarsit un om inteligent.

| m1dn1gh7 a răspuns (pentru Adyy5):

Altul de 13 ani isi da cu parerea.
La postliceala ajung prostii? Sau ultimii oameni? laughing Cine crezi ca iti face analize, injectii si toate bla bla-urile atunci cand mergi la spital? Aa, da, ultimii oameni. Nasol de tine.

| Staind a răspuns (pentru Adyy5):

Ai niste pareri care nici macar nu-s ale tale.
Foloseste creierul ala cangrenat inainte sa vomiti pareri.
Postliceala nu e de dat la o parte. Oamenii care o urmeaza isi doresc sa invete. Ti se pare asta o dovada de prostie? Motivele pentru care ei aleg sa urmeze scoli de genul sunt prea multe ca sa le poti cuprinde cu mintea ta plina de prejudecati prostesti.
Nu mai da sfaturi cand habar n-ai de viata ta, clasa-8a.
Ironia sortii fie cu tine.

| floresdemayo a răspuns (pentru Oana92):

Nu chiar șef de secție. Dar asistentă șefă, poate fi, nu-i așa? Sau mă înșel?

| Oana92 a răspuns (pentru floresdemayo):

Am gresit eu termenul in primul raspuns. O asistenta care a terminat doar postiliceala nu poate fi asistenta sefa. Cel putin asa era acum 1 an happy

| Adyy5 a răspuns (pentru Staind):

Il folosesc stai chill, il foloseam si cand am scris acel comentariu, il folosesc si in timp ce dorm.
Daca erai atât de inteligent creierasul ala pe care nu-l ai nu ti-ar fi permis sa-ti irosesti timpul scriind acest comentariu inutil si sa te pui la mintea acestui copil de 16 ani
Da,motivele sunt multe.
Dar nu cred ca el se încadrează in categoria celor cu probleme speciale,daca înțelegi.
Este un om normal,inteligent ce ar trebui sa urmeze o facultate.
Diferențele dintre postliceala si facultate sunt mari.
Daca ai avea un dram de inteligenta ai stii asta.
Toți ar trebui sa învețe pentru a avea o meserie din care sa-si castige traiul.
Asta nu inseamna ca toți sunt la acelasi nivel si inteligenti.
Fie ca accepti sau nu postliceala e pentru aia care ori n-au bani de facultate si nu invata îndeajuns de bine pentru a obtine o bursa ori nu fac fata unei facultăți.
Si pentru ăstia care nu fac fata exista postlicealele
Si da,e o dovada de prostie daca iti doresti asa mult sa înveți,ai o situație financiară stabilă si ajungi la postliceala.
Din cate stiu aia cu ambitie si dorinta de a invata nu merg la postliceale(sigur,sunt si exceptii,motivele diferă),dar eu vorbesc la modul general.
Si marea majoritate(nu toti)dintre cei pe care ii stiu ca merg la postliceale sau au fost nu erau îndeajuns de buni sa ajungă la facultate(prosti si fara dorinta de a realiza ceva mai pe scurt) si au facut postliceala doar pentru a-si castiga existenta, ca nu prea ai ce sa faci cu ea, comparativ cu facultatea, desigur.
Din nou, exista exceptii, sunt multe motive pentru care cineva nu poate sa faca o facultate deci alege aceasta optiune (desi daca nu poți sa faci o facultate din cauza unor motive bine întemeiate nici postliceala nu ar fi valabilă).
Mintea mea plina de prejudecăți prostesti conștientizează faptul ca motivele sunt multe, dar eu ma refeream la majoritatea si majoritatea pur si simplu nu fac fata unei facultăți si nu vor sa învețe atât de mult pentru a ajunge acolo.
Mintea ta plina argumente nejustificate in schimb nu poate accepta faptul ca majoritatea celor ce urmează o postliceala in locul unei facultăți nu au un motiv anume s-o faca, sunt doar ignoranti in ceea ce-i priveste propria viata.Scrii un reply amărât în care iti imprastii frustrările de adult cu mintea unui copil de 5 ani vorbind de parca m-as referi la toti si spui ca sunt un doar un copil,deci automat nu stiu nimic despre asta, si n-am dreptul sa comentez,ce inteligent.
Deci o postliceala e egală sau mai buna decat o facultate pentru tine,ai o mai mare posibilitate sa avansezi in grad,un castig mai bun si este cu adevarat mai utila.
Ok,esti mai mare, deci e adevarat (sarcasm)
Nu ma refeream la toti, vorbeam la modul general.
Cunosc multi oameni si nu cred ca e o coincidenta ca dintre cei de care stiu ca fac postliceala nu sunt prea destepti si incapabili sa faca fata presiunii la care esti supus atunci cand urmezi o facultate, postliceala fiind doar o gluma proasta pe langa aceasta (din nou, nu toti).
Asta ca sa nu vorbesti din nou de parca eu n-as stii ca exista exceptii si ca doar tu esti constient de asta, deoarece stiu foarte bine, dar nu ma apuc sa vorbesc despre fiecare caz in parte ca nu-ti convine tie.
Oh si sunt mai multe persoane care folosesc acest cont.
Eu am habar de viata mea ca de n-as avea nu m-as afla la unul dintre cele mai bune licee din tara printre primele pozitii(crezi daca vrei, nu-mi pasa).
Stiu oameni de 70 care gândesc ca niste copii si sunt incuiati dar de aia nu mai zice nimeni nimic ca fiind in varsta sunt si inteligenti si in masura sa comenteze, nu?
Asa ca mars cu aceste argumente nefondate de ofensat care cel mai probabil a facut la rândul lui o postliceala sau se gândeste sa urmeze una.
Si acum nu imi scrie 10 rânduri in care sa spui ca am o educatie nepotrivită sau ca un om inteligent nu vorbeste astfel pentru acel "mars" ca alți troli incuiati de aici.

