| Dove a întrebat:

Mai este o cale sa scap de punctele negre de pe nas in afara de a le scoate eu singur? Oricum apar mereu.

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Ca sa poti extrage punctele negre fara sa traumatizezi pielea, e bine sa începi cu o baie de aburi care dilata porii. Fierbe apa într-un vas larg si adauga cateva pliculete de ceai de musetel, cunoscut pentru proprietatile antiseptice si calmante. Asaza-te cu fata deasupra vasului si pune-ti un prosop pe cap, asa încat sa poti profita la maximum de efectul aburilor. Dupa 10-12 minute, poti spune ca porii sunt suficient de dilatati ca sa poti începe curatarea. Nu uita sa te speli pe maini înainte si sa înfasori în putin tifon buricele degetelor cu care vrei sa presezi pielea. Daca punctele negre sunt profunde, încearca sa le elimini prin apasari repetate, din directii diferite, fara sa insisti prea tare într-un singur loc. La sfarsit, clateste-ti fata cu apa rece si apoi tamponeaza cu o lotiune tonica, astringenta. În orice caz, atunci cand te apuci de treaba, asigura-te ca nu va trebui sa iesi din casa cel putin trei-patru ore dupa. Chiar daca esti atent/a, pielea tot va fi iritata in primele ore.

O alta metoda de curatare sunt plasturii speciali pe care îi gasesti în farmacii. Nu trebuie decat sa-I umezesti pe partea interioara, înainte de a-i aplica în zona cu probleme. Metoda are un singur minus: daca punctele negre sunt profunde, plasturii nu vor reusi sa scoata decat sebumul de la suprafata pielii. Pe langa curatare, aplica regulat masti de tip peeling si geluri abrazive, care sunt foarte eficiente atunci cand ai nevoie sa înlaturi excesul de grasime si celulele moarte. În plus, mastile naturale pe baza de argila, suc de lamaie sau albus de ou, folosite saptamanal, iti pot fi de mare ajutor.

Este foarte posibil ca leziunile tale sa se incadreze in afectiunea denumita acnee comedoniana. |n acest caz, este necesar un tratament antiseboreic general si local, care trebuie acordat in urma unei consultatii dermatologice.Iti spun ca punctele negre (comedoanele), caracteristice acestui tip de acnee, trebuie scoase in cabinetele dermatologice sau de cosmetica prin metode adecvate (extractor de comedoane, peeling etc.).

2 răspunsuri:
| anka a răspuns:

Poate te ajuta remediile de aici http://anka-flame.iblogger.org/? tag=acnee

| matadoru a răspuns:

Acele puncte negre de pe nas se datoreaza dezvoltarii corpului, la adolescenti.Iti recomand crema anti acnee(punctele negre) SKINOREN!