| Utilizatoare123 a întrebat:

Ma stiu cu un tip de cativa ani, am avut o scurta aventura, daca pot spune asa. Am ramas amici. Sta in alt oras. De cateva luni imi tot spune ca vrea sa ma vada. Nu am apucat. Recent, mi-a scris sa ies pana in centru sa ne vedem. Era o surpriza ca venise in orasul meu. Am spus ca nu pot, ca am mult de lucru. A zis ca asteapta. Am zis ca trebuia sa ma anunte dinainte. Apoi a vrut sa-i spun strada unde locuiesc. La inceput nu voiam. Apoi i-am zis ca nu ne putem vedea in ziua aceea. Totusi, a insistat sa-i spun strada. Am spus-o, dar fara bloc si scara sau alte detalii. Apoi mi-a spus exact la ce bloc si scara stau. De unde stia?! Sunt multe scari si blocuri in zona. Nu ne-am vazut dar am ramas cu nedumerirea asta. Cum de a ghicit/stiut? Nu avea de unde sa stie. Daca stia si strada, venea direct, banuiesc.

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Te-a urmarit.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu a ghicit adresa ta, ci te-a urmarit el sau golanii pusi de el.

| sierra1 a răspuns:

Mai sunt cărți de telefon (digitale) d-ălea vechi unde scrie numele și adresa

| Utilizatoare123 explică (pentru sierra1):

Pai eu am nr de telefon mobil, nu fix. Si daca stia adresa, nu Mai intreba strada.

| GeorgeCazan a răspuns:

E cam dubios ce ți se întâmplă. Sună ca un caz clasic de urmăritor. Nu o lua ca pe o glumă. Ăsta îți poate apărea la ușa oricând.

| Utilizatoare123 explică (pentru GeorgeCazan):

Crezi ca m-a urmarit cand plecam din orasul lui spre orasul meu?

| GeorgeCazan a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Posibil, nu știu. Mai logic e să te urmărească pe social media, ai postat ceva cu adresa, ai vreo poza postata cu adresa ta, aveți vreun prieten comun sau a intrat în vorbă cu cineva cunoscut ție și asa a aflat adresa ta, etc, variante și variante.
O variantă mai sf e ca are acces la telefonul tău, mai exact la contul de gmail; așa află la fix adresa ta. Zic varianta sf, dar dacă omul e genul de urmăritor, orice se poate. Acum ce zic eu sunt niște variante, iar tu nu trebuie să disperi. Dacă te simți amenințată, mai bine faci o plângere la poliție.

| Utilizatoare123 explică (pentru GeorgeCazan):

Niciodata nu am postat adrese.
Prieteni comuni nu cred. Nu ma are in friends list.
Intr-adevar, am doua numere de telefon pe care le stie. Se poate afla asa oare?! Am abonament pe ambele. Dar cred ca trebuie sa mituiesti pe cineva de la firma de telefonie sa iti spuna adresa. Caz in care nu cred ca ar face asta cineva.
Mna, orice se poate, vorba ta.
Amenintata nu ma simt. Cred ca vrea doar sa para putin creepy. Omul nu mi-a facut rau niciodata. Mersi de raspuns.

| GeorgeCazan a răspuns (pentru Utilizatoare123):

Sper să ai dreptate si că nu iti vrea răul. O fi omul indragostit până peste cap de tine. Rău îți poate face și fără intenție. Imaginează-ți că te trezești cu el la ușa la tine, iar tu să fii acasă cu prietenul/soțul.

| Paracetamol0lol a răspuns:

Poate avea o cunoștină în blocul acela și a întrebat-o, poate a întrebat o cunoștință de a ta? thinking

| Utilizatoare123 explică (pentru Paracetamol0lol):

Sigur nu. El nu stie orasul...deloc