| Amani a întrebat:

Ma tem sa bag o priza in stecher de frica curentului electric desi nu m-am curentat never.Cum sa fac sa scap? sad Funda

Răspuns Câştigător
| GoguSteriade a răspuns:

Poarta o manusa de piele in mana, asa nu are de ce sa iti mai fie frica. Gandeste-te ca stecherul e din plastic, implicit e izolat din punct de vedere electric, deoarece plasticul nu conduce curentul electric. La fel, si priza este din plastic. Nu are ce sa te curenteze daca totul e intreg.

5 răspunsuri:
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Incearca invers, adica sa bagi stecherul in priza.Nu-ti fie teama:plasticul, ceramica, sticla, cauciucul si altele, nu permit electrocutarea.Curaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai simplu mod ar fi sa te curentezi intentionat, ca sa stii cum e!
E o tehnica standard in terapia psihologica, "challenge your fear" si scapi de ea.
PS. Vezi, ca o gaura din priza e nul, nu curenteaza. Daca vrei sa o incerci pe ailalta, ca sa vezi cum e, baga cu patentul izolat un cui in priza, si atinge-l cu dosul mainii uscate. Dar sa fie uscata! Si sa fie cu dosul mainii, ca rectia instinctiva va fi sa ti se inclesteze pumnul... vezi sa nu-ti musti nici limba, tine o lingura de lemn intre dinti cand incerci.
Aaaa, si sa fie mana dreapta, ca sa nu se inchida arcul electric prin inima si sa faci infarct. Succes! Sa-mi zici cum a fost, astept.

| Amani explică (pentru anonim_4396):

You're sick laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Amani):

Ba nu sunt sick deloc! Fiica-mea cea mica pe la 2 ani avea chef sa indese in prize tot ce gasea, de la pixuri la agrafe laughing
Eu, fiind nitel electrician cu patalama, i-am explicat ce si cum, dar degeaba! Asa ca am facut ce ti-am descris tie mai sus, ca sa intelezaga zuza cum sta treaba. I-am luat manuta in mana mea, si impreuna am dat cu destu' peste cui. Acum stie exact cum sta treaba, si nu ii mai e nici frica de priza, si nici nu mai incearca sa indese obiecte in ea rolling on the floor
Control your fears by challenging them, my dear!

| Amani explică:

Unele stechere sunt in perete si daca tragi de fir se desprind din perete