| Staind a răspuns (pentru Adyy5):

Printule,
In primul rand, ma bucur ca iti functioneaza creierul in timp ce dormi, spre deosebire de perioada de veghe. E ceva normal, asa ca da-te jos de unde te-ai urcat.
In primul tau raspuns ai folosit "Postliceala? Ultimii oameni...", chestie care face referire la un tot, nelasand loc de exceptii. Chestie care exprima o atitudine de superioritate nefondata, dupa parerea mea. Exprimarea ta m-a intrigat groaznic. Si nu, nu pentru ca vezi doamne m-am ofensat, cum eronat ai dedus, ci pentru ca mi s-a parut ca esti mult prea drastic cu oamenii care aleg asta, etichetandu-i pe toti ca fiind prosti. Din nou, ma refer strict la primul tau raspuns.
Avand in vedere ca tu cunosti un numar limitat de oameni, in comparatie cu multe mii de oameni aflati in situatia de a alege intre o postliceala sau o facultate, nu mi s-a parut ok exprimarea ta abrupta care catalogheaza aiurea un segment intreg de oameni. Pricepi?
M-am legat de varsta ta, nu pentru ca eu as fi extrem de matur, ori vreo somitate, ci pentru ca din punctul meu de vedere, nu detii suficienta experienta ca sa iti asumi o atitudine ataat de superioara fata de alti oameni. Ma refer la ceea ce ai afisat in primul tau raspuns(iar).
Irelevant ca esti la nu stiu ce liceu. Irelevante aspiratiile tale marete ori performantele tale academice. Asta nu inseamna nimic. Cel putin nu pentru mine.
De asemenea, cunosc destui oameni care au terminat licee "de top" si cu toate astea au fost nehotarati in ceea ce priveste viitorul lor. Asa ca pemite-mi sa te bag in aceeasi oala cu ei, in necunostinta totala de cauza.
Sper ca te-am lamurit de unde a aparut reactia de adult ofensat cu minte de 5 ani.